کلیسای جواری

گرجستان یکی از مقاصد گردشگری بی نظیر به شمار می رود که به دلیل مکان های دیدنی و تاریخی سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند در این قسمت می خواهیم یکی از بنا های تاریخی به نام کلیسای جواری را به گردشگران تور گرجستان معرفی کنیم که با بازدید از کلیسای جواری سفر خود به گرجستان را تکمیل نمایند.
کلیسای جواری به زبان گرجی به معنای صلیب می باشد که در قرن 4 یک صلیب چوبی در قسمت لبه ی پرتگاه کوه مقدس مشرف به شهر متسختا که پایتخت قدیم گرجستان بوده است توسط  سنت نینو ساخته که نماد شکست بت پرستی و ظهور مسیحیت بوده است به همین دلیل در این قسمت در سال 545 کلیسای کوچکی در قسمت شمالی این صلیبب چوبی ساخته شد و در نهایت بین سال های 586 تا 605 یک کلیسای بزرگ به روی صلیب ساخته شد.یکی از زیبا ترین قسمت کلیسای جورای نمای خارجی بنا می باشد که با مجسمه تسکین دهنده تزئین شده است.همچنین این کلیسا در سال 2004 به عنوان آثار تاریخی متسختا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
ساختمان این کلیسا یکی از شاهکار های معماری و محیط زیست می باشد اما در سال های اخیر به دلیل باران های اسیدی ، باد های قوی قسمت های از سقف ، موزاییک ها ، نقش برجسته های بنا به سمت نابودی رفته اند.
در ساخت کلیسای جواری از معماری هنر شرق و غرب گرجستان گرفته شده است و در قسمت های از سنگ ها عناصر پر زرق و برق دیده می شود ، این کلیسا یکی از شاهکار های قدیمی مردم گرجستان می باشد که الگوی بسیاری از کلیسا ها در گرجستان است.
کلیسای جواری یکی از مهم ترین قطب های گردشگری کشور گرجستان به شمار می رود و همچنین یکی از مقدس ترین کلیسا های قفقاز محسوب می شود به همین دلیل است که تا به امروز جشن های بزرگی درون کلیسا صورت می گیرد.
کلیسای جواری در محل برخورد دو رودخانه ی کر و آرگوی واقع شده است که با شهر مستختا 12 کیلومتر فاصله دارد.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره کلیسای جواری

فرهود 10 مهر 97
2
جالب بدونید از زمانی که کلیسای جواری ساخته شد ، الگوی بسیاری از کلیسا ها شد که همین موضوع بر جذابیت جاذبه می افزاید
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر