امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به جاهای دیدنی مشهد

جاهای دیدنی مشهد

جاذبه های دیدنی جاذبه های گردشگری جاهای تفریحی مکان های دیدنی
زمان مطالعه : 5 دقیقه
می توان گفت تقریباً اکثر افرادی که به مشهد سفر می کنند فقط به قصد زیارت حرم امام رضا (ع) رفته و یا در نهایت از محبوب ترین و شناخته شده ترین نقاط مشهد بازدید می کنند. اما جاهای دیدنی مشهد فراتر از حرم و چند مکان شناخته شده بوده و درصد قابل توجهی از گردشگران با برخی از جاهای دیدنی مشهد آشنایی ندارند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با اکثر جاذبه های مشهد که بازدید از آن ها می تواند جالب باشد اشاره کنیم.

می توان گفت تقریباً اکثر افرادی که به مشهد سفر می کنند فقط به قصد زیارت حرم امام رضا (ع) رفته و یا در نهایت از محبوب ترین و شناخته شده ترین نقاط مشهد بازدید می کنند. اما جاهای دیدنی مشهد فراتر از حرم و چند مکان شناخته شده بوده و درصد قابل توجهی از گردشگران با برخی از جاهای دیدنی مشهد آشنایی ندارند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با اکثر جاذبه های مشهد که بازدید از آن ها می تواند جالب باشد اشاره کنیم.

جاذبه های دیدنی مشهد

اغلب مسافران تور مشهد ، حرم امام رضا (ع) و مجموعه اطراف را بیش تر می شناسند در حالی که مشهد شهری تاریخی ، فرهنگی و تفریحی می باشد به همین دلیل در این مطلب قصد داریم چندی از جاذبه های دیدنی مشهد را معرفی کنیم.

مقبره فردوسی

آرامگاه فردوسی توسی در 20 کیلومتری شمال مشهد در میان باغی با صفا واقع شده است که یکی از پر طرفدار ترین جاذبه های دیدنی مشهد به شمار می رود. ساختمان امروزی آرامگاه و موزه فردوسی توس از شیوه معماری هخامنشیان به خصوص آرامگاه کوروش الهام گرفته و به دست معمار برجسته ، هوشنگ سیحون از سال 1343 تا سال 1347 ساخته شد. نمای بیرونی این بنا شامل تزیئنات هخامنشی با ستون و سر ستون های کار شده و بر روی اضلاع چهارگانه بنا اشعار حکیم فردوسی نگاشته شده است که نشانگر تفکر و شخصیا ایشان است.

 

مقبره فردوسی

 

دره هفت حوض

یکی از نقاط زیبای مشهد برای علاقه مندان به جاذبه های گردشگری و کوهنوردی، دره هفت حوض مشهد است. برای بازدید از هفت حوض می بایست شهر مشهد را به مقصد پارک طبیعی هفت حوض ترک کرده و نزدیک به 7 کیلومتر مسیر طی کنید تا به پارک برسید. هنگامی که وارد پارک شدید می بایست مسیر مشخص شده که بیش از 3 کیلومتر است را طی کرده تا به انتهای آن برسید و سپس نزدیک به 2 کیلومتر را در کوه پیاده روی کنید. دره هفت حوض همانطور که از نامش مشخص است، دره ای در دل کوه است که 7 حوض با اندازه های مختلف درون آن قرار گرفته. در گذشته های دور به دلیل فرسایش شیمیایی که بخاطر باران های اسیدی رخ داده، رودخانه ای که از ارتفاعات بینالود سرچشمه می گیرد و مسیر آن به چند حوض به اندازه هایی همانند یک استخر کوچک تبدیل شده است.  دره هفت حوض در میان گردشگران تور مشهد کمتر شناخته شده و به لطف این موضوع، دره هفت حوض یکی از بکرترین و آرام ترین نقاط مشهد به حساب می آید و در صورت بازدید از منطقه، تنها صدای جریان آب به گوش می رسد. 

روستای زشک مشهد

روستای زیبا زشک در دره شاندیز واقع شده است و یکی از مناطق ییلاقی مشهد به حساب می آید. این منطقه بسیار زیبا با آب و هوای کوهستانی و منحصر به فرد خود، بهترین گزینه برای یک کمپینگ یا پیک نیک در دل طبیعت محسوب می شود. اگر قصد دارید تا در یک اتمسفر هیجان انگیز پیاده روی کرده و یا از مناظر بکر لذت برید، پیشنهاد می ‌کنیم تا حتماً سری به روستای زشک مشهد زده و از این روستای زیبا بازدید کنید. آدرس روستای زشک مشهد در منطقه شاندیز می باشد و شما می توانید به راحتی به این روستای زیبا دسترسی پیدا کنید. 

