نحوه صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا به فارسی و انگلیسی

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1400/07/11
بازدید: 9621
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

با گسترش و فراهم شدن واکسیناسیون واکسن کرونا در همه رده های سنی، محدودیت های کرونایی شکل جدید به خود گرفته و افراد برای دریافت خدمات در اماکن تجمعی و سفر داخلی و خارجی نیاز به ارائه کارت واکسیناسیون دیجیتالی صادره توسط سامانه جامع واکسیناسیون می باشند.
با پیشنهاد طرح قرنطینه هوشمند در وزارت بهداشت، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کردند: ظرف چند هفته آینده به‌جای محدودیت‌های عمومی کرونایی محدودیت برای حضور یافتن در برخی اماکن تنها برای افرادی خواهیم بود که واکسن تزریق نکرده‌اند. کشورهای مختلف در جهان نیز از ماه‌ها پیش و با گسترش واکسیناسیون، برخی محدودیت‌های عمومی را برداشته‌اند. یکی از این محدودیت‌ها مربوط به ورود گردشگران و شهروندان خارجی می باشد که آن را مشروط به ارائه کارت واکسن معتبر علاوه‌بر تست منفی کرونا (PCR) می‌کند. کارت های واکسن دارای یک بارکد دوبعدی (کیو آر کد) بوده و  قابلیت اصالت‌سنجی دارد. در ایران نیز ، ستاد مقابله با کرونا نیز این الزام را برای ورود گردشگران از سایر کشورها به ایران را  تصویب کرده است. در راستای همین موضوع ، وزارت بهداشت از اوایل شهریور ماه، سامانه‌ای برای صدور کارت واکسن دیجیتال  به صورت رایگان برای مسافرت به کشورهای خارجی راه‌اندازی کرد. برای آشنایی با نحوه صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا  و سایر اطلاعات مرتبط تا پایان همراه ما باشید.

 

کارت واکسن دیجیتال کرونا

 

کارت دیجیتال واکسن کرونا 

با تزریق کرونا در مراکز واکسیناسیون، کارت یا برگه‌ای حاوی اطلاعات واکسیناسیون به فرد داده می‌شود. این اطلاعات بالافاصله در سامانه الکترونیک سلامت نیز وارد می‌شود؛ بااین‌حال این کارت‌ها نمی‌تواند ملاک سفرهای بین‌المللی قرار بگیرد یا برای بررسی صحت و سقم دریافت واکسن در مراکز عمومی و اجتماعی استفاده شود.
همین موضوع باعث شد تا مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ابتدا سامانه‌ای را برای صدور کارت دیجیتال واکسن و مسافرت به کشورهای خارجی راه‌اندازی کند. این سامانه با نشانی vcr.salamat.gov.ir در دسترس است و کارت واکسن را به دو زبان فارسی و انگلیسی بصورت رایگان صادر می‌کند. سپس سامانه‌ی دیگری به نشانی vcr.salamat.gov.ir/fa  دراختیار دیگر شهروندان قرار گرفت تا برای دریافت خدمات مختلف اجتماعی از آن‌ها طلب شود؛ اما تا روز گذشته این سامانه تنها برای متولیدن ۱۲۸۰ تا ۱۳۲۰ فعال بود. درنهایت روز ۹ مهرماه، سامانه جامع واکسیناسیون برای ثبت‌نام کارت دیجیتال واکسن کرونا برای عموم مردم معرفی شد.
کارت‌ واکسن دیجیتال حاوی اطلاعات مربوط به فرایند واکسیناسیون افراد است که می‌توان آن را به‌صورت PDF یا اسکرین‌شات ذخیره‌ و چاپ کرد. به‌علاوه در این کارت یک کد QR قرار دارد که با اسکن آن می‌توان به صحت و سقم اطلاعات کارت پی برد. تمامی مراحل ثبت‌نام و صدور کارت واکسن، چه برای شهروندان و چه مسافران سفرهای خارجی، رایگان است و نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌‌ای ندارد.

