قدیمی ترین گنبد آجری ایران

📅 بروزرسانی : ۱۸ آذر ۱۳۹۵ بازدید : 375


آثار تاریخی با شکوه و ارزشمند استان فارس همانند الماسی گران با می درخشد.این سرزمین به دلیل حکومت فرمانروایان قویی همچون کوروش کبیر ، امپراتوری هخامنشیان ، حکومت و پادشاهی ساسانیان و غیره عمارت های زیبا و با شکوهی را از خود به جای گذاشته اند.
گردشگران تور داخلی توجه داشته باشند که این عمارت تاریخی با شماره 23 در شهریور سال 1310 به ثبت ملی رسید.
مجموعه زیبا و دیدنی کاخ ساسانی سروستان در استان فارس ، 9 کیلومتری شهرستان سروستان ، در مسیر روستای نظر آید و بین دشتی زیبا و وسیع قرار گرفته است.
گردشگران تور لحظه آخری توجه داشته باشند این بنای دیدنی از سنگ و گچ با وسعتی حدود 30 هزار هکتار ساخته شده است.سازندگان و طراحان این بنا ایوانی مربعی شکل در قسمت مرکزی تعبیه کرده اند که اضلاع آن 13 متر و ارتفاع آن 18 متر می باشد.همچنین بازدیدکنندگان عزیز گنبدی در حیاط و مرکز مشاهده می کنند که نشان دهنده ذوق و هنر معماران این کاخ می باشد که به عنوان قدیمی ترین گنبد آجری ایران شناخته شده است.
قسمت اصلی نمای کاخ ساسانی در قسمت شرقی بنا است که از دو ایوان کوچک و یک ایوان بزرگ تشکیل شده است.
کاخ ساسانی که به جرات می توان گفت باشکوه ترین عمارت تاریخی استان فارس محسوب می گردد ، اما کمترین امکانات را برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته اند ، حتی این بنا فاقد تابلویی است که این بنا را به بازدیدکنندگان معرفی نماید.جالب بدانید که این بنا فاقد آب آشامیدنی ، سکو و مکانی برای نشستن بازدیدکنندگان و سرویس بهداشتی می باشد که بی تفاوتی مسئولان میراث فرهنگی را نشان می دهد.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/news/778-%D9%82%D8%AF%DB%8C%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%AF%D9%86%D8%A8%D8%AF-%D8%A2%D8%AC%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به قدیمی ترین گنبد آجری ایران