کشتی یونانی

📅 انتشار : 1396/12/05 📅 بروزرسانی : 1402/06/05 ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 9048
داستان کشتی
تاریخچه
ویژگی‌ها
دلیل به گل نشستن
تفریحات
غروب آفتاب
داخل
نکات بازدید
جاذبه های اطراف
هتل‌های نزدیک

کشتی یونانی کیش برای همیشه در اواخر سال ۱۳۴۵ هجری شمسی در دریای خلیج‌فارس و در ساحل جزیره کیش به گل نشست و هم اکنون جزء معروف‌ترین مکان‌های دیدنی کیش و یکی از نمادهای جزیره به‌ حساب می‌آید. از آنجایی که این کشتی تاریخی و دیدنی در حال غرق شدن و  از بین رفتن است، پیشنهاد می کنیم در اولین فرصت به کیش سفر کرده تا تماشای این جاذبه ها را برای همیشه از دست ندهید! در زمان سفر به جزیره کیش و بازدید از عروس یونانی می‌توانید غروب خورشید و فرو رفتن خورشید در آب های خلیج فارس را  نظاره گر باشید. ضمن اینکه منظره این کشتی آرامش و سکوت را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

کشتی یونانی

کشتی یونانی کجاست؟

اگر بخواهیم به طور دقیق آدرس این جاذبه را شرح دهیم باید بگوییم این کشتی در جزیره کیش، میدان غروب واقع شده که گردشگران تور کیش می توانند از آن بازدید به عمل آورند. مساحت کلی پارک ساحلی کشتی یونانی کیش که این جاذبه در آن قرار دارد به طور تقریبی 60 هزار متر مربع بوده و دارای امکانات بسیار خوبی نظیر: رستوران لبنانی، رستوران ایرانی، آمفی تئاتر، تعدادی غرفه فروش تنقلات، کافه تریا، ایستگاه کرایه دوچرخه و اسکیت و غرفه ای برای فروش لوازم ورزشی می باشد که گردشگران تور داخلی با اطلاع از آدرس کشتی یونانی می توانند از آن ها بهره مند شوند.

با وجود امکانات بسیار خوبی که در جوار سایر جاذبه های این جزیره ایجاد شده، اما کشتی یونانی با رازی مبهم که در دل خود پنهان کرده، همچنان جایگاهی ویژه داشته و بسیار معروف است. با وجود فرسودگی زیادی که در آن اتفاق افتاده هر لحظه احتمال غرق شدن آن وجود دارد پس تا دیر نشده از این جاذبه دیدنی بازدید کنید تا خاطره ای به یادماندنی برای خود رقم بزنید و در آینده از آن یاد کنید.

آدرس کشتی یونانی کیش: استان هرمزگان، جزیره کیش، خیابان غروب کیش، میدان غروب، پارک ساحلی کشتی یونانی

کشتی یونانی کجاست؟

تاریخچه کشتی یونانی

در سال ۱۹۴۳ میلادی مصادف با ۱۳۲۲ هجری شمسی کشتی‌سازی ویلیام همیلتون اقدام به ساخت یک کشتی باربری در شهر  پورت گلاسکو نمود. این کشتی در همان سال ساخته شد و به وزارت حمل‌ونقل جنگ بریتانیا واگذار گشت. سپس شرکتی به نام کشتی بخار لاریناگا این کشتی را خریداری کرد و پس از دو سال آن را به شرکت تی ان جی هریسون واگذار نمود. حد فاصله سال‌های ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۶ میلادی این کشتی در  اجاره دولت آفریقای جنوبی بود. در نهایت در سال ۱۹۴۶ کشتی بخار شرانت این کشتی را خریداری کرد و نام آن را  نچرالیست گذاشت. بعدها تصمیم‌گیری شد که مدیریت این کشتی را به تی ان جی هریسون صاحب قبلی واگذار کنند. 

تور کیش - تضمین کمترین قیمت موجود در بازار + امکان مقایسه آنلاین قیمت و خدمات معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران

کشتی یونانی سالم

خرید کشتی به وسیله شرکتهای ایرانی

در سال 1338 نوبت شرکت ایرانی بود که مالک کشتی یونانی شود.  یک شرکت ایرانی به نام لوید اند کو خرمشهر کشتی نچرالیست را خریداری کرد و ضمن اینکه مدیریت آن را به شرکت بی اشوورث و شرکا سپرد، نام آن را کوروش ایرانی نهاد و در مدت 6 سال با این نام فعالیت خود را در آب های خلیج فارس آغاز نمود. خطوط کشتیرانی ایران در سال 1342 این کشتی را خریداری کرد و آن را همدان نامید. یک سال بعد دو فرد یونانی به نام های فرانگولیس و کلیافز به قصد فعالیت در مسیر ایران – یونان، کشتی را خریداری کردند و نام کوالا اف را بر آن نهادند. درست در همان سال 1345 کشتی در مسیر ایران به یونان در حال حمل نفت بود که به یک باره در کنار ساحل آرام گرفت. نام کشتی یونانی به این دلیل به آن اطلاق گشته که در زمان رخداد این اتفاق، کشتی در مالکیت یونانی ها بوده است.

کشتی کشتی یونانی کیش

داستان کشتی یونانی کیش چیست؟

 • این کشتی با بسیاری از ذخایر نفتی با ارزش در نزدیکی روستای باغو در چهارم مرداد ۱۳۴۵ هجری شمسی به گل نشست. در این زمان خدمه کشتی چاره‌ای جز ترک کشتی و همچنین تخلیه بار نداشتند. در واقع یکی از دلایل اینکه این کشتی به گل نشست به دلیل عدم وجود فانوس دریایی در این منطقه بود و همچنین گفته می‌شود اشتباه محاسباتی کاپیتان کشتی  و عمق کم باعث شد تا این اتفاق بیفتد.
 • روایت دیگری نیز وجود دارد که از زبان بومیان جزیره بیان می‌دارد کاپیتان کشتی حالت طبیعی نداشته و به دلیل مست بودن به‌جای توقف در یکی از بنادر نزدیک کشتی از مسیر خود خارج شده و در گل‌ولای نزدیک ساحل گیر افتاده است. گفته‌های زیادی در رابطه ‌با اینکه چرا این اتفاق برای کشتی یونانی رقم خورده است وجود دارد برای مثال عده‌ای معتقدند علت حادثه حق بیمه کشتی بوده چرا که صاحبان کشتی برای گرفتن حق بیمه زیاد عمداً دست به این کار زده‌اند.
 • جالب‌ترین داستان کشتی یونانی کیش یک داستان عاشقانه است به این‌ گونه که به باور مردم بومی ناخدای کشتی در روزگار جوانی طی سفری به کیش عاشق یک دختر زیبا می‌شود؛ ولی به دلیل مخالفت خانواده متعصب او ناخدا با این دختر قرار می‌گذارد تا کشتی را  به ساحل بیاورد و عشقش را با خود یونان ببرد. در واقع  بسیاری از مردم بومی معتقدند دلیل به گل نشستن این کشتی همین موضوع است. نکته جالب اینکه پیرزنی به نام مش مریم در جزیره زندگی می‌کنند که به  نکته جالب اینکه پیرزنی به نام مش مریم در جزیره زندگی می‌کنند که به اعتقاد بسیاری از بومیان این منطقه همان دختر است. 

در واقع زمانی که کشتی به گل نشست هیئت‌های مختلفی برای بررسی اوضاع به جزیره کیش اعزام شدند تا شاید بتوانند راهکاری برای کشتی بیابند. در مدت ۸۰ روز یک یدک‌کش هلندی که وظیفه به حرکت در آوردن کشتی را بر عهده داشت موفق به انجام این کار نشد ولی گویی کشتی قصد داشت تا ابد در جزیره ماندگار شود. سرانجام به این نتیجه رسیدند که هزینه خارج‌ کردن کشتی از گل به‌ هیچ‌ وجه صرفه اقتصادی ندارد. سرانجام تمامی تلاش ها بی ثمر ماند و تصمیم بر آن شد که کشتی را به حال خود رها کنند. بعد از تلاش هایی که هیچ نتیجه ای به دنبال نداشت، خدمه کشتی مجبور به خروج از آن شدند و در نهایت بار آن را هم به طور کامل تخلیه کردند.

