تنگه عالی محمد قشم

زمان مطالعه: 1 دقیقه
بروزرسانی: 1402/06/29
بازدید: 2573
نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

تنگه عالی محمد یکی از جاذبه های دیدنی قشم است که مانند تنگه چاهکوه دارای شیار و حفره های فراوانی می باشد. این تنگه در غرب جزیره در بخش جنوبی روستای چاهو واقع شده است و در ادامه به گنبد نمکی می رسد. در ادامه به معرفی بیشتر آن می پردازیم.

تنگه عالی محمد

سفر به قشم، بزرگترین جزیره خلیج فارس!

معرفی تنگه عالی محمد قشم یا تنگه معروف قشم

تنگه عالی محمد قشم، به علت نمای آب در قسمت هایی از آن به اسم هایی همچون تنگه سنگ آب یا تنگه آب نما نیز در بین مردم مشهور است. ورودی این تنگ، دهانه پر عرضی است و پس از چند متر، آرام ‌آرام این دهانه باریک تر و تنگ تر می شود. شما می توانید در تنگه عالی محمد قشم درختان و گیاهان بسیار زیادی را مشاهده کنید. گیاهان و درختانی که در این تنگه وجود دارند نشان از آن است که در این مکان شاهد وجود آب به میزان کافی هستیم که وجود این آب سبب رشد گیاهان شده است. در عبور از تنگه عالی محمد، زمانی که به اواسط این تنگی زیبا می رسید، ادامه مسیر به هیچ عنوان کار آسانی نبوده و با تنگ تر شدن تنگه در برخی از نقاط، باید خود را از کف تنگه بالاتر کشیده تا بتوانید از این مکان ها عبور کنید. با وجود تنگ تر شدن و تاریک تر شدن تنگه، همچنان تنگه عالی محمد مسیر پر هیجان و خاص خود را داشته و افرادی که علاقه مند هستند تا به فعالیت های پر ریسک و پر خطر بپردازند، در بازدید از این تنگه لحظات فوق العاده ای را تجربه می کنند.

تنگه عالی محمد

معرفی جزیره قشم - سفرنامه ای از جزیره دوست داشتنی قشم

ویژگی های تنگه عالی محمد قشم

اگر بخواهیم در رابطه با ویژگی های تنگه عالی محمد قشم صحبت کنیم، باید به این موضوع اشاره داشت که در کف تنگه، ترک های گلی را می توان در برخی از نقاط مشاهده کرد که در واقع این ترک های گلی، لایه های ضخیمی از از رس و مارون هستند. به دلیل وجود رطوبت بسیار زیاد در این تنگه این رس ها و مارون ها دارای چسبندگی بسیار زیادی هستند. در بخش های دیگری از تنگه عالی محمد، می توانید شیارهای خطی و طاقچه ای را به صورت موازی مشاهده کنید که دلیل آن فرسایشی است که در بین لایه های رسوبی به وجود آمده است. در واقع این شیارها و حفره های دیواره ای شکل که به اشکال مختلفی مانند طاقچه و یا نیم کروی هستند، از جاذبه های زیبا و خاص تنگه عالی محمد قشم به حساب می آیند. عامل ایجاد این شیارها در واقع حرکت سریع آب و تخریب دیواره ها در زمان سیلاب است. 

آدرس تنگه عالی محمد قشم

تنگه عالی محمد در بخش شمال غربی جزیره قشم واقع شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی این مکان با فاصله کمی از تنگه چاهکوه قرار دارد. در واقع، انتهای تنگه عالی محمد به شمال شرقی گنبد نمکدان متصل می شود. اگر قصد بازدید از این تنگه زیبا و خاص را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم تا خود را به منطقه چاهو شرقی رسانده و سپس از مسیرهای مشخص شده به ابتدای تنگه عالی محمد قشم بروید. اگر در طول مسیر نتوانستید این تنگه را پیدا کنید، می توانید از مردمان محلی کمک گرفته و آدرس دقیق این تنگه را از آن ها بپرسید. برای افراد ماجراجو و کسانی که به دنبال تفریحات هیجان انگیز هستند، تنگه عالی محمد گزینه فوق العاده ای به حساب می آید و شما می توانید در آن لحظات هیجان انگیز و فوق العاده را تجربه کنید.

مسیر تنگه عالی قشم

گورستان‌های تاریخی قشم - معرفی 10 تا از قبرستان های قشم


حرف آخر
در این مطلب به سراغ یکی از جاذبه های گردشگری جزیره زیبای قشم یعنی تنگه عالی محمد رفته و این مکان زیبا و خاص را به شما معرفی کردیم. در زمان سفر خود به جزیره زیبای قشم، اگر به‌ دنبال جاذبه های طبیعی خاص و هیجان انگیزی در این جزیره زیبا می گردید، حتما به سراغ تنگه عالی محمد رفته و از این مکان بازدید کنید. افراد بسیار کمی از وجود این تنگه در جزیره قشم آگاه هستند و همین موضوع باعث شده تا این مکان تبدیل به یک جاذبه طبیعی بکر، خاص و جذاب شود. جزیره قشم مملو از جاذبه های طبیعی مختلف بوده و همین موضوع باعث شده تا این جزیره بسیار خاص شود. تنگه عالی محمد تنها یکی از جاذبه های طبیعی است که می توانید در این جزیره زیبا آن را مشاهده کنید.
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.9 از 5 | از 100 کاربر