اهواز

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1400/04/31
بازدید: 1152
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

اگر برای گشت و گذار به استان خوزستان سفر می کنید، حتما باید سری به اهواز نیز بزنید. قرارگیری این شهر در کنار رود کارون، اهواز را در موقعیت جغرافیایی خوبی قرار می دهد. در اهواز قومیت های مختلفی در کنار هم زندگی می کنند و همین امر سبب شده تا شاهد تنوع فرهنگی و غذایی زیادی در این شهر باشیم. رود کارون، شهر اهواز را به دو بخش تقسیم می کند و هربخش جاذبه های تفریحی و ویژگی های مخصوص خودش را دارا است. 

اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، بدانید که بهترین زمان برای این سفر فصل بهار و زمستان می باشد. چرا که در این دو فصل از گرد و غبار خبری نیست و می توانید به راحتی به گشت و گذار در این شهر دیدنی بپردازید. در ادامه با خصوصیات بیشتری از شهر اهواز آشنا می شویم.

 

اهواز

 

آشنایی بیشتر با شهر اهواز

عده ای از مورخان ساخت این شهر را به دوره ساسانیان و اردشیر بابکان نسبت می دهند. طبق متون تاریخی اهواز از زمان اسلام تا به حال شهری پر رونق بوده است. وجود رود کارون دلیل بخش زیادی از این رونق اقتصادی است؛ چرا که تنها رودخانه قابل کشتی رانی ایران است و از طریق خلیج فارس و دریای عمان به آب های آزاد راه دارد.

به شهر اهواز، شهر پل ها نیز می گویند چرا که 9 پل وظیفه حفظ اتصال میان دو بخش این شهر را بر عهده دارند. مهم ترین پل های اهواز عبارت اند از: پل سفید،پل رنگین کمان و پل طبیعت

مساحت و جمعیت شهر اهواز

شهر اهواز یکی از شهر های بزرگ و پر جمعیت ایران است. این شهر 185 کیلومتر مربع مساحت دارد. بر طبق سرشماری سال 1395 جمعیت شهر اهواز 1،303،000 نفر تخمین زده شده که با احتساب 400،000 نفر حاشیه نشین به  1،700،000 نفر می رسد که این امر باعث شده، اهواز در زمره شهر های پرجمعیت ایران قرار بگیرد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم اهواز

هر شهر و روستایی با توجه به انواع ویژگی های قومی و بومی  آداب و رسومی مخصوص خود دارد که آن را از سایر مناطق جدا می کند. مردم اهواز آداب و رسوم مختلف را متفاوت تر از سایر شهر های ایران برگزار می کنند. انواع رسم و رسومات ازدواج و بچه دار شدن نیز در این شهر با آداب خاصی همراه است.

مراسمات مختلفی به نام های همچون گرگیعان، دله قهوه و چند مورد دیگر هر سال با آب و تاب فراوان در زمان های مشخصی برگزار می شوند و برای مردم این شهر ارزش زیادی دارد. چهار شنبه سوری یکی از رسومی است که در اهواز بسیار جدی گرفته می شود و مراسم مختلفی در این روز برگزار می شود.

 

اهوااز شهر پل ها

 

زبان و مذهب مردم اهواز

این شهر از نظر تنوع زبان و مذهب بسیار غنی است. از مسلمانان (شیعه و اهل سنت) گرفته تا زرتشتیان و مسیحیان و اقلیت مندائی، همه در کنار یکدیگر در صلح و آرامش زندگی می کنند.
به دلیل حضور چهار قومیت ترک، لر، عرب و فارس در این شهر بیشتر زبان های فارسی و عربی شنیده می شود.

مکان های دیدنی شهر اهواز

شهر اهواز شهری غنی از مکان های دیدنی تاریخی و طبیعی است. جاذبه های طبیعی همه مدیون رود کارون هستند و جاذبه های تاریخی که نشان از قدمت زیاد این شهر دارد. در ادامه بیشتر با جذابه های گردشگری آن آشنا می شویم.

جاذبه های طبیعی اهواز

 • رود کارون: رود کارون یکی از پر آب ترین رود های ایران است و تنها رودی است که قابلیت کشتی رانی دارد. این رود از طریق خلیج همیشه فارس به آب های آزاد راه دارد و مسیر تجاری مهمی به شمار می رود. علاوه بر این ها رود کارون باعث ایجاد جلگه هایی حاصلخیز شده است و کمک شایانی به کشاورزی استان خوزستان می کند.