امروزه کسی نمی‌داند که دلیل اصلی این ماجرا چه بود طبق گفته عده ای از اهالی روستای باغو، یونانی ها بعد از ترک کشتی، به اندازه ای عصبی بودند که آن را به آتش کشیدند و شاهد سوختن آن در شعله های سوزان بودند. در واقع می‌توان گفت این موضوع ممکن است صحت داشته باشد چرا که امروزه هیچ عنصر غیر فولادی در بدنه و عرشه کشتی مشاهده نمی‌شود. آهن کشتی سبب قرمز رنگ شدن ماسه های اطراف آن شده است.

 

جاهای دیدنی کیش - لیست کامل جاذبه های گردشکری کیش + عکس + قیمت + آدرس

داستان کشتی یونانی کیش

ویژگی‌های کشتی یونانی

شاید برای گردشگران تور کیش جالب باشد که بدانند وزن کشتی یونانی در حدود 7000 تن و طول آن تقریبا 135 متر می باشد. فاصله سطح آب تا پایین ترین بخش کشتی حدود 10 متر است. دستگاه های پردازشگر کشتی یونانی عبارت اند از: جهت یاب رادیویی و فاصله یاب صوتی که هر  یک نقش اساسی در عملکرد آن داشتند. کشتی یونانی یکی از بهترین کشتی های جهان محسوب میشد که موتوری 3 گانه و بسیار قوی داشت به گونه ای که قدرت آن را 510 اسب بخار تخمین زده اند.سیلندرهایی که در این موتور به کار رفته اندازه های 62، 99 و 180 سانتی متری داشته که توسط میله ای به طول 120 سانتی متر به یکدیگر اتصال پیدا کرده اند. کشتی یونانی بخش های مختلفی دارد، قسمتی مخصوص بار، بخش خدمه و بخش ناهارخوری برخی قسمت های این کشتی است.

بهترین سواحل کیش - معرفی انواع سواحل کیش؛ از خانوادگی و دورهم نشینی تا انجام تفریحات هیجان انگیز

کشتی یونانی در کیش

تفریحاتی در کنار کشتی یونانی

کشتی یونانی جزیره کیش نزد اهالی بومی محبوبیت زیادی دارد و آن را عروس یونانی می نامند. بازدید از این کشتی توسط توریست های داخلی و خارجی بی شمار، مسئولین را مجاب کرده تا تفریحات مهیجی را در کنار آن ایجاد کنند تا گردشگران تور کیش لحظات خاطره انگیزی از این جاذبه را برای خود به ثبت برسانند.

تفریحات کیش - هیجان‌انگیزترین تفریحات آبی و غیر آبی کیش که نباید از دستشان بدهید.

شترسواری در جزیره کیش: یکی از تجربه‌های بسیار متفاوت که بسیاری از گردشگران در هنگام سفر به  جزیره کیش انجام می‌دهند؛ شترسواری و اسب‌سواری در هنگام بازدید از کشتی یونانی کیش است. در سواحل نزدیک کشتی یونانی تعدادی شتربان حضور دارند که با دریافت مبلغی این امکان را در اختیار گردشگران تور داخلی قرار می دهند که به شترسواری بپردازند. این شترها به زیبایی تزئین شده اند و همین امر سبب می شود تا گردشگران، علی الخصوص خردسالان برای پرداختن به این تفریح به وجد آیند.

عکاسی از کشتی یونانی: کشتی یونانی در کیش به اندازه ای جلوه های جذاب دارد که سوژه ای مناسب برای عکاسی به حساب می آید. افزون بر خود کشتی، ساعت و مجسمه هایی که در نزدیکی کشتی وجود دارند، گزینه های مناسبی برای عکاسی می باشند. این کشتی به‌ عنوان یکی از بهترین سوژه‌های عکاسی به‌ حساب می‌آید همچنین یادگاری ویژه‌ای از جزیره کیش است. یادگاری که هیچگاه فراموش نخواهد شد. اگر جزو افرادی هستید که به‌ صورت کاملاً ابتدایی و آماتور اقدام به عکاسی می‌کنید با مقداری ذوق و خلاقیت قادر خواهید بود تصاویری بسیار زیبا و ناب را از این کشتی ثبت نمایید.