 

روستای زشک مشهد

 

گنبد خشتی مشهد

یکی از زیباترین مکان های مذهبی در شهر مشهد، گنبد خشتی آن است که در حقیقت آرامگاه سلطان محمد یکی از نوادگان امام موسی کاظم بوده و اهالی مشهد برای زیارت از این گنبد خشتی زیبا بازدید می‌ کنند. طبق بررسی ‌های انجام گرفته، قدمت این مکان به ۶۰۰ سال پیش باز می ‌گردد و باستان‌ شناسان بیان کرده اند که ساخت این گنبد زیبا در دوران تیموری انجام شده است و دو بار در دوران صفویه و قاجاریه این مکان بازسازی شده است. هزینه ورودی این گنبد خشتی زیبا رایگان بوده و شامل می توانید با رفتن به خیابان طبرسی و پس از گذر از بازارچه احسان، در کوچه خشتی از این گنبد بسیار زیبا بازدید کنید. 

 

کوه سنگی

پارک کوهسنگی مشهد جزو قدیمی ترین پارک های تور مشهد است که در جنوب خراسان رضوی قرار گرفته است که مساحت ان حدودا 27 هکتار و با فاصله کمی از رشته کوه های بینالود قرار دارد. از زمان های قدیم محل تفریح ، استراحت و گردش بومیان مشهد بوده که امروزه با گسترش این پارک به یکی از جاذبه های گردشگری مشهد تبدیل شده است. با وجود اب و هوای خنک، فضای سر سبز و گل کاری شده، نیمکت و الاچیق برای اسکان مسافرین زیبایی این پارک دوچندان شده است که به صورت 24 ساعته فعالیت دارد.

 

کوه سنگی

 

موزه شه لافتی

موزه شه لافتی با اینکه علاقه مندان خود را دارد اما در میان گردشگران نسبت به سایر جاهای دیدنی مشهد کمتر شناخته شده است و به همین دلیل به موزه شه لافتی، گمشده ای در خیابان شاهنامه توس گفته می شود. گردشگران تور مشهد که قصد دارند از این موزه بازدید کنند می بایست سه راهی فردوسی را به مقصد آرامگاه فردوسی ترک کنند. در حین راه و در سمت چپ خیابان، روستای قدیمی و معروف "چهار برج" را مشاهده می کنند که موزه شه لافتی هم در آن جا قرار دارد. در یکی از ورودی های روستا که مسیر ناهمواری هم دارد تابلویی با نام "ورزش‌خانه آیین های زورخانه ای شه لافتی، طابران توس" مشاهده می شود که راه ورود به موزه است. جالب است بدانید درب ورودی زورخانه کوچک است و جهت ورود به زورخانه می بایست خم شوید چراکه بر روی ورودی با خطی زیبا نوشته شده "سر تعظیم فرود آور به هنگام ورود چون که جای ادب و رسم جوانمردان است". داخل موزه در واقع داستان زندگی مردی است که عتیقه های مختلفی را دور و برش جمع کرده. فردی با نام مرشد رستم قاسمی از کهنه سوار پهلوانان خراسان که باعث شده موزه شه لافتی تبدیل به موزه "اولین ها" شود. در این موزه اولین تلویزیون مشهد، اولین اسکیت، اولین رادیو، اولین تراکتور و غیره قرار دارد. در کل موزه شه لافتی بیشتر برای علاقه مندان به آیین های پهلوانی و شاهنامه فردوسی جذاب است. 
 

 

جاذبه های گردشگری مشهد

مشهد یکی از شهرهای تفریحی زیارتی است که سالیانه مردم بسیاری را از اقسا نقاط دنیا به خود جلب می کند. این شهر زیارتی سیاحتی دارای جاذبه های گردشگری زیادی می باشد.

حرم امام رضا (ع) 

تقریباً اکثر گردشگران تور مشهد هنگامی که وارد حرم می شوند مستقیم به آرامگاه امام رضا (ع) رفته و دعا می کنند اما در داخل حرم به غیر از صحن ها، موزه و جاهای مختلفی وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. یکی از جاهای دیدنی حرم امام رضا، مسجد گوهرشاد است. مسجد گوهرشاد در مجاورت حرم و به دستور گوهرشاد بیگم، همسر شاهرخ ساخته شده است. معماری و کاشی کاری بی نظیر مسجد گوهرشاد باعث شده این مسجد یکی از شلوغ ترین و زیباترین نقاط حرم امام رضا (ع) باشد.
 

حرم امام رضا - محبوب ترین بارگاه ملکوتی ایران، مورد توجه توریست های داخلی و خارجی

 

مدرسه عباسقلی خان

بی شک زمان صفویه را باید یکی از دوران های با شکوه معماری ایرانی اسلامی نامید. در این دوران شاهد ساخت انواع بناهای فوق العاده زیبا در سراسر کشور بودیم که یکی از زیباترین آن ها، مدرسه عباسقلی خان در شهر مشهد می باشد. مدرسه بسیار زیبایی که بازدید از آن رایگان است و در ابتدای خیابان نواب صفوی مشهد قرار دارد امروزه از آن به عنوان در مدرسه علمیه عباسقلی خان شاملو یاد می شود. 

