باغ موزه هفت تنان

در شهر شیراز موزه های متعددی وجود دارد که آثار ارزشمندی را به نمایش گذاشته اند؛ یکی از تاریخی ترین موزه های شهر شیراز "باغ موزه هفت تنان" یا "باع تکیه هفت تنان" می باشد که در ضلع شمالی آرامگاه حافظ واقع شده است. این باغ موزه زیبا متعلق به دوره های قبل از زندیه بوده ولی عمارت دورن آن در دوره کریم خان زند ساخته شده است. مجموعه تاریخی موزه سنگ شیراز در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

 

باغ موزه هفت تنان


آشنایی با باغ موزه هفت تنان

این مکان زیبا تا چندین سال پیش عبادتگاهی برای درویشان به شمار می رفت ولی امروزه به موزه سنگ تبدیل شده و انواع سنگ های تاریخی و کتیبه های قدیمی در آن به نمایش گذاشته شده است. یکی از بخش های تماشایی باغ تکیه هفت تنان تالاری است که بر روی دو ستون استوار شده و با نقاشی های چشم نواز جلوه ای خاص پیدا کرده است. این مجموعه در سال های 1336 الی 1337 مرمت شده است. حوض زیبا و بزرگی که در مرکز حیاط قرار دارد، در گذشته از آب رکن آباد پر می شد. 

 

باغ موزه هفت تنان


دلیل نامگذاری موزه هفت تنان 

دلیل انتخاب این مکان وجود آرامگاه هفت عارف معروف سرزمینمان است که دیدن آن ها برای هر توریستی جالب می باشد. این سنگ قبرها در فضای تحتانی حوض قرار دارند و قرارگیری آن ها به گونه ای است که 6 سنگ در جوار یکدیگر و یک سنگ در پایین قبر ششم به صورت تکی واقع شده است. اندازه هر یک از این سنگ ها که بدون کتیبه هستند 360 سانتی متر در 78 سانتی متر است و ظاهری همسان دارند. 

 

باغ موزه هفت تنان


سنگ های باغ موزه هفت تنان

همان گونه که در بالا اشاره کردیم این مکان هم اکنون موزه سنگ شیراز می باشد. سنگ های گرانبهای این موزه متعلق به قرن های سوم تا یازدهم قمری هستند که مزین به خطوط نستعلیق دیوانی، تعلیق نسخ، کوفی، توقیع و ثلث می باشند و گردشگران تور شیراز می توانند از آن ها بازدید کنند. 

 

باغ موزه هفت تنان


آدرس هفت تنان شیراز

شیراز/ پای کوه چهل مقام/ شمال آرامگاه حافظ


تلفن باغ موزه هفت تنان

07132277877
 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر