امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به نخستین کلیسای جامع مسیحیت

نخستین کلیسای جامع مسیحیت

کلیسای قره (کلیسای سیاه)در واقع یکی از میراث جهانی ایرانیان و اولین کلیسای جامع در جهان مسیحیت است.این کلیسه یکی از بناهای یادبود برای ارمنیان ساکن در ایران است. کلیسای تادئوس و یا قره کلیسا از جمله قدیمی ترین کلیسا های جهان شناخته می شود که در این مقاله لحظه آخر قصد دارد در این مورد اطلاعات جدیدی تری را در اختیار شما قرار دهد. پس با ما همراه باشید تا در مورد نحوه دسترسی به این کلیسا، معماری بی نظیر کلیسا، تاریخچه آن و غیره بیشتر صحبت کنیم. 

قره کلیسا کجاست؟

صومعه سنت تادئوس یا کلیسای قره از جمله قدیمی ترین کلیسای جهان محسوب می شود که در شهرستان با به جیک و در 20 کیلومتری شهر چالدران ، در بالاترین قسمت استان آذربایجان غربی در قسمت جنوبی شهر ماکو واقع شده است. به طور کلی قره  به معنای سیاه است و انتخاب نام کلیسای قره به جای کلیسای تادئوس  برای استفاده از سنگ سیاه در ساختار نمای بیرونی آن است. بر اساس تاریخ  تادئوس و بارتولومئوس دو یاور  و پیرو عیسی مسیح بودند که در دوره اشکانیان به امپراتوری ارمنستان می آمدند. تادئوس و یاورانش به دلیل ترویج مسیحیت در سال 66 میلادی به همراه  دختر پادشاه به نام سن دخت به دستور پادشاه زمان دستگیر، شکنجه و کشته شدند.

 

عکس قره کلیسا

 

این کلیسا اولین بنای مذهبی بود که برای اولین بار توسط پیروان مسیح تاسیس شد. اما این بنا محل دفن تعداد زیادی از یاران مسحیت بود و این موضوع بسیار برای پیروان مسیح مقدس است. وسایل و معماری کلیسای تادئوس سال های زیادی توسط افراد مختلف علی الخصوص پادشاهان به تاراج و غارت رفته است هم چنین آنچه که کلیسا قره را دگرگون کرد زلزله اتفاق افتاده در این ناحیه در سال 1319 بود که موجب آسیب زیادی به این بنا شد. قره کلیسا در آذربایجان غربی از گذشته تا دیر باز چندین بار توسط شاه عباس و خواجه نصیر الدین طوسی و غیره مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته تا امروز به عنوان یک میراث گرانبها به دست ما رسیده است. سر انجام کلیسای تائدوس در سال 2008 در لیست فهرست جهانی یونسکو قرار گرفت. 

فاصله تبریز تا قره کلیسا

کلیسای تادئوس در 20 کیلومتری شهرستان چالدران واقع شده است. بر اساس بررسی ها این کلیسا با تبریز حدودا 270 کیلیومتر فاصله دارد. که این مسافت برای رسیدن به تبریز و یا رسیدن به کلیسای تادئوس حدودا 4 الی 5/4 ساعت طول می کشد. هم چنین لازم به ذکر است که بگوییم فاصله ارومیه تا کلیسای تادئوس 275 کیلومتر است.

آشنایی با قره کلیسا (کلیسای تادئوس) 

کلیسای تادئوس و یا کلیسای قره در آذربایجان غربی نام  صومعه ای واقع در منطقه کوهستانی شمال غربی  ایران است. اعتقاد بر این است که این بنا یکی از قدیمی ترین بناهای کلیسایی در جهان است. تادئوس شخصی بود که منطقه ارمنستان و ایران را به دین مسیحیت بشارت داد اما چندی بعد به دستور پادشاه وقت به شهادت رسید و در مکان فعلی دفن شد. بخش زیادی از این کلیسا به قرن 7 بازمی گردد که همین موضوع ارزش تاریخی و مذهبی این بنا را افزایش می دهد. گرچه نام این کلیسا تادئوس است اما اغلب ترک های این منطقه به علت سنگ های سیاه کار شده در این بنا آن را به نام قره کلیسا و یا کلیسای قره می شناسند.

