نخلستان های کیش

📅 بروزرسانی : ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ⏱ مطالعه : 3 دقیقه بازدید : 325

درخت نخل ریشه در تاریخ مردمان ایران زمین دارد و نماد مقاومت لقب گرفته است. درخت نخل از جمله درختانی می باشد که از دیرباز در نقاشی ها و ادبیات ایرانیان ایفای نقش داشته و به آن درخت زندگی نیز می گویند. ریشه های درخت نخل به صورتی است که هرکدام از این درختان یک ریشه اصلی دارند و بسیار محکم در دل زمین جای گرفته اند و همین محکم بودن آن ها باعث مقاومتشان شده است. درخت نخل اگر به آن رسیدگی نشود حس تنهایی می کند و به همین خاطر در زمان آبیاری ، هرس و یا برداشت محصول نخل داران با آن ها صحبت می کنند و برایشان آواز می خوانند.

تور کیش - لیستی از به روز ترین تورهای کیش با قیمت های باور نکردنی که روزانه توسط آژانس های معتبر لحظه آخر ارائه می شوند.


در حدیثی از پیامبر اکرم این گونه آمده است که« نخل از باز مانده گل آدم آفریده شده است» برای سرشماری درخت نخل از کلمه  نفر استفاده می کنند و ان هم واحد سر شماریش همچون انسان است و دلیل آن را باید این بدانیم که اگر درخت نخل از سر قطع شود دیگر ادامه حیاتش ممکن نیست. حتی برخی از واژه هایی که برای این درخت تعبیر می شود همچون انسان است از جمله زمانی که این درخت در فصل بهار خوشه گیری می کند و خوشه هایش سبز می شود از واژه زایمان کردن برایش استفاده می کنند که همچون انسان زمانی که فرزندی به دنیا می اورد می گویند زایمان کرده است. جزیره زیبای کیش علاوه بر مکان های دیدنی کشتی یونانی و مراکز تجاری مختلفی که دارد دارای نخلستان های معروفی است که این نخلستان ها شگفتی و جذابیت جزیره را چند برابر کرده اند. متاسفانه با وجود ساخت و سازهای زیادی که در جزیره صورت گرفته است مقدار قابل توجهی از ان ها از بین رفته اند و باید در حفظ و نگهداری هر انچه که به جا مانده کوشا باشیم. 

 

تصویر بهترین نخلستانهای کیش

 

بهترین نخلستان های جزیره کیش

درخت نخل از جذابیت های جزیره کیش است و این جزیره را بسیار زینت داده است. پرورش دادن درخت نخل از دیرباز در این جزیره رسم بوده و از سابقه زیادی برخوردار می باشد و علاوه بر محصول خرما بسیار کاربرد های دیگری را نیز دارد. از جمله اینکه شاخ و برگ آن در تهیه صنایع حصیری به کار می رود و محصولاتی همچون کلاه، طناب، سبد، زنبیل، جارو و بادبزن از آن تولید می شود.
در زمان های گذشته از تنه این درخت مقاوم به عنوان سقف خانه ها استفاده می شد و شاخ و برگ آن را به صورت سایه بان در آوردند و در سایه این درخت پرثمر ساعاتی را به استراحت می نشستند. از شگفتی های درخت خرما که شاید کمتر کسی با آن آشنا باشد وجود یک پنیر سفید رنگ در دل این درخت است که کار آن رساندن مواد مغذی به شاخ و برگ ها می باشد.
مردم این مرز و بوم از خاک کشورمان قسمت زیادی از تاریخ و فرهنگ و تمدن خود را به درختان نخل مدیون می دانند. درختان نخل اقتصاد و اشتغال را از زمان قدیم برای این مردم فراهم نموده است و معمولا در خانه ها و باغات جزیره یک درخت نخل دیده می شود. از جمله زیباترین نخلستان هایی که در جزیره خارق العاده کیش قرار گرفته است می توان به 4 موردی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت اشاره نمود.

نخلستان باغ بهشت

این نخلستان از معروفیت خاصی در جزیره برخودار است و با توجه به وضعیت جوی موجود در جزیره بستر خوبی برای رشد درختان نخل فراهم می باشد. این نخلستان زیبا منظره ای بسیار چشم نواز و دل فریب را دارد و از سالیان گذشته برای ما به جا مانده است. نخلستان باغ بهشت از جمله جاذبه های گردشگری جزیره محسوب می شود که همواره مسافران زیادی برای بازدید از آن به این منطقه سفر خواهند کرد. نخلستان زیبای باغ بهشت در قسمت غربی کیش قرار دارد و در محله صفین واقع گشته است. این نخلستان کم نظیر از زیباترین نخلستان های جزیره می باشد. منظره ی زیبایی که این نخلستان در هنگام غروب به شما هدیه می کند از بهترین موقعیت ها برای عکاسی و نقاشی است و باید این صحنه های زیبا را ارج نهاده و در آن واحد ثبت و ضبط نمود.

 

طلوع و غروب نخلستان های کیش

 

نخلستان طلوع کیش

اگر به سمت شرق جزیره بروید این نخلستان زیبا را خواهید یافت. همان طور که از نامش پیداست طلوع جزیره از آن معلوم و آغاز می گردد و صحنه های شگفت انگیزی را به رخ می کشد. نخلستان طلوع چیزی در حدود 15 کیلومتر طول دارد. در هنگام رانندگی یا دوچرخه سواری به سمت شرق این نخلستان را می بینید زیرا در مسیر جاده دوچرخه سواری جزیره کیش واقع شده است. این نخلستان در مجتمع مرجان قرار دارد و در سال 1370 نهال های آن شروع به کاشته شدن نمود و کم کم به بار نشست و ثمر گرفت. در این نخلستان علاوه بر نخل شما شاهد درختان دیگری مانند ابریشم کهور، تمر هندی، اکالیپتوس، کاسیکا، عقرب و گز خواهید شد.

نخلستان غروب کیش

زمینی با مساحت 25 هکتار نخلستان غروب را شکل داده است. این نخلستان که در نزدیکی کشتی یونانی قرار دارد، در سمت غرب جزیره می باشد و اگر به دیدن غروب آفتاب علاقه دارید از فرصت دیدن این نخلستان غافل نشوید و زمانی که به بازدید کشتی یونانی می روید سری هم به این نخلستان بزنید و شاهد یکی از غروب های جذاب ایران زمین گردید.این نخلستان نهال های نخل خود را از سال 1373 در برگرفته و در طول ایامی که بر آن گذشته  ثمر دهی داشته ومورد بهره برداری قرار گرفته است. غروب جذاب این نخلستان از موقعیت هایی است که شما می توانید بهترین عکس ها و سلفی ها را گرفته و تا همیشه همراه خود داشته باشید.

نخلستان مرجان کیش

این نخلستان جزو پرنعمت ترین و سر سبز ترین نخلستان های کیش است که زمینی به مساحت 15 هکتار دارد. این نخلستان به جز نخل شامل درختان دیگری از جمله کاکتوس، نارگیل و اکالیپتوس هم می شود که هر کدام خواص و شگفتی های خود را دارند و باعث شده اند این نخلستان در ردیف پربارترین ها قرار گیرد.
 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره نخلستان های کیش

آرین مرداد 1397
13 نفر پسندیدند
نخلستان های کیش خیلی خوبه خوراکه عکاسیه

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/69-%D9%86%D8%AE%D9%84%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D8%B4

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به نخلستان های کیش