قلعه و موزه اربونی

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/04/26
بازدید: 1344
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

کشور ارمنستان با پیشینه تاریخی و فرهنگی قدیمی خود، دارای آثار باستانی بسیاری می باشد و همواره در کانون توجه باستان شناسان و علاقه مندان به علم تاریخ بوده است. قلعه و موزه اربونی(Erebuni Fortress ) در شهر ایروان ارمنستان، یکی از معروف ترین آثار تاریخی این کشور به شمار می آید. در زبان ارمنی، قلعه اربونی به معنای قلعه خون شناخته می شود. قدمت دژ اربونی بنابر سنگ نوشته ای که در همین قلعه یافت شده است، به سال 782 پیش از میلاد مسیح باز می گردد. گفته می شود نام شهر ایروان از قلعه اربونی برگرفته شده است.
سه هزار سال پیش، امپراطوری اورارتو ها در حوالی دریاچه وان در ترکیه کنونی سکونت داشتند. آرگیشتی اول، یکی از بزرگترین پادشاهان سلسله اورارتو ها دستور داد قلعه اربونی را بر بالای تپه ای در شهر ایروان بنا کنند. این بنا شامل سه بخش مذهبی، صنعتی و اقتصادی است و هر یک از این بخش ها در یک ضلع از ساختمان قلعه قرار گرفته اند. در قسمت مذهبی قلعه، نقاشی هایی با طرح های اصیل بر روی دیوارها نقش بسته و فضای عرفانی خاصی را پدید آورده است. همچنین معبدی برای پرستش خدایان در همین بخش وجود دارد. این موزه با نقش برجسته باستانی پیکره اورارتو ها که از جنس برنج هستند با زیبایی هر چه تمام تر مزین شده است. در بخش غربی این بنا، معبد سوسی قرار گرفته که متعلق به خدای ایوارشا بوده است. قلعه اربونی که امروزه تبدیل به یکی از پر بازدیدترین موزه های کشور ارمنستان شده است، در زمان پادشاهی اورارتو ها به منزله تعیین کننده مرز امپراتوری آنها بوده و از اهمیت دفاعی بسیاری برای تمدن اورارتو ها برخورد بوده است. این قلعه بعد از اتمام مرمت ها و بازسازی ها سرانجام در سال 1968 به عنوان موزه اربونی افتتاح و درب های آن به روی عموم مردم باز شد.

تصاویر قلعه و موزه اربونی ارمنستان

قلعه و موزه اربونی را بیشتر بشناسیم

قلعه اربونی یکی از جاهای دیدنی ایروان است و با دیوارهایی از جنس بازالت، چوب و خشت به ارتفاع 10 الی 12 متر ساخته شده و در گذشته درون آن ها استحکامات دفاعی برای مقابله با هجوم دشمنان کار گذاشته شده بود. بنابر تحقیقات انجام گرفته، قلعه اربونی مرکز ساتراپ سیزدهم امپراطوری اورارتو ها بوده و کاخ آپادانا و معبد اهورا مزدا هم در این قلعه بنا شده بودند. ساختمان آرین بِرد یکی از بخش های واقع در این قلعه می باشد و به همین دلیل قلعه اربونی را با نام قلعه آرین برد نیز می شناسند.  علاوه بر قلعه اربونی قلعه دیگری هم به نام قلعه تیشبانی در مرزهای اورارتو ها وجود داشت که 40 هکتار مساحت داشته و محلی برای نگهداری خراج و مالیات های دولت بوده است. در سال 585 پیش از میلاد، هر دوی این قلعه ها توسط اقوام سکاها و کیمری اشغال شدند. طی این رخداد، قلعه تیشبانی کاملا نابود شد و از بین رفت اما قلعه اربونی همچنان در طول حکومت های بعدی نیز باقی ماند.

سفر به پایتخت زیبای ارمنستان!

