آتشکده نیاسر کاشان

📅 بروزرسانی : ۱ تیر ۱۳۹۸ بازدید : 364

آتشکده نیاسر جزء دیدنی ترین مکان های کاشان می باشد، آتشکده نیاسر یا همان چهار تاقی نیاسر که آن را آتشکده ساسانی می دانند در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان کاشان بر بلندای صخره ای مرتفع به نام تالار نیاسردر کنار چشمه آبی به همین نام قرار دارد. بنای این آتشکده را به اردشیر بابکان نسبت می دهند. آتشکده ها و پرستشگاه ها سابقه ای چندید هزار ساله دارند که در برخی از آن ها در معرض دید و پرستش همگانی قرار داشته و برخی دیگر تنها در دسترس موبدان بود و برای نگهداری آتش مقدس به کار می رفت.

 

آتشکده نیاسر


آتشکده نیاسر از سنگ ساخته شده است و سنگ ها با ملات گچ بر روی هم سوار شده اند و در گذشته طرح هایی از گچ آن را تزئین کرده بود. گنبد اصلی بنا به شکل تخم مرغی بوده که پس از تخریب آن را دوباره بازسازی کرده اند. به گفته ی برخی از مورخان : این بنا کارکردی تقویمی دارد و ساختارش به گونه ای است که طلوع و غروب خورشید در آغاز و میانه ی هریک از فصل های سال از یکی از روزنه های آن دیده می شود. بنای چهار تاقی نیاسر مانند دیگر چهار تاقی های منفرد ایران بدون وجود بناهای دیگر در اطراف آن ساخته شده و دقت محاسباتی تقویم آن بیش از بناهای تقویمی در جهان است که گاهی تا سه درجه خطا دارند.

 

چهارتاقی نیاسر

 

گردشگران تور کاشان و تور اصفهان می توانند از این مکان تاریخی نیز دیدن کنند.
آدرس : استان اصفهان، شهر کاشان خیابان علوی

 

تصاویر آتشکده نیاسر کاشان

 

آتشکده نیاسر کاشان

آتشکده نیاسر کاشان

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/24843-%D8%A2%D8%AA%D8%B4%DA%A9%D8%AF%D9%87-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 101 کاربران به آتشکده نیاسر کاشان