عکس از کشتی یونانی

تماشای غروب آفتاب کشتی یونانی

تماشای غروب آفتاب در کنار کشتی یونانی جلوه ای بی نظیر دارد و بسیار دل انگیز است که خاطره ای فراموش نشدنی را برای جهانگردان ثبت می کند. خوب است بدانید که در زمان های خاصی از سال مانند عید نوروز، عید فطر و اعیاد مهم برنامه های شاد و سرگرم کننده ای در کنار کشتی یونانی برگزار می شود که لحظاتی تکرار نشدنی را برای گردشگران تور کیش به ارمغان می آورد. نورپردازی های صورت گرفته در حوالی کشتی جلوه ای تماشایی را به آن بخشیده است.

جاهای دیدنی کیش در شب - شب در کیش کجا بریم ؟ دیدنی‌ها و تفریحات کیش در شب + عکس

غروب آفتاب کشتی یونانی

فیلم از داخل کشتی یونانی

 

 

داخل کشتی یونانی

بر اثر رطوبت هوا و گذشت زمان این کشتی پوسیده شد. همچنین در دوره کوتاه اجازه تردد به داخل کشتی تحت برخی از شرایط خاص امکان‌پذیر بود که همین موضوع نیز موجب به تسریع افتادن روند فرسودگی کشتی شد. میزان فرسودگی کشتی در حال حاضر زیاد است به ‌خصوص در بخش زیرین کشتی که به دلیل برخورد امواج دریا و همچنین شوری آب شاهد پوسیدگی بیشتری هستیم. هم اکنون کشتی به‌ عنوان محل زندگی بسیاری از موجودات دریایی تبدیل شده و وضعیت  آن به‌ گونه‌ای است که دیگر کسی نمی‌تواند در آن پای بگذارد.

هر سال پایداری کشتی به ‌مراتب کمتر می‌شود و همچنین بخشی از این کشتی فرو می‌ریزد. در حال حاضر بدنه کشتی در حال فروریختن است و کسی نمی‌داند تا چند وقت دیگر امکان تماشای این کشتی زیبا وجود دارد. این کشتی به ‌احتمال زیاد در چند سال آینده از جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش حذف خواهد شد چرا که هزینه نگهداری و مرمت آن بسیار بالا است.

عکس داخل کشتی یونانی کیش

داخل کشتی یونانی

شرایط بازدید از کشتی یونانی

 هم اکنون امکان بازدید از داخل کشتی وجود ندارد. به دلیل خطرات احتمالی و زیادی که غواصی در زیر کشتی دارد عمل بازدید از کشتی توسط کلوپ‌های غواصی انجام نمی‌شود. تصاویر زیادی از داخل کشتی یونانی وجود دارد که احتمالاً این تصاویر مرتبط با غواصان حرفه‌ای یا مرتبط با زمانی است که این کشتی در وضعیت بهتری قرار داشت. مطمئناً افراد بسیار زیادی بوده‌اند که می‌خواستند قبل از فروپاشی کامل کشتی درون این کشتی را ببینند؛ ولی به علت برندگی آهن‌ها موفق به انجام این کار نشدند.

داخل کشتی یونانی کیش

جاهای دیدنی اطراف کشتی یونانی

 بسیاری از گردشگران که به جزیره کیش مسافرت می‌نمایند عموما لحظات آخر روز را به بازدید از کشتی یونانی می‌پردازند تا بتوانند آفتاب بسیار زیبا و لذت‌بخش را تماشا کنند.

