کولوسئوم

زمان مطالعه: 2 دقیقه
بروزرسانی: 1402/06/20
بازدید: 2185
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده
همه ما با عجایب هفتگانه آشنا هستیم. هفت بنایی که توسط یونانیان باستان به عنوان عجیب ترین و شگفت انگیزترین سازه های جهان در هزاران سال پیش انتخاب شدند. اما در سال 2007، شخصی با نام "برنادر دبر" که سوئیسی هم بود با کمک بنیاد "عجایب هفتگانه جدید"، لیست جدیدی از عجایب هفتگانه را ارائه داد که شامل چیچن ایتزا، مجسمه مسیح، کولوسئوم، دیوار بزرگ چین، ماچورپیچو، پترا و تاج محل می باشد. ما قصد داریم در این مطلب به معرفی و بررسی کولوسئوم بپردازیم. استادیومی که تماشاگران بجای تماشای مسابقات فوتبال، والیبال یا هر ورزش دیگر، شاهد جنگ میان برده ها، شکار حیوانات، اعدام ها و نمایش های خونین رمی بودند.
 
 
رم
 
در سال های 70 و 80 بعد از میلاد مسیح، امپراطوری فلاویان در رم فرمانروایی می کرد که "تیتوس فلاویوس وسپاسیانوس"، بنیانگذار این سلسله 27 ساله بود. وسپاسین در سال 72 بعد از میلاد دستور داد تا 70,000 کارگر، آمفی تئاتر عظیمی را در شهر رم بسازند و نام کولوسئوم به معنای جایگاه بزرگ را بر روی آن گذاشت. وسپاسین دو پسر با نام های "تیتوس فلاویوس سابینوس وسپاسیانوس" معروف به "تیتوس" و "دومتین" داشت که بعد از فوتش، تیتوس برادر بزرگتر جانشین پدر شد. تیتوس نزدیک به 10 سال نظاره‌ گر ساخت کولوسئوم بود که "دومیتن" صندلی پادشاهی را از برادرش گرفت و ساخت بنا را با پایان رساند.
 
 
دیدنی های روم
 
ساخت آمفی تئاتر کولوسئوم بی دلیل نبود. امپراطور برای ارائه هدیه و تفریحات به مردم روم، افزایش محبوبیت امپراطوری و نشان دادن قدرت پادشاه رم به جهانیان همچین بنایی را ساخت. آمفی تئاتر 50,000 صندلی داشت و پادشاه در کنار تماشاگران همه روزه شاهد جنگ ها و کشتارهای وحشتناک بردگان بودند. 
گردشگران تور رم جالب است بدانند در دوران برگزاری مسابقات، نزدیک به 9000 حیوان کشته شدند. همچنین فقط مسابقات خونین برگزار نشد. نمایش ها، رسم ها و مسابقات تفریحی زیادی هم برگزار شد که شور و هیجان قابل توجهی هم داشتند.
 
 
کلوسدوم روم
 
آمفی تئاتر کولوسئوم یا فلاوین (Flavian) زمینی بیضی شکل دارد که قطرهایش، 189 و 156 متر هستند. بنا 48 متر ارتفاع دارد که ساختمان هایی با این ارتفاع، 15 طبقه دارند اما تعداد طبقات آمفی تئاتر تنها 3 عدد بود. همچنین جالب است بدانید هر طبقه به سبک خاصی ساخته شده به طوری که طبقه اول به سبک دوریک، طبقه دوم به سبک ایونیک و طبقه سوم به قرنتی ساخته شده است. لازم به ذکر می باشد آهک، بتون، خاک، آجر و چوب برای برخی از نقاط تنها مصالحی بودند که جهت ساخت سازه مورد استفاده قرار گرفتند.
 
 
جاذبه های گردشگری روم
 
داخل بنا در کنار 3 طبقه که 50,000 صندلی برای تماشاگران و قسمتی برای پادشاه در نظر گرفته شده، دو طبقه هم زیر زمین وجود دارد که برده ها، گلادیاتورها و حیوانات در آن نگهداری می شوند. گلادیاتورهایی که در کولوسئوم می‌جنگیدند یا به عنوان برده برای حفظ جانشان مبارزه می کردند یا به پولی که بابت هر مبارزه نیاز داشتند می‌جنگیدند و همچنین گلادیاتورها که شامل زنان و مردان بودند پس از برنده شدن در مبارزه به مرحله بعدی می رفتند تا زمانی که توسط جنگجوی منتخب امپراطور کشته شوند که این مراحل ممکن بود تا بیش از صد روز نیز به طول بیانجامد. جالب است بدانید گلادیاتورها در میدان جنگ بسیار مورد تحسین پادشاه و تماشاچیان قرار می‌گرفتند اما در دنیای خارج از میدان جنگ، فاقد هرگونه حقوق شهروندی و شرایط زندگی مناسب بودند.
 
دیدنی های روم
 
اما جنگ گلادیاتورها تنها برای مدتی و تا سال 435 برگزار می شد چرا که این جنگ ها برای تماشاچیان هزینه داشت و حتی تماشاچیان با هم شرط بندی می کردند؛ همچنین از طرفی برگزاری مسابقات در کنار رایگان بودن، هزینه زیادی بر دوش پادشاه گذاشته بود لذا به دستور پادشاه، مسابقات متوقف گردید هرچند رسم ها، مراسم های مختلف و شکار حیوانات همچنان برگزار می شد.
کولوسیئوم سه بار به شدت آسیب دید. ابتدا در سال 217 میلادی، سالن آمفی تئاتر آتش گرفت که به موجب آن، قسمت های چوبی سازه نابود شدند؛ سپس در سال 847 زلزله ای رخ داد که بخش هایی از بنا فرو ریخت. اما بزرگترین زلزله که باعث شد تنها ویرانه هایی از کولوسئوم باقی بماند در سال 1231 میلادی رخ داد و جالب است بدانید طبق بررسی هایی که صورت گرفته، اینکه بنا کامل ویران نشده و مقاومت کرده بخاطر وجود بتن در سازه بوده.
 
کلوسدوم
 
امروزه اما، کولوسئوم در حال بازسازی است و سالانه میلیون ها گردشگر از سراسر دنیا به رم سفر می کنند تا از این بنا بازدید کنند. اگر شما هم جزء آن دسته از گردشگران تور رم هستید که می خواهید در سفر به شهر از کولوسئوم بازدید کنید، خوب است با ساعات بازدید از بنا آشنا شوید:
ساعت 8:30 الی 16:30 از روز آخرین یکشنبه ماه اکتبر تا 15 فوریه.
ساعت 8:30 الی 17 از 16 فوریه تا 15 مارس.
ساعت 8:30 الی 17:30 از 16 مارس تا آخرین شنبه مارس.
ساعت 8:30 الی 19:15 از آخرین یکشنبه مارس تا 31 آگوست.
ساعت 8:30 الی 19:00 از 1 تا 30 سپتامبر.
ساعت 8:30 الی 18:30 از اولین شنبه تا آخرین شنبه اکتبر.
 
 
کولوسدوم
 
لازم به ذکر است گردشگران می بایست 12 یورو و افراد اتحادیه اروپا بین 18 تا 25 سال 7.5 یورو جهت بازدید از بنا پرداخت کنند. همچنین بلیط افراد زیر 18 سال نیز رایگان می باشد. گفتنی است از آن جایی که رم پایتخت ایتالیا می باشد گردشگران تور ایتالیا نیز می توانند به راحتی به بازدید از کولوسئوم رفته و این سازه شگفت انگیز را از نزدیک ببینند.
 
 
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.5 از 5 | از 101 کاربر