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد بدون هیچ تردیدی یکی از زیباترین مساجد شهر مشهد است. این مسجد زیبا در واقع یکی از صحن های حرم امام رضا (ع) است که در سال ۸۲۱ هجری قمری، همسر شاهرخ میرزا بزرگ ترین پادشاه تیموری یعنی گوهرشاد، دستور ساخت این مسجد را در بخش جنوبی حرم امام رضا (ع) صادر کرد. معماری این مسجد بسیار زیبا به شکل کلاسیک بوده و در آن شاهد 4 ایوان بزرگ به صورت قرینه هستیم و علاوه بر این، ۷ شبستان بین هر ایوان وجود دارد و همین طور شاهد ۶ درب ورودی و خروجی برای ورود به این مسجد زیبا و تاریخی هستیم. اگر قصد دارید تا یک جاذبه معنوی و تاریخی بسیار زیبا را در شهر مشهد مشاهده کنید، بهترین گزینه برای شما بازدید از مسجد زیبا و تماشایی گوهرشاد خواهد بود. 

آبگرم شاهان گرماب مشهد

یکی از مکان های بکر در شهر مشهد که افراد بسیار کمی از وجود آن مطلع هستند، آبگرم شاهان گرماب مشهد است. نکته بسیار مهمی در رابطه با آبگرم شاهان گرماب مشهد که باید بدانید، آن است که این جاذبه دیدنی جز سه آب گرم برتر ایران به حساب می ‌آید. دمای این آب در حدود ۴۸ درجه سانتی گراد است و برای درمان بسیاری از دردها استخوانی و عضلانی مفید است.
آدرس آبگرم شاهان گرماب : 140 کیلومتری جنوب شرق مشهد، منطقه دهستان سفید سنگ، در بخش قلندرآباد فریمان 

مشهد - بزرگترین شهر زیارتی ایران

خانه کوزه کنانی

یکی از خانه های باستانی شهر مشهد خانه کوزه کنانی است که قدمت آن به سال ۱۲۴۷ و در زمان حکومت قاجار باز می ‌گردد. معماری این خانه از یونان باستان الهام گرفته شده است و در حال حاضر یکی از زیباترین خانه های باستانی شهر مشهد به حساب می آید و در خیابان شیرازی واقع شده است.

میل اخنگان مشهد

یل اخنگان یکی از مکان های دیدنی شهر مشهد است که قدمت آن به دوران حکومت تیموری باز می ‌گردد. طبق اسناد به دست آمده میل اخنگان در واقع یک آرامگاه به حساب می آید اما هیچ کس از این که چه کسی در این مکان دفن شده است اطلاعی ندارد و همین باعث شده تا میل اخنگان تبدیل به یک مکان پر رمز و راز شود. سن تخمین زده شده برای میل اخنگان مشهد نزدیک به 600 سال است. این برج آجری زیبا در ۲۰ کیلومتری شرق مشهد و در ۱۰ کیلومتری شرق تابران توس قرار گرفته است و بازدید از آن رایگان می باشد

موزه حرم امام رضا

حرم امام رضا (ع) دارای مجموعه موزه های بسیار جذابی است. از مهم ترین آن ها می توان به موزه فرش، موزه تمبر و سلاح، موزه صدف، موزه مردم شناسی و موزه قرآن اشاره کرد. تمامی اشیای گران بهای موجود در این موزه ها، قصه‌ های فوق ‌العاده ‌ای در پس زمینه خود دارند. اگر علاقه ‌مند هستید تا به بازدید یک موزه جذاب رفته و از آن دیدن کنید، مجموعه موزه های آستان قدس بهترین گزینه برای شما محسوب می‌ شوند.

مسجد گوهر شاد

 

جاهای تفریحی مشهد | تفریحات مشهد

مشهد دومین شهر بزرگ ایران است و در سال ۱۳۸۸ این شهر بسیار زیبا به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) در آن، به عنوان پایتخت معنوی ایران شناخته شده است. هر ساله در حدود 30 میلیون مسافر از سراسر ایران و جهان وارد این شهر بسیار زیبا شده و از مکان های دیدنی آن بازدید می کنند. اگر شما نیز به واسطه تور مشهد یا تور داخلی تبدیل به یکی از گردشگران این شهر شده اید و دوست دارید تا جاذبه های دیدنی مشهد را بازدید کنید.

مجموعه تفریحی آبی مشهد

در جاذبه های دیدنی مشهد ، مکان های زیاد و جالبی از ورزشگاه ها ، زمین های بازی و جاذبه های تفریحی آبی زیادی برای گردشگران تور مشهد راه اندازی شده است. جالب است بدانید که مشهد در زمینه احداث پارک های آبی موقعیت فوق العاده ای در سطح خاورمیانه دارد که به دلیل سر پوشیده بودن آن ها در تمام ایام سال مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد. از پارک های تفریحی آبی شهر مشهد می توان به سرزمین موج های آبی ، پارک ساحلی آفتاب ، پارک آبی ایرانیان و موج های خروشان نیز اشاره کرد که طرفدارن زیادی دارد. 

