امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به سمیرم

سمیرم

شهرستان سمیرم درجنوب استان اصفهان واقع گردیده است که یکی از قطب های مهم گردشگری و توریستی استان به شمار می رود که از نظر طبیعی و منابع آبی بهترین شهرستان اصفهان می باشد که دارای مناطق بکر و طبیعتی زیبا است. در ادامه با لحظه آخر بیش تر با این شهرستان زیبا آشنا خواهید شد.
 
 
سابقه تاریخی شهرستان سمیرم به 700 سال قبل از میلاد مسیج باز می گردد که مربوط به زمان و دوره هخامنشیان می شود.در قسمت جنوبی این استان مزرعه ای به نام کوره وجود دارد که خرابه های از خانه و حمام در این محل به جا مانده است که می توان با این آثار به جای مانده این را شهر نامید زیرا یکی از شاخص های شهر در قبل از اسلام حمام بوده است.و دلیل دیگر برای اثبات شهر بودن این منطقه نام کوره که هخامنشیان به شهر کوره می گفتند. 
شهرستان سمیرم با مساحت 5224 کیلومتر و ارتفاع 2400 از سطح دریا در مجاورت با سه استان فارس ، کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال و بختیاری واقع شده است. این شهر از شمال به شهرضا ، از جنوب به یاسوج ، از شرق به آباده و اقلید و از غرب به لردگان  و بروجن محدود شده است.
شهرستان سمیرم در حاشیه رشته کوه های زاگرس و همچنین رشته کوه های دنا در جنوب غربی و غرب به صورت حصاری کشیده شده است. آب و هوای سمیرم کوهستانی با زمستان های پر برف و سد و همچنین تابستان های خنک و خشک می باشد.
در ادامه با مکان ها و جاذبه های دیدنی شهرستان سمیرم آشنا خواهید شد.
 
 
روستای خینه : روستای کهن خینه در دامنه رشته کوه دنا می باشد که به دست کوچ کنندگان ایل قشقایی ساخته شده است با جمعیتی بالغ بر 540 نفر و ترک زبان می باشند. چشمه و آبشار کجو  با آبریز 155 متری و چشمه کلوخ شکنی از نقاط دیدنی و بکر این روستا به شمار می رود.
 
 
روستا و آبشار آب ملخ : موقعیت قرار گیری این روستا به شکلی است بیش از 3 ساعت نمی توان آفتاب را دید این روستا پر از چشمه سار ها و آب های سرد و گوارا و چشمه های خروشان می باشد که از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می شود. آبشار آب ملخ یکی از آبشار های عجیب می باشد که تمامی ملخ های مهاجم را در یک چشم بر هم زدن نابود می کند و نام ای چشمه به همین دلیل برگرفته شده است. این آبشار از دو بخش تشکیل شده است که اولین بخش آن که از دل کوه بیرون می آید و سرچشمه آبشار است و قسمت دوم در زیر چشمه و طاقدیسی سبز رنگ خم شده است. بهترین زمان بازدید از این آبشار بهار و تابستان می باشد.
 
 
دریاچه سد حنا : این سد در 30 کیلومتری شهرستان سمیرم و همچنین در 190 کیلوتری شهر اصفهان واقع شده است. مساحت این سد در طول سال در حال تغییر می باشد در ماه مهر 520 هکتار و ماه اسفند 890 هکتار متغیر و عمق آن از 2 متر تا 30 در حال نوسان می باشد. هدف از احداث این سد جلوگیری از هدر رفتن آب رودخانه حنا و تامین آب کشاورزی زمین های اطراف بوده است . با احداث این سد و تقویت پوشش گیاهی باعث تجمع پرندگان و زیست نولید انواع حشرات و و جانوران شده است.
 
 
غار یخ : این غار در روستای خفر و در ارتفاع 3850 متری میان قله های بیژن و قدوس در 65 کیلومتری جنوب سمیرم واقع شده است. غار یخ توسط کوهنوردان استان فارس در سال 1346 کشف گردید، درون غار داری آبشار و ستون های یخی زیبا و قابل توجهی می باشد.بهترین زمان بازدید از غار یخ اواخر بهار و تابستان می باشد.
 