قلعه اربونی از موقعیت استراتژیک فوق العاده ای برخوردار بود و به طور کامل بر دشت آرارات و جاده های اصلی که به قلعه می رسیدند، مشرف بود. همچنین دژ اربونی به شهر ناتمامی که ساکنان در دامنه تپه ساخته بودند نیز احاطه داشت. از این جهت می توان حیاتی بودن این قلعه برای اورارتوئیان را درک کرد.قلعه اربونی به موجب قطعنامه 313 تصویب شده توسط دولت ارمنستان، از مارس سال 2003 میلادی به عنوان یک بنای تاریخی و حفظ فرهنگ باستانی شناخته شد. این موزه مهم ترین مرکز اورارتو شناسی در ایروان ارمنستان است.

در موزه اربونی چه می بینیم؟

قلعه اربونی(Erebuni Fortress) طی سال های متمادی، محل کاوش باستان شناسان بسیاری ازسراسر دنیا بوده است. امروزه اشیای باستانی کشف شده در ساختمان آرین برد و موزه قلعه اربونی به نمایش عموم گذاشته شده اند. مصنوعات هخامنشی همچون سفال، دستنبد، زیور آلات، ظروف نوشیدنی، کمربند، سکه های نقره، کلاه و 14 نقاشی دیواری که موضوعات مهم دینی را در بر گرفته اند از جمله اشیایی هستند که در این موزه می بینید. همچنین نقاشی های باستانی از حیوانات مقدس، درخت زندگی و خدایان در این موزه به نمایش گذاشته اند. 
مچ بندهای برنزی، جام های نوشیدنی، سنگ های عقیق باستانی، کوزه ها و مصنوعات کهن همگی روایاتگر زندگی و تمدن مردمان پیشین هستند که در این موزه به نمایش عموم در آمده اند.
از قلعه اربونی ارمنستان(Erebuni Fortress)، کتیبه های زیادی استخراج شده که اکثر آن ها به خط میخی حک شده اند. برخی از آنها همچنان روی دیوارهای قلعه هستند و برخی به صورت جداگانه در محفظه های موزه نگهداری می شوند. این گنجینه ها برای علاقه مندان به تاریخ از ارزش فراوانی برخوردار هستند. با بازدید از موزه اربونی ایروان، به خوبی می توان به روابط اورارتوئیان با تمدن های واقع در مدیترانه، آشور، بین النهرین و آسیای صغیر پی برد و مسائل و رخدادهای تاریخی را بهتر تحلیل کرد.

چگونه به قلعه و موزه اربونی برویم؟

اتوبوس های شهری ایروان از همه نقاط شهر به مقصد قلعه و موزه اربونی حرکت می کنند و شما را در سریع ترین زمان ممکن به این قلعه می رسانند. همچنین می توانید با تاکسی هم به قلعه بروید. فاصله موزه و قلعه اربونی تا مرکز شهر حدود 15 الی 20 دقیقه است. برای اینکه از میدان اربونی به این قلعه بروید، باید 700 متر مسیر را طی کنید. همینطور عبور از خیابان های آرشاکونیاتس و گرگین نیز شما را به دژ اربونی می رساند. درصورتی که با تور ایروان سفر کرده باشید، لیدر تور شما را به موزه و قلعه اربونی خواهد برد و دیگر نیازی نیست از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. قلعه و موزه اربونی همه روزه از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر، پذیرای میهمانان و گردشگران می باشد و تنها با خرید یک بلیط نسبتا ارزان می توانید از نقاط مختلف این بنا دیدن کنید و تجربه جالب و جدیدی کسب بنمایید.بعد از این قلعه زیبا و باشکوه، می توانید به پارک عشاق بروید و ترکیب جذابی از تجربه های هیجان انگیز در ارمنستان داشته باشیدآدرس قلعه موزه اربونی

ارمنستان، شهر ایروان، خیابان اربونی، شماره 38

وبسایت قلعه و موزه اربونی ارمنستان

http://www.erebuni.am

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.7 از 5 | از 102 کاربر