آتشکده نیاسر کاشان


آتشکده نیاسر جزء دیدنی ترین مکان های کاشان می باشد، آتشکده نیاسر یا همان چهار تاقی نیاسر که آن را آتشکده ساسانی می دانند در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان کاشان بر بلندای صخره ای مرتفع به نام تالار نیاسردر کنار چشمه آبی به همین نام قرار دارد.
بنای این آتشکده را به اردشیر بابکان نسبت می دهند. آتشکده ها و پرستشگاه ها سابقه ای چندید هزار ساله دارند که در برخی از آن ها در معرض دید و پرستش همگانی قرار داشته و برخی دیگر تنها در دسترس موبدان بود و برای نگهداری آتش مقدس به کار می رفت.

 

آتشکده نیاسر


آتشکده نیاسر از سنگ ساخته شده است و سنگ ها با ملات گچ بر روی هم سوار شده اند و در گذشته طرح هایی از گچ آن را تزئین کرده بود. گنبد اصلی بنا به شکل تخم مرغی بوده که پس از تخریب آن را دوباره بازسازی کرده اند.
به گفته ی برخی از مورخان: این بنا کارکردی تقویمی دارد و ساختارش به گونه ای است که طلوع و غروب خورشید در آغاز و میانه ی هریک از فصل های سال از یکی از روزنه های آن دیده می شود.
بنای چهار تاقی نیاسر مانند دیگر چهار تاقی های منفرد ایران بدون وجود بناهای دیگر در اطراف آن ساخته شده و دقت محاسباتی تقویم آن بیش از بناهای تقویمی در جهان است که گاهی تا سه درجه خطا دارند.

 

چهارتاقی نیاسر

 

گردشگرن تور کاشان و تور اصفهان می توانند از این مکان تاریخی نیز دیدن کنند.
آدرس: استان اصفهان، شهر کاشان خیابان علوی
 


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به آتشکده نیاسر کاشان
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.