 

قیمت بلیط سرزمین موج های آبی مشهد - سرزمین موج های آبی یکی از معروف ترین جاذبه های تفریحی موجود در شهر مشهد

 

پارک آبی مشهد "موج ای خروشان"

سرزمین موجهای خروشان مشهد جزو بزرگ ترین استخرهای خاورمیانه با امکانات ویژه می باشد. این استخر با وجود سرسره هایی با ارتفاع بالا، تونل های ابی دلهره اور و شبیه سازی موج های خروشان دریا جزو یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد به شمار می رود. در بدو ورود معماری بسیار شیک و مدرن فضای استخر هر کسی را مدت ها سر پا نگه می دارد تا از مشاهده ی ان لذت ببرد. یک بوفه ی مجهز به انواع خوراکی و فست فود و نوشیدنی در سمت راست این استخر وجود دارد تا پس از ساعت ها بازی و شنا در این مجموعه ی بینظیر نوش جان کنید. سونا بخار، سونا خشک، جکوزی با اب سرد و گرم نیز برای هر نوع سلیقه ای از پیش طراحی و ساخته شده است.

موج های آبی مشهد

یکی از هیجان انگیز ترین تفریحات در شهر مشهد بازدید از سرزمین موج های آبی این شهر است. این مجموعه تفریحی که تا سال ۲۰۱۰ به عنوان بزرگترین پارک آبی آسیا شناخته می شد، بهترین گزینه برای تفریح در شهر مشهد به حساب می ‌آید. اگر قصد تفریح در یک پارک آبی هیجان انگیز را در شهر مشهد را دارید، سرزمین موج های آبی مشهد یک پارک آبی فوق العاده است که میزبان شما گردشگران گرامی برای گذراندن ساعاتی شاد همراه با هیجان خواهد بود.

 

سرزمین موج ها آبی

 

چالیدره

یکی از مناطق تفریحی و گردشگری بسیار زیبا در اطراف شهر مشهد، سد چالیدره است. چالیدره در واقع یک سد خاکی است و آب آن از طریق رودخانه جاغرق تامین می شود. چالیدره که مکان آن در طرقبه قرار دارد، یک مکان هیجان انگیز با آب و هوای کوهستانی بسیار عالی است که گردشگران بسیار زیادی را در طول سال جذب خود می کند و در آن می توانید از امکانات مختلفی نظیر رستوران، کافی شاپ، تله کابین، اسکله، زیپ لاین، بانجی‌ جامپینگ و... استفاده کنید. چالیدره جز بهترین گزینه های تفریحی در شهر مشهد برای خانواده ‌ها و جوانان است تا آخر هفته بسیار خوبی را در این مکان تفریحی سپری کنند. 

باغ پرندگان مشهد

یکی دیگر از تفریحات در مشهد قطعا می تواند بازدید از باغ پرندگان باشد. این باغ زیبا برای افرادی که به پرندگان علاقه مند هستند، بهترین گزینه به حساب می ‌آید. شما در این مجموعه بسیار زیبا می توانید گونه های مختلفی از پرندگان را مشاهده کنید. این مجموعه مجهز، زیستگاه انواع پرندگان آسیایی، آفریقایی و ایرانی است. این مکان در میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد و جنب مجتمع الماس شرق است.

پارک علمی پروفسور بازیما

شاید جالب باشد که پارک علمی پروفسور بازیما اولین پارک موضوعی ایران و پس از سنگاپور و هلند، سومین پارک موضوعی جهان است که در شهر مشهد قرار دارد. پارک علمی پروفسور بازیما که در طبقه چهارم مجتمع وصال واقع در منطقه گردشگری سپاد (انتهای بلوار خیام شمالی) و در زمینی به وسعت 2400 متر قرار دارد، منحصر به فردترین پارک ایران به حساب می آید. پارک پروفسور بازیما در عین هیجان انگیز بودن، آموزنده بخصوص برای کودکان نیز می باشد. گردشگران تور مشهد با ورود به این پارک می توانند درون شبیه ساز پرواز نشسته و خلبانی را تجربه کنند یا وارد ماشین زمان شده و به اوایل دوران خلقت و نحوه زندگی در آن دوران برگردند. همچنین دهان انسانی هم در پارک قرار دارد که وارد شدن به آن، وارد دنیای داخل بدن شده و اطلاعات جالبی را از دستگاه های مختلف بدن کسب خواهید کرد.  یکی دیگر از امکانات پارک علمی پروفسور بازیما کاوش در مریخ است بطوریکه افراد درون کاوشگری می نشینند و علاوه بر کاوشگری در سطح مریخ، می توانند آسمان نمای خورشیدی و دنیایی از ستارگان را مشاهده کنند.
 
