امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه

طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه

طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه یکی از بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری ایران است که در شهر اهواز قرار دارد. اهواز یکی از کلان شهرهای ایران است که منابع طبیعی زیادی را در خود جای داده است.
رود بلند کارون معروف ترین جاذبه این شهر است که گردشگران تور اهواز به محض ورود به این شهر، برای بازدید از آن اقدام می کنند. رود کارون محیطی با طراوت و خنک دارد که با چراغانی های انجام شده در آن، جلوه ی بسیارزیبا و رنگارنگی پدید آمده است. به دلیل کمبود جاذبه های تفریحی و گردشگری در اهواز، این روزها مسئولان شهر تصمیم بر ایجاد مکان های توریستی و گردشگری مصنوعی در درون شهر دارند. مدت زیادی از احداث طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه نمی گذرد. این آبشار بر روی هفتمین پل اهواز ایجاد شده است. در همین مدت زمان کوتاهی که از بهره برداری آن می گذرد نزد مردم بومی و گردشگران تور اهواز بسیار محبوب گشته و به محیطی برای دورهمی های شبانه در جوار رود کارون تبدیل شده است.
فواره های آبی که در کنار پل هفتم اهواز تعبیه شده به همراه نورهای رنگی که در این مکان کار گذاشته شده است، نمای چشم نوازی را به وجود آورده است. این آبشار دارای قوس داخلی 200 متری و قوس خارجی 150 متری می باشد که زیبایی آن را دو جندان می کند. طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه ازطرفی به منطقه کیان پارس و از طرف دیگر به امامزاده علی بن مهزیار می رسد. پمپاژ آب در این آبشار طویل، به وسیله 6 الکتروپمپ 900 کیلوواتی انجام می شود، یعنی آب از ارتفاع 18 متری به پایین سرازیر می شود. جنس لوله هایی که در این پل به کار رفته پلی اتیلن است و در صورت انباشته شدن رسوبات و املاح حاصل از آب رودخانه امکان شستشو و جرم گیری آن با اسید وجود دارد. لوله هایی که برای مکش آب رودخانه در نظر گرفته شده فولادی هستند و مقاومت بیشتری دارند. لوله هایی که در کناره های پل گذاشته شده می توانند تا ارتفاع حدود 35 متر، آب را به داخل رودخانه پرتاب کنند. به هنگام سرازیر شدن آب به داخل رودخانه، نورپردازی بسیار زیبایی چشم را نوازش می دهد که این نورها به وسیله 750 لامپ ال ای دی و حدود 80 نورافکن منعکس می شود.
برای انجام این فرآیند از کابل هایی استفاده شده است که از ایجاد حرارت زیاد در پمپ ها جلوگیری می کند. تنها نمونه ای که از این آبشار می توان نام برد آبشاری در کره جنوبی است که به مرحله ی اجرایی رسیده است. مسئولان شهر اهواز در تلاش هستند که نمونه هایی از این آبشار را در سایر مناطق این شهر راه اندازی کنند و در اختیار گردشگران تور داخلی قرار دهند. 
درج نظر