کولوسئوم

کولوسئوم یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری دنیا درکشور ایتالیا و بزرگ‌ترین امفی تئاتر درشهر رم است. این تماشاخانه دارای معماری ومهندسی همچنین تاریخچه ی بسیار جالبی است که اکنون آن را به سمبلی برای کشور ایتالیا و رم تبدیل کرده است. امفی تئاتر کولوسئوم شاهد جنگ ها و نبردهای خونین گلادیاتورها با یکدیگر و یا با حیوانات درنده وحشی بوده است تا باعث سرگرمی مردمان شهر، امپراطور و ثروتمندان باشد. 
این سازه باشکوه زیر نظر پادشاهی به نام تیتوس فلاویوس وسپاسیانوس در سال30  میلادی در قسمت غربی رم ساخته و 8 سال بعد، در زمان پادشاهی جانشین و پسر ارشد او تیتوس فلاویوس سابینوس وسپاسیانوس ساخت آن به اتمام رسید. کولوسئوم بنایی بیضی شکل است که طول آن 190 متر، عرض 150 متر و با ارتفاع 50 متر است. مساحت زیر بنای  آن نیز تقریبا بیست و چهار هزار متر مربع است. این سالن امفی تئاتر دارای 78 ورودی است و ظرفیت حدودا 50هزار جمعیت را در خود داشته است. 
کولوسئوم میدانی برای به اجرا گذاشتن مسابقات گلادیاتورها، نبرد با حیوانات، جنگ های افراد قدرتمن و سرشناس ، اعدام ورها کردن حیوانات وحشی و نمایش‌های درام بوده است. همه ی مردم ساکن روم می‌توانستند به صورت رایگان برای تماشای جنگ ها و مراسم به این سالن بیایند که در زمان اجرای برنامه های سرگرم کننده به تماشاچی‌ها غذا و نوشیدنی داده می‌شد. با گذشت زمان این امفی تئاتر با بلایای طبیعی زیادی مثل سیل و زلزله رو به رو شد، اما زلزله‌هایی که در سال 847 و 1232 میلادی اتفاق افتاد، بیشترین میزان تخریب و آسیب را به این بنا زدند. امروزه باستان شناسان ماهری از سرتا سردنیا برای مرمت و برپا نگه داشتن این بنای تاریخی تلتش های زیادی انجام داده اند که با موفقیت چشمگیری روبرو شده است. 

امتیاز 5 از 5 | از بین 101 دهنده به امتیاز کولوسئوم
آخرین نظرات ثبت شده
سمیرا 16 مرداد 1397
2
امکانش هست یه مقدار بیش تر در مورد معماری کولوسئوم بگید؟
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابهپنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری