غار بيمار آب

📅 بروزرسانی : ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 3 دقیقه بازدید : 772
اثر شفابخشی
آدرس

در اقصی نقاط کشورمان هنوز هم نقاطی وجود دارد که بسیاری از آن بی خبرند و همین امر سبب گشته تا دست نخوره باقی بمانند. یکی از این مکان ها "غار بیمار آب" است که در شهر مشهد واقع شده است.

غار بیمار آب

غار بیمار آب کجاست؟

این غار در فاصله 6 کیلومتری دهکده کوشک آباد قرار دارد. غار بیمارآب در بلندی قرار گرفته که برای بازدید از آن باید به ارتفاعات منطقه بروید. درون این غار آبی زلال جریان دارد که اهالی بومی معتقدند این آب اثر شفابخشی دارد از همین رو نام بیمارآب را برای آن انتخاب نمودند. در ابتدای غار بیمار آب مشهد چاهی به عمق 15 متر وجود داشته که در انتهای آن یک حوضچه پرآب وجود دارد. وجود این چاه دلیلی شده که برخی از کوهنوردان حرفه ای یا غارنوردان به درون غار بروند و از فضای درونی آن دیدن نمایند اما به طور کلی دسترسی به این مکان دشوار است. از آن جایی که افراد عادی نمی توانند به این مکان بروند، فضای داخلی غار دست نخورده باقی مانده است. 

سفر به مشهد مقدس یا پایتخت معنوی ایران

دهانه غار همچون دهلیزی است که طول آن 3 متر است و از این قسمت باید وارد غار شد. انتهای چاه نیز یک دالان باریک مملو از آب قرار دارد که به شکل V می باشد؛ طول دالان 5 متر و عرض آن در انتهای چاه 1 متر می باشد. بعد از پشت سر گذاشتن دالان، سه تالار وجود دارد که طول تالار اول 4 متر و عرض آن 3 متر می باشد؛ این تالار نیز حوضچه ای زیبا دارد که در کف آن یک استلاگمیت بزرگ دیده می شود. تالار دوم دارای طول 10 متر و عرض 5 متر می باشد. اما در انتهای غار تالار سوم واقع شده که دیواره های آن از بافت گل کلمی و سست تشکیل شده اند. کف غار دارای خاکی بسیار نرم است همچنین در سقف غار نیز خفاش هایی دیده می شوند. یکی از زیباترین قسمت های غار بیمارآب کوشک آباد، ستون صیقلی موجود در انتهای تالار دوم است. 

غار بیمار آب کجاست؟

اثر شفابخشی آب درون غار

مردم محلی می گویند برخی از بیماری های انسانی و بیماری های دامی با این آب شفا پیدا می کنند از همین رو به هنگام مریض شدن دام های خود به این غار می روند و یک سطل به واسطه طناب پلاستیکی درون چاه می اندازند تا از اعماق آن آب را به بالا بیاورند، از آن جایی که آن ها گمان می کنند در صورت زمین گذاشتن آب خاصیت درمانی آن از بین می رود، بدون اینکه سطل را روی زمین بگذارند به محل نگهداری دام ها برده و از آن آب بر روی پوست دام ها یا در آبشخور آن ها می ریزند تا بیماریشان علاج پیدا کند. 

گردشگران تور مشهد باید توجه داشته باشند که صورت نداشتن تجربه حرفه ای در زمینه کوهنوردی یا غارنوردی نباید وارد این غار شوند. 

آدرس غار بیمار آب

آدرس غار بیمار آب

مشهد، دهستان کارده، روستای کوشک آباد

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/24944-%D8%BA%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%8A%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D8%A8

امتیاز 5 از 5 | از بین 102 کاربران به غار بيمار آب