کارت واکسیناسیون برای دریافت چه خدماتی نیاز است؟

از شروع واکسیناسیون در کشور اعلام شد که پس از واکسینه شدن ۷۰ درصد مردم، دریافت برخی خدمات منوط به ارائه کارت واکسیناسیون خواهد شد. وزیر بهداشت و ستاد کرونا این موضوع را تائید و اعلام کرده اند با باز شدن سامانه واکسیناسیون برای تمام گروه‌های سنی ، ستاد کرونا قصد دارد پوشش واکسیناسیون را به‌حد قابل‌قبولی برساند تا برای بازگشایی برخی مشاغل مانند باشگاه‌های ورزشی، موزه‌ها و مراکز فرهنگی اقدام کند که در دو سال اخیر به‌دفعات مکرر بسته شدند.
مقرر شده است همه خدمات در اماکن تجمعی، خدمات بانکی ، اداری و دریافت بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس منوط به ارائه کارت واکسیناسیون خواهد شد. وزیر بهداشت در این مورد گفته است سفرهای هوایی، زیارت از اماکن مذهبی، اقامت در هتل و برخی فعالیت‌های اجتماعی همچون خدمات بانکی و حضور در دانشگاه‌ها ، مراکز آموزش  و ورزشی منوط به ارائه کارت با کد QR وزارت بهداشت خواهد شد که نشان‌دهنده دریافت هر دو دوز واکسن کرونا است.
طبق پیشنهادها و تصمیماتی که توسط ستاد کرونا گرفته شده است، کارمندان دستگاه‌های دولتی و سازمان‌ها و ادارات باید کارت واکسن دریافت کنند و با داشتن این کارت اقدام به ارائه خدمت به افرادی کنند که کارت واکسیناسیون دارند. این موضوع برای اماکنی همچون استخر، باشگاه ورزشی، تالارها و پاساژهای خرید هم مطرح شده. مسئولان همچنین در فکر ارائه مشوق‌هایی همچون اجازه سفر به افراد واکسن‌زده برای تردد بین استانی هستند. چهار مهرماه رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد کسانی که واکسن کرونا نزنند و داوطلب واکسیناسیون هم نباشند، برای استفاده از خدمات عمومی باید به‌صورت مرتب و با هزینه شخصی تست PCR بدهند.

کارت واکسن بین‌المللی

مسافران سفرهای بین‌المللی باید دو هفته قبل از سفر خود برای دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا اقدام کنند. این افراد باید حداقل دو دوز واکسن مورد تأیید کشور مقصد را دریافت کرده باشند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تاکنون تنها به واکسن ساخت شرکت فایزر تاییدیه کامل داده است؛ بااین‌حال واکسن‌های زیر، مجوز مصرف اضطراری را از این سازمان دریافت کرده‌اند:

 

مادرناجانسون اند جانسون
آسترازنکاکووی شیلد (آسترازنکا تولید هند)
سینوفارمسینوواک

  
تاکنون ۲۹ کشور اروپایی ایمنی‌بخشی واکسن‌های فایزر، مادرنا، جانسون‌اند‌جانسون و آسترازنکا را به رسمیت شناخته‌اند. ۷۹ کشور نیز سینوفارم را تأیید کرده‌اند. البته سفر به کشورهای اروپایی جدا از دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط اتحادیه اروپا، ممکن است با توجه به شرایط داخلی برخی کشور قوانین جداگانه‌ای داشته باشد. به‌صورت کلی، برای سفر به هر کشور باید شرایط واکسیناسیون و قرنطینه‌ را درخصوص آن کشور خاص بررسی کرد.

نحوه ثبت درخواست کارت واکسن دیجیتالی در سامانه واکسیناسیون

پس از بررسی شرایط ورود به کشورها، افراد دوهفته قبل از تاریخ سفر باید تنها ازطریق سامانه وزارت بهداشت نسبت به ثبت درخواست واکسن دیجیتالی به شرح زیر اقدام نمایند:
1- وارد وب سایت  salamat.gov.ir  شوید. این وب‌سایت قبلا مخصوص ثبت‌نام واکسن کرونا و ثبت عوارض واکسن بود؛ اما حالا ثبت‌نام دریافت کارت واکسیناسیون نیز به خدمات آن اضافه شده است.

2- مسافران خارج کشور باید گزینه ثبت‌نام کارت واکسن دیجیتال انگلیسی را انتخاب کنند پس از آن، به سامانه ثبت درخواست کارت واکسن هدایت می‌شوید.

 

نحوه ثبت درخواست کارت واکسن دیجیتالی کرونا


3- در این صفحه، ابتدا هشدار وزارت بهداشت را مبنی بر وارد کردن دقیق اطلاعات گذرنامه به‌صورت انگلیسی مشاهده می‌کنید. وزارت بهداشت اخطار می‌دهد که اگر نام و نام خانوادگی انگلیسی و شماره گذرنامه شما دقیقا منطبق بر اطلاعات مندرج در گذرنامه نباشد، ممکن است از ورود شما به کشور مقصد جلوگیری شود. دکمه" متوجه شدم" را بزنید تا وارد صفحه بعدی شوید.
4- پس از وارد کردن اطلاعات زیر، "دکمه دریافت کد تائید" را بزنید. یک کد تأیید به شماره تلفن ثبت‌نامی که باید متعلق به خود فرد باشد، ارسال می‌شود.
5- پس از وارد کردن کد تأیید، مراحل احراز هویت به پایان می‌رسد و سپس پیغامی مبنی بر ارسال لینک کارت دیجیتال شما نمایش داده می‌شود.