 • پارک ساحلی کشتی یونانی : وجود کشتی یونانی سبب شد تا مسئولان کیش به فکر احداث پارک ساحلی جذابی با امکانات گوناگون و متنوع بیفتند گردشگران علاوه بر بازدید از کشتی به تفریح نیز بپردازند. پارک ساحلی کشتی یونانی ۶۰ هزار مترمربع وسعت دارد. شما در این پارک می‌توانید با کرایه کردن دوچرخه و همچنین استفاده از بوفه پارک و خوراکی‌ها و تنقلات گوناگون لحظات خوشی را داشته باشید. یکی دیگر از ویژگی‌های پارک ساحلی کشتی یونانی دارابودن پارکینگ است. رضا زمانی که خودرو به جزیره کیش مسافرت کردید می‌توانید از پارکینگ تعبیه شده در این پارک استفاده کنید و با خیال راحت به تماشای کشتی یونانی بپردازید. 
 • پارک آبی اوشن : یکی دیگر از جاذبه‌های مهم و منحصربه‌فرد در جزیره کیش پارک آبی اوشن تلقی می‌شود. این بار که حدوداً در هشت کیلومتری کشتی یونانی واقع شده و به‌ عنوان بزرگ‌ترین پارک آبی روباز ایران شناخته می‌شود. این پارک مجهز به استخر و سونا و جکوزی و امکاناتی مانند موج‌سواری است. یکی دیگر از ویژگی‌های این پارک استفاده از سیستم گرمایشی در فصول سرد بوده که شما عزیزان می‌توانید در هوای خنک نیز از این پارک استفاده نمایید. نکته جالب اینجاست که پارک آبی اوشن به ‌عنوان تنها پارک آبی روباز ویژه خانم‌ها محسوب می‌شود.
 • روستای باغو : اگر علاقه زیادی به مکان‌های روستایی و محلی دارید دیدن روستای باغو خالی ‌از لطف نخواهد بود چرا که در این روستا به لطف خانه‌های گلی زیبا و همچنین جاذبه‌های مانند مسجد و درخت لور می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. نکته جالب و  مهم این است گفته بسیاری از افراد ساکن در این روستا در گذشته پیرزنی صد‌ساله به نام باغ او در این روستا زندگی می‌کرد که هنگام تصرف کیش به ‌واسطه پرتغالی‌ها سربازان جهت اشاره به روستا از نام این پیرزن استفاده می‌کردند. از آن ‌پس این روستا به نام روستای باغو معروف شد.
 • شهر جزیره : این شهر ۱۱ کیلومتر فاصله دارد و یک گزینه بسیار عالی برای علاقه‌مندان به تاریخ به‌ حساب می‌آید. از آثار این شهر می‌توان به مجموعه ساحلی و حمام و مسجد و کارگاه شیشه‌گری و قنات اشاره نمود. پیشنهاد می‌شود در فصل پاییز و زمستان اقدام به دیدن این جزیره کنید؛ چراکه در این فصول هوای بسیار مطلوبی دارد.

پارک ساحلی کشتی یونانی

هتل‌های نزدیک به کشتی یونانی

 برای دیدن و نزدیک بودن به این کشتی زیبا لازم است و بهترین هتل‌های کیش را که در نزدیکی این کشتی واقع شده‌اند را انتخاب کنید که دسترسی راحت‌تری به این کشتی داشته باشید.

