تنها آب انبار شش بادگير جهان

📅 بروزرسانی : ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ بازدید : 694

شهر یزد به سبب نوع آب و هوایی که دارد، آب انبارهای فراوانی را در خود جای داده است؛ از همین رو آن را شهر آب انبارها می نامند. اما از میان تمامی آن ها "آب انبار شش بادگیر" به رغم معماری متفاوتی که دارد شهرتی جهانی پیدا کرده است. آب انبار شش بادگیری در محله تپه یزد واقع شده و قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد. 

 

آب انبار شش بادگیر


معرفی آب انبار شش بادگیر

آب انبار 6 بادگیر یزد توسط حاج محمد حسین یزدی بنا شد و هم اکنون تنها آب انبار شش بادگير جهان محسوب می شود. بعد از حاج محمد حسین فردی به نام بهشتیان این مخزن را از محل قناتی در یزد پر آب می کرد تا مورد استفاده مردم قرار بگیرد. این مخزن تا ده سال پیش هم استفاده می شد ولی امروزه از فضای بین درب ورودی تا گنبد آن به عنوان حسینیه بهره می برند. 
اکثر آب انبارها اجزایی از قیبل بادگیر، گنبد، خزینه و پاشیر را دارا می باشند که هر یک از این اجزا نقش به سزایی در نگهداری آب دارند. این مخزن که زیباترین آب انبار یزد می باشد، دارای 6 بادگیر است که مسئولیت خنک نگه داشتن هوای داخل خزینه را بر عهده دارند؛ البته 3 بادگیر آن در زمان احداث ساخته شده و بعد از گذشت سال ها 3 بادگیر دیگر به آن اضافه گردید. بادگیرهای جدیدتر تفاوت های اندکی با همنوعان قدیمی خود دارند که با کمی دقت مشخص می شوند. با توجه به جهت بادی که در منطقه می وزد، این بادگیرها به شکل 8 وجهی ساخته شده اند. خزینه این آب انبار برای تثبیت کاهش دمای آب در دل زمین قرار دارد و گنبد آن نیز به منظور جلوگیری از آلودگی آب، همچون نیم کره ای بر روی فضای خزینه ساخته شده است. پاشیر راهرویی پلکانی است که جهت برداشتن آب احداث گشته است. 

 

آب انبار شش بادگیر


آب انبار شش بادگیری دارای یک ورودی در ضلع شمالی و یک ورودی دیگر در ضلع جنوبی می باشد که اغلب بازدیدکنندگان از درب جنوبی وارد می شوند ولی شیر آب مخزن در ورودی شمالی قرار دارد. دو عدد شیر آب در این مکان وجود دارد که یکی از آن ها برای استفاده مسلمانان و دیگری برای استفاده زرتشتیان می باشد. حجم مخزن این آب انبار یزد معادل 2 هزار مترمکعب و ارتفاع آن 12.6 متر است. آب انبار شش بادگیر شهر یزد دارای 55 پله بوده که بین پله های 25 و 26 یک هشتی با سنگ فرش آجری قرار دارد؛ طاق آب انبار از این قسمت شروع می شود. گنبد آب انبار شکل تخم مرغی داشته و ارتفاع هر یک از بادگیرهای اطراف آن 10 متر است. 

 

آب انبار شش بادگیر


این آب انبار که در سال 1357 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است، تنها یکی از جاهای دیدنی یزد به شمار می رود.


بهترین زمان بازدید از آب انبار شش بادگیر

بهترین زمانی که گردشگران تور یزد می توانند از این مکان بازدید به عمل آورند فصل پاییز و بهار می باشد. مدت زمان بازدید از این آب انبار 15 الی 30 دقیقه است.

 

آب انبار شش بادگیر


آدرس آب انبار شش بادگیر

یزد/ محله تپه یزد/ کوچه شش بادگیر
 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره تنها آب انبار شش بادگير جهان

مزدک صدری افشار بهمن 1400
14 نفر پسندیدند
در استان یزد شهرستان اشکذر روستای عصر آباد آب انبار ۷ بادگیر هم داریم .

lahzeakhar.com/news/23818-%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7-%D8%A2%D8%A8-%D8%A7%D9%86%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D9%8A%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 101 کاربران به تنها آب انبار شش بادگير جهان