 

پیست اسکی شیرآباد

علاقه مندان به اسکی، پیست اسکی شیرآباد یا دولت آباد مشهد را به خوبی می شناسند. این پیست در روستای دولت آباد واقع در 18 کیلومتری دولت آباد و 20 کیلومتری مشهد قرار داشته و در دامنه بلندترین قله مشهد (ارتفاع 3310 متر) واقع شده است. پیست اسکی شیرآباد زمینی به وسعت 50000 متر مربع است که تفرجگاه هیجان انگیزی برای جوانان به حساب می آید. برای دسترسی به پیست، گردشگران می بایست به دلیل کوهستانی و برفی بودن مسیر، از خودروهای آفرود استفاده کنند و هنگامی که به ایستگاه میرسند، ساختمانی 3 طبقه در آنجا ساخته شده که شامل چندین رستوران، کافه و استراحتگاه به همراه چشم انداز زیبا از طبیعت برای گردشگران است. 

پارک و شهربازی ملت

کسی نیست که پارک ملت را نشناسد. شهربازی پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین، قدیمی ترین و محبوب ترین پارک های شهر است که زمینی به وسعت 70 هکتار دارد. در این پارک امکانات متنوعی وجود دارد که شامل مسجد، زمین های ورزشی، مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا (ع)، استخر و غیره می باشد. اما مهم ترین و محبوب ترین قسمت پارک ملت، شهربازی پارک است. شهربازی پارک ملت از معدود شهربازی های ایمن ایران به حساب می آید و جالب است بدانید چرخ و فلکی که در این شهربازی قرار دارد، هجدهمین چرخ و فلک مرتفع دنیا و بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه می باشد. به غیر از شهربازی و امکانات مختلف پارک، قدم زدن در پارک با گل های رنگارنگ، چشم اندازی سرسبز و هوایی دلنشین هم صفای خاص خود را دارد. پارک ملت مشهد در ابتدای بلوار وکیل آباد واقع در میدان آزادی (فلکه پارک) قرار دارد.

 

پارک ملت مشهد - پارک ملت مشهد یکی از بهترین، بزرگ ترین و پر طرفدار ترین شهر بازی های ایران محسوب می شود.

 

مکان های دیدنی مشهد

مشهد علاوه حرم مطهر امام رضا جاذبه های پر طرفدار دیگری هم دارد ، گردشگران با شناخت مکان های دیدنی مشهد می توانند سفر خوب و با برنامه ریزی داشته باشند.

بند گلستان

این جاذبه زیبا و دیدنی در 8 کیلومتری غرب مشهد ، بر روی رودخانه گلستان ساخته شده است.جالب بدانید با وجود این که 500 سال از عمر این بنا می گذرد هنوز پا بر جا مانده است.

باغ ملی

باغ ملی از جذاب ترین و در عین حال شلوغ ترین جاذبه های دیدنی مشهد محسوب می شود.در دل این باغ سرسبز و زیبا مجسمه ها از مشاهیر ادب ، علم و عرفان به چشم می خورد.

روستای ابرده

روستای ابرده در میان گردشگران تا حدودی شناخته شده است و حتی جالب است بدانید درصد قابل توجهی از بازدیدکنندگان روستای ابرده را توریست های خارجی تشکیل می دهند. 
4 کیلومتر پس از شاندیز، رودخانه معروف زُشک واقع شده است. در اطراف این رودخانه که منطقه ای خوش آب و هوا و سرسبز است، خانه های روستایی قرار دارند که به صورت پلکانی ساخته شده اند. این خانه ها مهم ترین دلیل بازدید گردشگران از روستای ابرده با قدمت 700 ساله می باشد اما جالب است بدانید در کنار پلکانی بودن روستا، گردشگران می توانند آداب و رسوم جمعیت 250 نفری روستا، باغات مختلف، منبت کاری ها، صنایع دستی، باغداری و دامداری را در روستای برده مشاهده کنند.
 
 
 

پارک وکیل آباد

حسین آقا ملک در جنوب غربی مشهد و انتهای بلوار وکیل آباد، تفرجگاهی سرسبز و زیبا را احداث کرد که در واقع ملک و زمین شخصی او بود. حسین آقا ملک در سال 1348 زمینش را وقف استفاده عموم کرد و امروزه، پارک وکیل آباد مشهد علاوه بر اینکه از قدیمی ترین تفرجگاه های مشهد به حساب می آید، یکی از سرسبز ترین، خوش آب و هواترین و بهترین جاهای دیدنی مشهد است که می توان از آن بازدید کرد. پارک وکیل آباد مشهد زمینی 70000 متر مربعی است که آب مورد نیازش از قنات وکیل آباد واقع در بند گلستان سرچشمه می گیرد. اما پارک وکیل آباد فراتر از یک پارک معمولی است. در قسمت غرب و شمال غرب پارک وکیل آباد شهربازی بزرگ با امکانات و خدمات مختلف واقع شده و در کنار پارک هم باغ وحش مشهد قرار دارد که گردشگران می توانند انواع حیوانات اهلی، وحشی، علفخوار، گوشتخوار و آبزیان مختلف را مشاهده کنند.