 
کوه دالان ونک : این کوه در 30 کیلومتری قسمت غرب سمیرم واقع گردیده است که ارتفاع آن 3492 متر از سطح دریا می باشد و همچنین دامنه کوه دالان ونک مملو از گیاهان دارویی است. بکر بودن این منطقه با وجود خرس اثبات می گردد. در قسمت شمالی دامنه این کوه چشمه ای به نام چشمه ناز وجود دارد.
 
 
منطقه شکار ممنوع چشمه ناز ونک : این منطقه کوهستانی سردسیر ترین و پر آب ترین منطقه استان اصفهان و  جزو رشته کوه های زاگرس می باشد.آب و هوای این منطقه متنوع و معتدل می باشد و در ارتفاعات هوای سرد تری دارد.
 
 
غار دنگزلو : در حوالی روستا دنگزلو و قسمت شمال شرقی کوه دنا واقع شده است که جاذبه های فراوان مانند قندیل های یخی که هنوز به صورت کامل جاذبه های آن شناسایی نشده است اما به گفته کارشناسان اگر از همه پتانسیل ها و خاصیت های این غار استفاده شود به اندازه غار علیصدر می توان از آن استفاده کرد.
 
 
آبشار پی دنی : آبشار پی دنی در شهرستان سمیرم واقع شده است که برای رفتن به آن کافیست از روستای خفر در امتداد رودخانه پر آب روستا به سمت دره پی دنی و مسیر آبشار خفر حرکت کنید. این آبشار در فصل های گرم سال آب و هوای بهاری و خنکی دارد. 
 
 
آبشار خفر : این آبشار در قسمت جنوبی شهرستان سمیرم و در روستای خفر واقع شده است که با آب و هوای معتدل  باغ های پر میوه و سرسبز یکی از بهترین ییلاق های استان اصفهان به شمار می رود. 14 قله مرتفع به ارتفاع بیش از 4000 متر ، یخچال های طبیعی ، رودخانه های جاری و همچنین آبشار های متععد از چشم انداز ها و دیدنی های این روستا می باشد.
 
 
پارک دریاچه سمیرم : این پارک دریاچه یکی از دیدنی ترین قسمت های شهرستان سمیرم می باشد که سالانه تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی از سراسر دنیا به آن جذب و از تماشایی زیبایی آن لذت می برند.
 
 
آبشار سمیرم : این آبشار یکی از معروف ترین جاذبه دیدنی و گردشگری این منطقه و حتی تور اصفهان می باشد. ارتفاع این آبشار بیش از 70 متر و از ارتفاعات بالای خود سرچشمه و از روی تخته سنگی به بیرون می جهد.در اطراف این آبشار زیبا و دیدنی محلی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته شده است و همچنین بازدید کنندگان می توانند غار اشکفت رز که با آبشار سمیرم دو کیلومتر فاصله دارد دیدن کنند.

نظرات مردم درباره سمیرم

شانلی 9 خرداد 96
0
بسیار عالی ....
پیمان 9 خرداد 96
0
خیلی متن عالی و جالبی بود از جاهیی گفتید که اصلا اطلاعاتی ازش نداشتم
درج نظر

تورهای داخلی

تور قشم 4 آبان
3 شب
تابان تابان
قشم ا ... قشم ایر
الیما گشت
4 آبان - 7 آبان

تور کیش از ساری 14 آبان
3 شب
وارش وارش
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
14 آبان - 17 آبان

تور قشم 3 آبان
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
تابان تابان
رادین گشت پایتخت
3 آبان - 6 آبان

تور کیش از اصفهان 14 و 15 آبان
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
زاگرس زاگرس
اسطوره بیستون
14 آبان - 18 آبان

تور کیش 8 آبان
10 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
الیما گشت
8 آبان - 18 آبان

تور قشم آبان 1400
4 شب
قشم ا ... قشم ایر
معراج معراج
قصر شایان
3 آبان - 11 آبان

تور مشهد آبان 1400
3 شب
تابان تابان
ماهان ماهان
قصر آریا
7 آبان - 10 آبان

تور کیش از مشهد 11 و 12 آبان
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
اسطوره بیستون
12 آبان - 15 آبان

تور کیش از شیراز 19 آبان
3 شب
آسمان آسمان
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
19 آبان - 22 آبان

تور کیش 7 و 8 آبان
3 شب
آتا آتا
کیش ا ... کیش ایر
سرزمین آریایی
7 آبان - 11 آبان