 • هتل ترنج کیش در جزیره کیش ابتدای جاده جهان‌بین میدان جاسک و کلبه هور قرار دارد.  فاصله این هتل تا کشتی یونانی ۵.۵۹ کیلومتر یا به عبارتی هشت دقیقه است.
 • هتل آفتاب شرق کیش از هتل‌هایی است که فاصله کمی با کشتی یونانی دارد. آدرس این هتل در کیش میدان سعدی خیابان میر مهنا ابتدای بلوار جاسک بوده و فاصله این هتل تا کشتی چیزی حدود ۸.۹۱ یا یازده دقیقه است.
 • هتل فانوس کیش در کیش خیابان میر مهنا ضلع جنوبی بازار پارس خلیج قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی ۹.۴ کیلومتر است.
 • هتل گلدیم کیش در کیش بلوار ایران جنب پمپ‌بنزین قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی ۱۱.۹ کیلومتر است.
 • هتل قائم کیش در کیش میدان ساحل خیابان سنایی نبش هتل هلیا قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی ۱۳.۳۵ کیلومتر است.
 • هتل گامبرون کیش در کیش  بلوار ساحل نبش خیابان لب پرتو قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی ۱۳.۷۵ کیلومتر است.
 • هتل صدف کیش در جزیره کیش میدان امیرکبیر قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی مسافتی در حدود ۱۳.۹۱ کیلومتر برآورد شده است.
 • هتل لوتوس کیش در جزیره کیش خیابان امیرکبیر جنب بازار مروارید قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی۱۳.۹۲ کیلومتر برآورد شده است.
 • هتل بین‌المللی کیش در جزیره کیش حد فاصله بلوار سنایی و بلوار دریا قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی ۱۳.۹ کیلومتر برآورد شده است.
 • هتل کوروش کیش در جزیره کیش میدان پردیس قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی۱۴ کیلومتر برآورد شده است.
 • هتل گاردنیا کیش در جزیره کیش بلوار هرمز میدان حافظ قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی ۱۴.۱۱ کیلومتر برآورد شده است.
 • هتل پارس نیک کیش در جزیره کیش میدان امیرکبیر قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی ۱۴.۲۴ کیلومتر برآورد شده است.
 • هتل آریان کیش در جزیره کیش میدان امیرکبیر جنب شهربازی قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی ۱۴.۳  کیلومتر برآورد شده است.
 • هتل ایران کیش در جزیره کیش میدان امیرکبیر بلوار سیاحتی قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی ۱۴.۳۲ کیلومتر برآورد شده است.
 • هتل پانوراما کیش در جزیره کیش بلوار ساحل خیابان رودکی جنب برج‌های دیپلمات قرار دارد و فاصله آن تا کشتی یونانی۱۴.۳۰ کیلومتر برآورد شده است.

سخن پایانی

کشتی یونانی یکی از جاذبه‌های بسیار مهم و خاص در جزیره کیش محسوب می‌شود که حتی برخی آن را نماد کیش می دانند. این کشتی تاریخی و دیدنی سالانه گردشگران زیادی را به این جزیره می کشاند. کشتی معروف یونانی به دلیل قدمتی که دارد، برای علاقمندان به تاریخ بسیار حائز اهمیت است. همچنین اگر به دنبال یک مکان فوق العاده برای عکس های خاص در کیش می گردید، پیشنهاد می کنم در هنگام غروب آفتاب سری به کشتی یونانی بزنید. ترکیب این کشتی و غروب آفتاب یک فضای بسیار لذت‌بخش و آرام را برای شما به تصویر می کشد که شما می توانید ساعت ها آن جا غروب خورشید را نظاره گر باشید و تصاویر زیبا از سفرتان به کیش ثبت کنید. در آخر پیشنهاد می کنم حتما در فصل پاییز و زمستان که هوای بسیار مطبوعی و لذت‌بخش در جزیره کیش  وجود دارد به این مکان زیبا و دوست‌داشتنی سفر کنید. اگر تجربه ی خاطره انگیزی از بازدید کشتی یونانی دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

گزارش مشکل

سوالات متداول کشتی یونانی

نظرات کاربران درباره کشتی یونانی
مهسا 1402/03/30
3 نفر پسندیدند
این کشتی بخشی از تاریخ و هویت این جزیرس و متاسفانه در حال از بین رفتنه مثل بقیه😔.. بنظرم اولین تصویری که از کیش تو ذهن مردم ترسیم شده نه هتل ها و مراکز خرید لاکچریشه، نه حتی تفریحاتش؛ بلکه کشتی یونانیه و خورشیدی که پشتش در حال غروب کردنه..اگه قصد سفر به کیش رو دارین، دیدنش رو از دست ندین که ممکنه به خاطره ها بپیونده🚢
ساسان 1397/11/24
23 نفر پسندیدند
شترسواری کنار کشتی یونانی خیییلی جذاب بود برای من.
امتیاز 3.7 از 5 | از 114 کاربران به کشتی یونانی