پل تاريخى گاران

📅 بروزرسانی : ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ بازدید : 800

پل گاران کجاست؟

کردستان مکان های تاریخی ارزشمندی را در دل خود جای داده که یکی از این بناها "پل گاران" در اطراف شهرستان مریوان می باشد. این پل تاریخی در 10 کیلومتری شمال شرق شهرستان مریوان و در جاده گاران به تیژتیژ واقع شده و یکی از مکان های دیدنی کردستان محسوب می شود که قدمت زیادی دارد. 

 

پل گاران

 

نام دیگر این پل تاریخی "پل کردلان" است و قدمت آن متعلق به دوره حکومت ساسانی می باشد که توسط حکام اردلان ساخته شده است. در دوره حکومت صفویان پل گاران مریوان مورد مرمت قرار گرفت و سپس در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید. این پل نقش به سزایی در برقراری ارتباط بین 2 شهر سنندج و اسلام دشت با شهرستان مریوان ایفا می نمود و رفت و آمد میان آن ها از طریق این پل تا سال 1320که مورد استفاده قرار می گرفت بسیار سهل بود. 

 

پل گاران


ویژگی های پل گاران

پل تاریخی گاران دارای 5 دهنه بوده که 2 دهنه شش ضلعی آن در وسط رودخانه گاران ساخته شده و آب رودخانه از زیر آن عبور می کند. برای ساخت پل کردلان از آجر، ملات، سنگ، ساروج و سنگ های تراشیده بهره برده اند که مقاومت بالای این بنا را شامل شده است. از آن جایی که قسمتی از این پل در معرض آب رودخانه قرار دارد، استحکام آن بسیار مهم می باشد. طول این دهنه ها 42 متر، عرض آن ها 9.5 متر و ارتفاع هر یک 6 متر است.
گردشگران تور داخلی می توانند از این جاذبه زیبا دیدن کنند و حتی دقایقی در جوار رودخانه به استراحت بپردازند. آب این رودخانه در گذشته بسیار زلال بوده و هر توریستی از قرار گرفتن در جوار آن لذت می بُرد اما امروزه به دلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی رودخانه مملو از زباله شده و آب نیز چندان تمیز نمی باشد. 

 

پل گاران


آدرس پل گاران

کردستان/ 10 کیلومتری شمال شرق مریوان/ جاده گاران به تیژتیژ


هزینه بازدید از پل گاران

بازدید از این مکان تاریخی برای عموم مردم رایگان است.
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/24951-%D9%BE%D9%84-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D8%AE%D9%89-%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 104 کاربران به پل تاريخى گاران