آبشار قره سو

کمتر گردشگری پیدا می شود که بیش از 150 کیلومتر از مرکز شهر مشهد دور شود تا از جاذبه های دیدنی شهر بازدید کند. آبشار قره سو (در زبان ترکی به معنای آب سیاه) در روستای کلات واقع در 160 کیلومتری مشهد قرار دارد که یکی از معدود جاذبه هایی است که ارزش طی کردن این مسیر را دارد. 
آبشار قره سو درون طبیعتی سرسبز، بکر و باصفایی قرار دارد که شامل هشت آبشار و چشمه های مختلف است. جالب است بدانید نام "آب سیاه" به دلیل وجود سنگ های سیاه در پایین آبشار بر روی این آبشار گذاشته شده چراکه در آن منطقه آب تقریباً سیاه رنگ است. 
هنگام بازدید آبشار قره سو اگر دقت کنید مشاهده خواهید کرد که درون آبشار نردبان قرار داده شده و توصیه می شود حتما از این نردبان بالا روید چراکه قسمتی از نردبان از دل آبشار عبور کرده و بسیار لذت بخش است.

سد طرق مشهد

سد طرق مشهد در 24 کیلومتری جنوب مشهد واقع شده است. این سد سوای استفاده تجاری و صنعتی و غیره، یکی از جاهای دیدنی مشهد به حساب می آید چراکه سد طرق دارای چشم انداز بی نظیری از طبیعت بوده و در کنار طبیعت سرسبز، آب و هوای دلنشین و سکوت باصفایی در منطقه حاکم است.
جالب است بدانید سد طرق با گنجایش 13 میلیون متر مکعب، پس از پیروزی انقلاب اسلامی شروع به ساخت شد و در سال 1367 ساخت آن به پایان رسید و امروزه بخش مهمی از آب مشهد را تامین می کند. همچنین در جلوی سد طرق، تاجی وجود دارد که قدمت آن به 400 سال پیش بازمیگردد و گفته می شود در گذشته هم از این مکان برای تامین آب مورد نیاز استفاده میشده است.
 
 

موزه نان مشهد

مشهد، کیلومتر 17 بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی، کارخانه گندم دشت اولین موزه نان مشهد خاورمیانه را در خود جای داده است. موزه نان مشهد که توسط شرکت نان صنعت گندم دشت ساخته شده در واقع قصد دارد تا روش پخت انواع نان سنگک، نان تنوری سفال، نان تنوری ساج و همچنین انواع تنورها مانند تنور عشایری، تنور حیاطی، تنور مال، تنور ساج و غیره را به گردشگران نشان دهد. جالب است بدانید طراحی موزه نان بسیار ساده بوده و از مصالحی مانند آجر ایرانی، گل، چوب و کاهگل ساخته شده و معماری موزه هم معماری سنتی ایرانی می باشد.

غار مغان

حتما توصیه می شود در سفر به مشهد از روستا و غار مغان بازدید کنید. این غار یکی از قدیمی ترین نقاط ایران بوده (متعلق به دوران دوم زمین شناسی) و گفته می شود قدمتش هم از دماوند و البرز بیشتر می باشد. کف غار مغان به صورت مرمری مرطوب و لغزنده بوده راه های پرپیچ و خم زیادی هم در غار وجود دارد لذا توصیه می شود در صورتیکه راه ها را نمی شناسید یا به صورت گروهی و فاقد راهنما هستید، به هیچ وجه وارد غار نشوید چراکه احتمال گم شدن بسیار بالا است.جهت دسترسی و بازدید از غار مغان می بایست منطقه سیدی در جنوب مشهد را به سمت کوه خلج ترک کنید. هنگامی که به مسیر کوهستانی رسیدید پس از رد کردن روستاهای بالندر، اردمه و خان به مغان خواهید رسید.

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک را کمتر گردشگری می شناسد. این حمام در واقع موزه است که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد. این حمام در ابتدای بازار بزرگ و جنب مسجد شاه قرار دارد که به لطف معماری بی نظیر و ظاهری زیبا بخصوص در قسمت “بینه حمام” بازدید از آن خالی از لطف نیست. جالب است بدانید حمام مهدی قلی خان علاوه بر اینکه در سال 1356 در لیست آثار ملی قرار گرفت، در سال 1385 هنگامی که وقف آستان قدس رضوی شد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به موزه مردم شناسی مشهد تبدیل گشت. در این موزه لوازم عتیقه ای مانند سماورهای ذغالی، آبخوری، قندیل و غیره قرار دارد.