جاذبه های تاریخی اهواز

 • پل سفید: یکی از جاذبه های تاریخی شهر اهواز که نماد این شهر نیز محسوب می شود، پل سفید است. این پل در سال 1315 توسط یک زوج آلمانی ساخته شد. پل سفید طولی برابر 500 متر دارد و در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.
 • کاروانسرای معین التجار: این کاروانسرا متعلق به محمدتقی معین التجار، یکی بازرگانان معروف شوشتر بود . هدف ساخت این کاروانسرا تخلیه بار و استراحت گروه های تجاری بود تا بتوانند به مسیر خود به سمت شوشتر و سایر شهر های دیگر ادامه دهند. امروزه این مکان به عنوان ترمینال مسافربری استفاده می شود.
 • خانه ماپار : خانه ماپار یکی از معدود جلوه های باقی مانده از معماری سنتی می باشد که زیبایی و آرامش آن خیره کننده است. ساخت این بنا به دوره اول پهلوی بر می گردد و در لیست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است. ساختمان دو طبقه بنا شده و دو حیاط نیز در طرفین خود دارد. این مکان هم اکنون به عنوان محلی برای تجمع های ادبی و برگزاری نمایشگاه های هنر های دستی و عکاسی م.رد استفاده قرار می گیرد.
 • کلیسای سورت مسپورت: در سال 1347 یکی از کارمندان شرکت نفت به نام ترداد داویدیان، کلیسایی برای استفاده مسیحیان مقیم اهواز ساخت. نمای سفید این بنا به پاکی اشاره دارد و کلمه مسپورت نیز به معنی مقدس می باشد. امروزه این مکان یکی از جاذبه های گردشگری شهر اهواز به شمار می رود.
 • پل رنگین کمان : پل رنگین کمان هفتمین پل از پل های نه گانه شهر اهواز است. محبوب ترین پل میان گردشگران نیز می باشد. دلیلش وجود طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه است که شب ها نورپردازی ها و آب جلوه ای خیره کننده به این پل اعطا می کنند. هرچند به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی، آبشار مصنوعی را فقط در ایام تعطیل و مناسبت های خاص فعال می کنند.

آب و هوای شهر اهواز

شهر اهواز به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در استان خوزستان آب و هوای متنوعی دارد. بخش جنوبی آن را جلگه ها تشکیل می دهند و بخش شمال و شرق آن را کوهستان فرا گرفته است. شهر اهواز در زمره شهر های چهار فصل قرار می گیرد و بهترین فصل های آن بهار و پاییز می باشد.

 

اهواز

 

امنیت در شهر اهواز

سالانه شهرداری شهر اهواز میلیون ها تومان برای احداث پارک ها و محیط های تفریحی هزینه می کند؛ اما متاسفانه این پارک ها محل تجمع قلیانی ها، دستفروش ها و محل تردد موتورسیکلت‌ها شده است. این امر به خانواده ها احساس نا امنی می دهد و آن ها را مجبور به خانه نشینی یا گشت و گذار در بازار می کند. 
موسوی زاده عضو شورای اسلامی شهر اهواز در این رابطه می گوید: پارک‌ها جای موتورسیکلت‌سوارهای پرسرعت، دستفروشان و یا بساط قلیانی‌ها نیست. متاسفانه این موارد هنوز در اهواز ساماندهی نشده‌اند و برای ساماندهی این وضعیت، نهادهای انتظامی هماهنگ با حراست و اجرائیات شهرداری، همزمان با همکاری نهادهای فرهنگی باید اقدام کنند.

غذا های محلی شهر اهواز

اهواز نیز مانند سایر شهر های ایران غذا های سنتی مخصوص به خود را دارد. در ادامه با بعضی از آن ها آشنا می شویم.

 • ماهی صبور
 • قلیه ماهی
 • فلافل
 • حمیس توله
 • قلیه تخم مرغ
 • پاکورا

سوغاتی های شهر اهواز

اگر به شهر اهواز سفر کردید گزینه های زیادی برای انتخاب سوغاتی دارید. از خوراکی هایی چون کلیچه ، خرما ، حلوا شکری و شیره خرما گرفته تا صنایعی دستی مانند عبا، گلیم ، حصیر و کپو. برای خرید پیشنهاد می کنیم که سری به سه بازار بزرگ بازار امام خمینی ، بازار عبدالحمید و بازار ماهی فروشان بزنید تا علاوه بر خرید کردن از جلوه های سنتی و تاریخی آن ها نیز لذت ببرید!

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.4 از 5 | از 100 کاربر