عمارت كلاه فرنگى

📅 بروزرسانی : ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ بازدید : 663

قدیمی ترین بنای تاریخی شهر بندرعباس "عمارت کلاه فرنگی" می باشد که در استان هرمزگان واقع شده است. عمارت کلاه فرنگی بندرعباس بیش از 300 سال قدمت دارد که متعلق به دوره صفویه می باشد. این بنا در سال 1384 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

 

عمارت کلاه فرنگی

 

تاریخچه عمارت کلاه فرنگی

بنای کلاه فرنگی در گذشته محل تجارتخانه و گمرک بوده است که دارای 3 طبقه بود؛ طبقه اول برای نگهداری کالا و طبقه دوم برای امورات اداری و سکونت در نظر گرفته شده بود. در طبقه سوم هم ساختمانی چوبی با ابعاد کوچک تر به شکل هشت ضلعی قرار داشت که در مرکز آن گنبدی مخروطی شکل مشابه کلاهِ فرنگی ها (اروپایی ها) رخ نمایی می کرد. از همین رو به آن بخش از ساختمان نام کلاه فرنگی را نسبت دادند که در گذر زمان کل ساختمان را به همین اسم نامیدند. 
بعد از انقلاب این مکان برای مدتی به میدان میوه و تره بار تبدیل شد. در اوایل دهه 1360 عمارت کلاه فرنگی به همراه محوطه اطرافش به حوزه علمیه بندرعباس واگذار شد، این حوزه علمیه حدود 10 سال در این مکان فعالیت داشت ولی با احداث ساختمان جدید فعالیت های این حوزه علمیه در عمارت کلاه فرنگی به اتمام رسید و این مکان به حال خود رها شد. هم اکنون عمارت کلاه فرنگی هرمزگان که بسیار فرسوده شده در قسمتی از پارکینگ حوزه علمیه مدرسه النبی قرار دارد.

معماری عمارت کلاه فرنگی

این بنا در زمینی به وسعت حدود 400 مترمربع ساخته شده و دارای 3 طبقه با طول 30 متر، عرض 14 متر و ارتفاع 9 متر می باشد. برای ساخت این عمارت از مصالحی همچون سنگ سیاه، ساروج و گچ استفاده شده است. در مجموع 33 اتاق و سالن در این بنا وجود دارد که در سه ضلع جنوب، شمال و غرب طبقه بالایی مهتابی بزرگی در امتداد ساختمان ساخته شده است. اتاق های ساختمان کلاه فرنگی مزین به گچ بری های زیبا می باشد؛ در پنجره های آن نیز منبت کاری هایی دیده می شود که جلوه ای خاص دارند. سقف بنا هم از چوب ساروج ساخته شده است. 

 

عمارت كلاه فرنگى عمارت كلاه فرنگى


هزینه بازدید از عمارت

بازدید از این عمارت زیبا برای عموم مردم و گردشگران تور داخلی رایگان می باشد.


آدرس عمارت کلاه فرنگی

هرمزگان/ بلوار طالقانی/ مجاور اسکله قدیمی

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/24953-%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%83%D9%84%D8%A7%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%86%DA%AF%D9%89

امتیاز 5 از 5 | از بین 103 کاربران به عمارت كلاه فرنگى