 

مراحل ثبت نام کارت واکسن دیجیتالی کرونا در سامانه واکسیناسیون جامع

 

6- لینک ارسالی، نشانی اینترنتی کارت دیجیتال واکسن شما است و نهایتا یک روز پس از ثبت‌نام به متقاضی پیامک می‌شود. این کارت اینترنتی همان کارت دیجیتال واکسیناسیون شما به زبان انگلیسی است که در بیشتر کشورها معتبر است.

نحوه درخواست واکسن دیجیتالی برای کسانی که خارج از کشور واکسینه شده اند

دریافت کارت واکسن برای افرادی که بخشی یا تمام روند واکسیناسیون خود را خارج از کشور سپری کرده‌اند، مطابق شیوه‌نامه معاونت بهداشت وزارت بهداشت انجام می‌شود. ابتدا کمیته‌ای متشکل از معاون بهداشت، رئیس مرکز حراست، رئیس اداره بازرسی و ارزیابی عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی باید با بررسی اسناد مربوط به سفر شخص به خارج کشور و کارت واکسن وی، صورت‌جلسه‌ای را برای تنظیم یک فرم آماده کنند. فرم مشابه نمونه زیر خواهد بود:

 

فرم درخواست ثبت سابقه تزریق واکسنکرونا در خارج از کشور

 

سپس معاون بهداشتی دانشگاه مربوطه، صورت‌جلسه درخواست ثبت سابقه تزریق واکسن در خارج از کشور را به همراه تصویر مدارکی شامل صفحه اول و صفحه ممهور شده ورود و خروج در گذرنامه و کارت واکسیناسیون، طی مکاتبه رسمی به مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ارسال می‌کند تا نسبت به ثبت رکوردهای متناظر بر اساس کدینگ‌های معتبر توافق‌شده اقدام کنند. افرادی که دو دوز واکسن خارج از کشور تزریق کرده‌اند و پرونده الکترونیک فعال ندارند، باید ابتدا تشکیل پرونده دهند و مراحل تکمیل فرم بالا را ازطریق دانشگاه متبوع پیگیری کنند.

نحوه دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا

کلیه شهروندانی یک یا دو دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، از امروز می‌توانند کارت دیجیتال واکسن کرونا را ازطریق سامانه جامع واکسیناسیون کرونا دریافت کنند تا برخی محدودیت‌ها در زمینه مسافرت، حضور در اماکن آموزشی و ورزشی و سایر محدودیت‌های مرتبط برای آن‌ها اعمال نشود.
پس از وارد شدن به سامانه واکسیناسیون و انتخاب گزینه ثبت‌نام کارت واکسن دیجیتال فارسی، شما به سامانه ثبت درخواست کارت واکسن با نشانی vcr.salamat.gov.ir/fa هدایت می‌شوید. سپس باید شماره ملی، تاریخ تولد و شماره موبایل به نام خود را وارد کنید. به این ترتیب، نشانی اینترنتی کارت واکسن برای شما ارسال می‌شود. درصورتی‌که در تاریخ یا نوع واکسن یا عدم ثبت یک یا دو نوبت واکسن با مشکل مواجه شدید، فرم "گزارش خطا در کارت واکسن دیجیتال" در سامانه واکسیناسیون را تکمیل کنید تا وزارت بهداشت مشکل شما را بررسی کند.

وزارت بهداشت هشدار داده که کارت‌های صادر شده ازسوی هر نهاد یا مرکز دیگر یا در قبال دریافت مبالغ پول به‌صورت فیزیکی و زبان انگلیسی فاقد اعتبار است. وزارت بهداشت این موضوع را با ابلاغ به تمامی سفارتخانه‌ها اعلام کرده است تا تنها کارت‌های صادرشده از نشانی گفته‌شده دارای اعتبار باشند. مردم می‌توانند درصورت مشاهده تخلف در این زمینه، مراتب را به شماره تلفن ۱۹۰، نهاد بازرسی و پیگیری شکایت‌های مردم وزارت بهداشت اطلاع دهند.

نظرات کاربران

  1. شراره سلیمی شراره سلیمی 1402/10/03
    0 نفر پسندیدند
    داشتن این کارت الان که شیوعش ازبین رفته هم لازمه؟

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.8 از 5 | از 105 کاربر