 
 

طرقبه

مگر می شود به مشهد سفر کرد و از منطقه ییلاقی طرقبه بازدید نکرد؟ منطقه ییلاقی طرقبه که امروزه یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی مشهد به حساب می آید، در گذشته از آبادی های بزرگ طوس بوده است. منطقه ییلاقی طرقبه امروزه به لطف آب و هوایی دلنشین و از همه مهم تر، باغ رستوران های مختلف به همراه سرو غذاهای باکیفیت، یکی از تفرجگاه گردشگران بخصوص جوانان است که امکانات مختلفی مانند پارک ها، مسجد، آلاچیق های کنار رودخانه و بازار سنتی با نام بازار بین المللی بعثت دارد که صنایع دستی مختلفی در آن قابل تهیه می باشد. لازم به ذکر است در منطقه طرقبه مشهد، هتلی 5 ستاره و لوکس وجود دارد که آماده ارائه خدمات اقامتی برای گردشگران در منطقه طرقبه و به همراه چشم انداز زیبا از طبیعت است.

شاندیز

اگر در سفر به مشهد، از یک فرد مشهدی یا بخصوص راننده تاکسی ها سوال کنید که برای گردش، کجاها را پیشنهاد می دهند تقریباً تمام مردم می گویند طرقبه و شاندیز. منطقه شاندیز در 28 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد و از سالیان پیش، قطب گردشگری و تفریحی این شهر به حساب می آمده لذا گردشگران تور مشهد هنگام بازدید از منطقه شاندیز، با بافتی قدیمی و با بناهای تاریخی روبرو خواهند شد. همچنین منطقه شاندیز 1400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به لطف این موضوع، شاندیز آب و هوای دل انگیز داشته و درخت های مختلفی مانند ارغوان، ارس، چنار، اشن و سپیدار در این منطقه قابل مشاهده است و جالب است بدانید در شاندیز درخت چناری وجود دارد که کهن ترین درخت منطقه بوده و قدمت آن به بیش از 2700 سال پیش باز میگردد.

در کنار طبیعت سبز شاندیز که مهم ترین دلیل بازدید گردشگران از این منطقه است، پارک های مختلف و از همه مهم تر، رستوران های بسیار معروف و محبوبی مانند "رستوران پدیده شاندیز" در این منطقه وجود دارد که توصیه می شود در سفر به مشهد حتماً برای یکبار غذاهای آن ها را میل کرد.
 
 

تور مشهد - فهرستی از به روز ترین تورهای مشهد را با بهترین قیمت ها

 

باغ گیاه شناسی مشهد

اگر دیدن گل های رنگارنگ نقاط مختلف مشهد مانند پارک ملت برایتان کافی نیست، بازدید از باغ گیاه شناسی  را توصیه می کنیم. باغ گیاه شناسی زمین به وسعت 25 هکتار واقع در بلوار جمهوری، بین چهارراه مقدم و پل غدیر است و گردشگران می توانند همه روزه از ساعت 7 صبح الی 7 شب از این باغ بازدید کنند. باغ گیاه شناسی مشهد 12 کلکسیون از هنر، معماری، علوم گیاه شناسی و غیره را شامل می شود. این باغ در سال 1392 افتتاح شد و مجموعه ای شامل 15000 اصله درخت و درختچه، 25000 مر مربع گل و 9500 متر گل هایی که مخصوص هر فصل هستند می باشد و همچنین، 68200 متر زمین جهت معابر برای رفت و آمد در میان باغ ها در نظر گرفته شده است. جالب است بدانید برای ساخت همچین باغی نزدیک به 15 میلیارد تومان هزینه شده و دانشجویان و پژوهشگران، در کنار گردشگران درصد قابل توجهی از بازدیدکنندگان باغ گیاه شناسی مشهد را شامل می شوند.

روستای اخلمد

اگر در مشهد به دنبال منطقه ای ییلاقی به غیر از شاندیز و طرقبه هستید تا علاوه بر طبیعت سرسبز و آب و هوایی دلنشین، از سکوت آن هم لذت ببرید، حتما از روستای اخلمد بازدید کنید. روستای اخلمد تا مشهد 84 کیلومتر فاصله دارد و در 24 کیلومتری چناران واقع در شمال غربی مشهد قرار دارد. روستای اخلمد واقع در کوه های بینالود، طبیعت سبزی شامل انواع گل های رنگارنگ، درختان و باغات مختلف میوه می باشد که قدمتشان به چندین هزار سال قبل باز می گردد. اما شاید جالب باشد بدانید چرا نام "اخلمد" بر روی این روستا قرار داده شده: اهالی روستا معتقدند در گذشته و هنگامی که اعراب به خراسان حمله کردند، هر وقت اعراب حمله می کردند و توسط سپاهیان مورد حمله قرار می گرفتند، به این منطقه پناه می آوردند و "خالد آمد خالد آمد" می گفتند. این موضوع باعث شد تا نام روستا اخلمد باشد. با توجه به موقعیت و آب و هوای روستای اخلمد، بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، فصل بهار بخصوص در روز 13 بدر است.

روستای پاژ

روستای پاژ مکانی کمتر شناخته شده در میان گردشگران است. روستایی واقع در تقاطع جاده کارده به کلات نادری که در 15 کیلومتری مشهد قرار داشته و در میان مردم مشهد هم از ارزش و احترام بالایی برخوردار است چراکه روستای پاژ زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی می باشد. در واقع فردوسی در سال 329 هجری قمری در این روستا به دنیا آمد. فرد.

از دیدنی های روستای پاژ می توان به دو تپه با بناهای تاریخی اشاره کرد که در فاصله 700 متری شمال روستا واقع شده اند. 

 

 

خانه تاریخی داروغه

خانه داروغه از قدیمی ترین بناهای مشهد به شمار می رود. قدمت این خانه به دوران قاجاریه باز می گردد بطوریکه در اواخر دوران قاجاریه، محمد یوسف خان دستور داد تا بنایی به وسعت 1100 متر توسط معماران مطرح روسی در این منطقه ساخته شود تا مراسم پذیرایی در آن صورت گیرد. تا سال 1366 خانه داروغه در واقع ملک شخصی بود که ورثه آن، خانه را به "نمایندگان هیئت های مذهبی روستای شهیدیه شهرستان میبد-یزد" فروختند و این هیئت ها خانه را جهت برگزاری مراسم های مذهبی مورد استفاده قرار می دادند. اما در سال 1391 خانه به شهرداری مشهد تعلق گرفت و با دلایل مختلف، شهرداری خانه را مورد مرمت و بازسازی قرار داد تا مردم به صورت رایگان بتوانند وارد خانه شده و معماری و فرهنگ اسلامی-ایرانی در گذشته را مشاهده کنند. لازم به ذکر است گردشگران تور مشهد می توانند در روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 14:00 از خانه تاریخی داروغه بازدید کنند. لازم به ذکر است این خانه در محل قبر میر و کوچه کشمیری ها قرار داشته و از زیباترین خانه های قسمت مرکزی مشهد به حساب می آید.

جنگل جیغ "جنگلی که فریاد می زند"

روستای سر برج که در نزدیکی مشهد قرار دارد یکی از عجیب ترین و شاید ترسناک ترین جاهای دیدنی مشهد را در خود دارد. در این رستوران جنگل بزرگی قرار دارد که در روز کاملا سرسبز و زیبا و دلنشین است اما هنگامی که هوا تاریک می شود، صداهای وحشتناکی همانند صدای جیغ یا سوت از دل جنگل شنیده می شود. اهالی روستا می گویند این صداها مربوط به وزش باد از لابه‌لای درختان است اما چندبار مشاهده شده هیچ بادی نیامده و هیچ درختی هم تکان نخورده و آن صدای وحشتناک به گوش می رسید؛ عده ای هم معتقدند این صداها مربوط که جیرجیرک ها است اما برخی بر این باورند که جنگل روستای سر برج نفرین شده و روح ها شبانه در این جنگل پرسه می زنند. مشهد شهری مملو از جاذبه های دیدنی و تاریخی است که هرکدام جذابیت و تاریخچه جالبی دارند. خوب است همواره در سفر به مشهد به غیر از زیارت حرم امام رضا (ع)، بازدید از مراکز خرید و رفتن به تفریحگاه هایی مانند سرزمین موج های خروشان و غیره، از جاهای دیدنی مشهد که در نقاط مختلف این شهر بزرگ قرار دارند بازدید کرد.
درج نظر

تورهای مشهد

تور مشهد 16 مهر
4 شب
تابان تابان
قشم ا ... قشم ایر
سیف گشت
16 مهر - 20 مهر

تور مشهد مهر 1400
4 شب
وارش وارش
وارش وارش
آرامش سفر ماندگار
9 مهر - 20 مهر

تور زمینی مشهد 6 و 7 مهر
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
فرجام پرواز کیان
6 مهر - 10 مهر

تور ترکیبی مشهد 9 و 10 مهر
3 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
آتا آتا
ندا پرواز
9 شهریور - 12 مهر

تور زمینی مشهد 5 و 6 و 7 مهر
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
ندا پرواز
5 مهر - 7 مهر

تور مشهد مهر 1400 ویژه تعطیلات
3 شب
تابان تابان
قشم ا ... قشم ایر
قصر آریا
7 مهر - 17 مهر

تور ترکیبی مشهد 19 مهر
2 شب
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
ایران ... ایران ایر
الیما گشت
19 مهر - 22 مهر

تور مشهد 22 مهر
2 شب
ایران ... ایران ایر
قشم ا ... قشم ایر
فرجام پرواز کیان
22 مهر - 24 مهر

تور زمینی مشهد شهریور 1400
2 شب
قطار ... قطار 4 تخته سروش
قطار ... قطار 4 تخته سروش
مهرآباد گشت
8 مهر - 19 مهر

تور زمینی مشهد 14 مهر ویژه روز شهادت امام رضا
2 شب
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
پاتریس
14 مهر - 17 مهر