حمام کردشت

📅 بروزرسانی : ۷ خرداد ۱۳۹۶ بازدید : 361
 
 
این حمام و این روستا در قسمت ساحل جنوبی رودخانه ارس که در امتداد رودخانه به سمت غرب و شرق کشیده شده است. آب و هوای این روستا معتدل با زمستان های ملایم و تابستان های گرم می باشد که قسمت شمالی روستای کردشت توسط کوه های کشور همسایه ارمنستان و در قسمت جنوبی توسط کوه های کمتاله و همچنین قسمت شرقی آن شهرستان جلفا احاطه شده است.
قدمت حمام کردشت به اواسط دوره صفویه و زمان سلطنت شاه عباس صفوی باز می گردد. این بنا در دوره قاجار مرمت گردید و از همان زمان به بعد به شکل فعلی باقی ماند. این مجموعه که متعلق به خاندان خلفایان بود در سال 1387 توسط سازمان میراث فرهنگی آذربایجان خریداری و به به یک مجموعه تفریحی تاریخی نیز تبدیل گردیدکه اسناد و مدارک متعلقه به این مجموعه و باغ های اطراف در زمان حاکمیت رضا شاه پهلوی به نام امیر خان خلفایان ثبت شده بود.
 
 
حمام کردشت به دستور شاه عباس صفوی احداث گردید که در دوره صفویه حمام خانی بود که فقط پادشاهان حق استفاده از این حمام را داشته اند. اما در آغاز سلطنت قاجاریه به دستور آقا محمد خان قاجار مرمت و تغییراتی روی حمام صورت گرفت که از آن پس استفاده از این حمام برای عموم میسر گردید. اما متاسفانه پس از گذشت چند سال به دلیل رسیدگی نشدن به این بنا تخریب گردید و دیگر مردم از این حمام استفاده نکردند و به حمام متروکه تبدیل گردید که از این تاریخ به بعد این بنا یکی از بنا های تاریخی آذربایجان شد که مورد بازدیدعلاقه مندان تور داخلی و خارجی قرار گرفت.
در ابتدای ورود حمام کردشت توسط پله به هشتی اولی و پس از آن به واسطه پله دیگر وارد رختکن می شوید که با پلان هشت ضلعی و هشت ستون و سقف گنبدی زیبایی خاصی به بنا بخشیده است. سپس توسط راهرویی به هشت ضلعی دیگری به خزینه متصل می شود که دارای دو سرویس و یک حوضچه آب در قسمت چپ قرار دارد. در گرمخانه حمام کردشت چهار ستون و دو حوض قرار دارد که آب توسط کانالی از محل جوش هدایت می گردید.
 
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/news/2985-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B4%D8%AA

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به حمام کردشت