معماری قره کلیسا

کلیسای تادئوس با مساحت 6 هزار متر مربعی خود از دو بخش مختلف و مجزا ساخته شده است. بخش سیاه این کلیسا متشکل از گنبدی به ارتفاع 24 متر و بخش سفید آن آذین یافته با گنبدی سفید به ارتفاع 18 متر است. قدمت و معماری های این کلیسا به گونه ای است که از این کلیسا در شاهنامه فردوسی نیز یاد شده است. کلیه دیوار های این کلیسا منقوش از تصویر عیسی مسیح، گل ها و حیوانات مختلف است. سبک معماری این کلیسا باسیلیکا است و چندین بار توسط پادشاه های زمان مورد مرمت قرار گرفته است. عباس میرزا شخصی بود که برای زیبا سازی و مرمت این کلیسا از سنگ آهک استفاده کرد. این بنای تاریخی دارای 47 اتاق مختلف و بخشی هایی مانند آشپزخانه، آسیاب، انبار نگهداری غذا، برج ناقوس، ناهارخوری و عصارخانه ، کتابخانه، اتاق راهبان، اتاق دانشمندان، اتاق اساتید و معلمان، اتاق نگهبانان و غیره است.

 

عکس مراسم های کلیسای تادئوس

 

مراسم هایی که در قره کلیسا برگزار می شود.

قره کلیسا در آذربایجان غربی مدفن اولین زن شهید سن دخت در جامعه مسیحت است، هر ساله مراسم های مختلفی در قدیمی ترین کلیسای جهان برگزار می شود اما بادارک معروف ترین مراسمی است که هر ساله در نیمه دوم تیرماه تا هفته مرداد ماه  در کلیسای تادئوس برگزار می شود. این مراسم بیان کننده زندگی مسالمت آمیز ادیان مختلف در کنار یکدیگر است. در واقع بر گزاری این مراسم نشان دهنده آزادی و استقلال ارامنه در کنار هموطنان ایرانی مسلمانان خود است. غسل تعمید مهم ترین بخش مراسم بادراک کلیسای قره است. در این مراسم افراد شرکت کننده کودکان و نوزادان خود را غسل تعمید می دهند که نماد برکت برای آنان است. این مراسم در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود. هم چنین برگزاری عروسی و  توزیع شمع نیز از دیگر بخش های مراسم بادراک است. در روز سوم این مراسم جشنی همچون روز اول عید برگزار می شود و در این جشن از مردم با آب و نان مقدس پذیرایی می شود. هر ساله تعداد زیادی پیرو دین مسحیت از شهر های مختلفی نظیر ایروان، قزوین، تهران و غیره در مراسم بادراک کلیسای تادئوس شرکت می کنند..

اطلاعات بازدید از قره کلیسا (ساعات و هزینه بلیط)

بازدید از کلیسای تادئوس نیز مانند سایر جاذبه های دیدنی دارای مبلغی به عنوان  ورودی است اما این هزینه چندان بالا نیست که نتوانید از این کلیسای زیبا بازدید کنید. با توجه به افزایش هزینه ورودی در هر سال بهتر است مبلغی حدود 50 هزار تومان را برای بازدید از کلیسای قره در نظر بگیرید. بهترین زمان بازدید از کلیسای تادئوس فصل بهار و تابستان است چرا که در فصل زمستان این کلیسا بافتی زمستانه و سرد به خود می گیرد. این کلیسا هر روز سال پذیرای تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی از سراسر جهان است اما گردشگران و افراد غیر مسیحی اجازه ندارند در مراسم بادراک که در هفته اول مرداد برگزار می شود حضور داشته باشند. 

راه های دسترسی به قره کلیسا

مناسب ترین راه دسترسی به کلیسای تادئوس مسیر تبریز به قره کلیسا است در این مسیر گردشگر از شهر مرند عبور می کند و در میانه مسیر چالدران این کلیسا را می بیند. امکان دسترسی به این کلیسا از طریق خودرو وجود دارد.  

جمع بندی

کلیسای قره و یا کلیسای سیاه یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان است که از گذشته دور در ایران واقع شده است و دارای اهمیت بالایی برای جامعه ارتدکس می باشد. معماری زیبای این کلیسا آن را به یکی از جاذبه های گردشگری زیبا برای توریسم های داخلی و خارجی تبدیل کرده است. کاربر گرامی به پایان یکی دیگر از مقالات سایت لحظه آخر نزدیک می شویم حتما نظرات و انتقادات خود را در مورد مقالات با ما به اشتراک بگذارید و هم چنین اگر خاطره ای از بازدید قره کلیسا در آذربایجان غربی دارید خواهشمندیم حس خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

نظرات مردم درباره نخستین کلیسای جامع مسیحیت

محرم سفری 12 دی 97
4
تور لحظه آخر کیش،مشهد،شیراز
درج نظر