میدان باستیل پاریس

یکی از مکان های تاریخی فرانسه که نقش اساسی در سرنوشت این کشور داشته " میدان باستیل پاریس" می باشد که نام آن برگرفته از قلعه تاریخی باستیل است که در گذشته در این مکان واقع شده بود. بسیاری از اتفاقات مهم و تاثیرگذاری که در تاریخ این کشور رخ داده در این میدان ریشه داشته است. فتح شدن قلعه باستیل که از دلایل اصلیِ انقلاب فرانسه بود نیز در این مکان رخ داده است.
 
 
باستیل
 
میدان های معروف
 

تاریخچه میدان باستیل پاریس

در طول جنگی که در سال 1356 میلادی بین فرانسه و انگلیس رخ داد، فرانسه شکست خورد؛ در پی این اتفاق ناگوار، فرانسوی ها به فکر تاسیس یک قلعه نظامی افتادند تا بتوانند در برابرِ دشمنان از خود دفاع کنند. از همین رو در سال های 1370 الی 1383 (دوره پادشاهی شارل پنجم) قلعه باستیل را با برج هایی به ارتفاع 22 متر، احداث کردند.
 
 
باستیل
 
لازم به ذکر است که بگوییم در سده 17 و زمانی که کاردینال ریشلیو روی کار آمد، این قلعه به زندانی برای افرادی که مخالف پادشاه بودند تبدیل شد. در واقع تعداد زندانیان این مکان بسیار کم تر از سایر زندان ها بود و با بازداشت شدگان نیز رفتاری مناسب تر می شد. در سال 1789 میلادی این زندان توسط گروهی از انقلابیون فتح شد و زندانیان اندک آن آزاد شدند؛ این اقدام نقطه عطفی برای انقلاب فرانسه محسوب می شود. چند روز بعد از آزادی زندانیان، این زندان به طور کامل تخریب شد و امروزه تنها یک علامت در مکان آن وجود دارد. بعد از انقلاب فرانسه هرساله روز باستیل را جشن می گیرند تا یادآور آن دوره غرورآفرین شوند. 3 سال بعد از تخریب زندان باستیل در این مکان میدانی ساخته شد و بعدها ستون جولای را در آن مکان قرار دادند و در اطراف آن فواره ای تعبیه کردند.
 
 
جاهای دیدنی های پاریس
 
مجسمه میدان باستیل فرانسه
 
طول میدان باستیل که از جاهای دیدنی پاریس می باشد، 215 متر و عرض آن 150 متر می باشد. ستون جولای با ارتفاع 52 متر در مرکز این میدان قرار گرفته که مربوط به انقلاب فرانسه و سرنگونی شاه چارلز دهم و روی کار آمدن لویی فیلیپ می باشد. بر روی این ستون نام قهرمانان جنگ های فرانسه حک شده است که گردشگران تور پاریس می توانند از نزدیک آن ها را مشاهده کنند. همچنین تصاویری از 4 خروس فرانسوی و 1 شیر بر روی این ستون کنده کاری شده که نمادی از مردم آزاد فرانسه است. بر فراز ستون جولای یک مجسمه زیبا و طلایی رنگ قرار گرفته که از آن به عنوان "مجسمه روح آزادی" یاد می شود. برای رفتن به بالاترین نقطه این ستون بادی 140 پله را پشت سر بگذارید که هم اکنون این امکان برای عموم مردم فراهم نیست.
 
 
میدان های پاریس
 
باستیل
 
دو مکان مهم مترو باستیل و اپرا باستیل در پیرامون این میدان واقع شده که گردشگران تور پاریس می توانند از آن ها بازدید کنند.
هم اکنون نیز میدان باستیل پاریس، مکانی است که راهپیمایی ها و اجتماعات سیاسی فرانسه در آن انجام می شود. برای مثال در سال 2006 تظاهرات سندیکاهای کارگری فرانسه در همین میدان صورت گرفته است.
 
 
میدان باستیل پاریس دیدنی های پاریس
 

آدرس میدان باستیل پاریس

 
 
میدان باستیل
 
گزارش مشکل
گالری تصاویر
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر