کلیسای زاگرب

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1402/10/10
بازدید: 918
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

کلیسای جامع زاگرب، واقع در خیابان کاپتول، دومین ساختمان بلند کرواسی است که مناره های آن به علت بلندی نشانه خوبی برای پیدا کردن این کلیسا از بسیاری از نقاط شهر می باشد. این کلیسا به نام های مریم مقدس، کلیسای عروج و کلیسای جامع سنت استفان(در گذشته) هم شناخته می شود.

 

کلیسای جامع زاگرب

 

زمان ساخت بنای کلیسای زاگرب به قرن 11 میلادی بر می گردد. در سال 1093 با انتقال محل استقرار اسقف اعظم از سیساک به زاگرب، این مکان توسط پادشاه لادیسلاوس (Ladislaus) به عنوان کلیسای جامع معرفی شد و ساخت کلیسای جدید به زمان دیگر موکول شد. پس از مرگ وی ساخت کلیسای جدید در سال 1217 در زمان پادشاه اندرو دوم به پایان رسید. در سال 1242 ساختمان تازه ساخته شده کلیسا توسط مغول ها (قوم تاتار) ویران شد. پس از آن اسقف اعظم استفان به ساختمان قدیمی کلیسا بازگشت. ساختمان ویران شده کلیسا طی 20 سال بعد بازسازی شده است. اکنون هر دو ساختمان رومایی و گوتیک جزو دارایی های اسقف اعظم هستند. پس از آن اسقف تیموتی  مسجد جامع عظیمی را با تلفیقی از کلیسای قبل از حمله مغولان ساخت. 200 سال بعد اسقف اوسوالد توز تمام بنا را مسقف کرد و به علت تهدیدات امپراطوری عثمانی دور تا دور کلیسا را دیواری کشیدند تا در برابر حملات از کلیسا محافظت کنند. بخشی از این دیوار ها تا کنون باقی مانده است. یک برج مراقبت مستحکم رنسانس در ضلع جنوبی برپا شد و به دلیل تهدید عثمانی به عنوان یک نقطه مشاهده نظامی مورد استفاده قرار گرفت. زلزله ی سال 1880 شهر زاگرب موجب تخریب شدید کلیسا شد. راهروی اصلی آن از بین رفت و برج به علت تخریب های فراوان قابل بازسازی نبود.

پس از این حادثه هرمان بوله (Hermann Bollé)، معمار سرشناس آن زمان کلیسا را بازسازی کرد. در طی این بازسازی دو برج دیگر به ارتفاع 109 متر در ضلع غربی ساختند. در آن زمان از سنگ های بدون کیفیت و مرغوبیت استفاده شد که کلیسا را در 20 ساله اخیر نیازمند بازسازی کرده است. تا کنون بازسازی این کلیسا به پایان نرسیده است. ساختمان امروزه کلیسا از زمان این بازسازی باقی مانده است. در سال 2020 زلزله در شهر زاگرب موجب سقوط یکی از برج ها و کج شدن برج دیگر کلیسای جامع شد، به طوری که نوک برج جنوبی بر روی سقف کاخ مجاور اسقف اعظم سقوط کرد.

همچنین بنای تاریخی بسیار مقدس به سبک گوتیک در جنوب شرقی آلپ است. کلیسای جامع در پشت اسکناس 1000 کنای کرواسی در سال 1993 چاپ شده است.

 

کلیسای جامع زاگرب را بیشتر بشناسیم

 

کلیسای جامع زاگرب را بیشتر بشناسیم

کلیسای جامع دارای یک خزانه (riznica) است که شامل ظروف فلزی مختلف ، جلیقه های عبادی و کتاب های عبادی می باشد که در دوره های مختلف تاریخ و از زمان های بسیار قدیم  جمع آوری شده است. از جمله این اشیاء می توان به روپوش سنت لادیسلاوس قرون وسطایی، پلنتاریوم ساخته شده از عاج  و نیم تنه باروک رلیکواری پادشاه سنت استفان اشاره کرد.

گنجینه کلیسای جامع زاگرب که در داخل آن جای داده شده مجموعه های مهمی را در خود قرار داده است که ارزش دیدن دارند. این گنجینه شامل پلنتاریوم است که از عاج ساخته شده است و هدیه با ارزش پاپ ایوان پاول دوم می باشد. در این گنجینه آثار برجسته‌ای از هنر مذهبی، لباس‌ها و اشیای مقدس از زمان های قدیم نگهداری می‌شود.

این کلیسا با بام رنگی خود شناخته می‌شود. علاوه‌بر زیبایی بیرونی، پنجره‌هایی با سبک رومانسک، درگاهی با سبک گوتیک و مجموعه‌ای از تندیس‌های زیبای با ارزش که در میان آن‌ها تندیس حضرت عیس، حضرت مریم و سنت مارک نیز مشاهده می‌شود، از دیگر جذابیت‌های کلیسا به حساب می آید. این تندیس‌ها ساخته مجسمه‌ ساز معروف کروات، ایوان مسترووچ می باشند و نقاشی‌هایی دیواری اثر نقاش اهل کرواسی، یوزو کیاکوویچ است.

هنگام رو به درگاه ، ساختمان 46 متر عرض و 104 و 105 متر ارتفاع دارد. کلیسای جامع حاوی نقش برجسته ای از کاردینال آلویسیوس استفیناک با مسیح است که توسط مجسمه ساز کروات ایوان متروویچ انجام شده است. پاپ بندیکت شانزدهم در 5 ژوئن 2011 از کلیسای جامع دیدن کرد و در آن جا یکشنبه شب را جشن گرفته و قبل از مقبره مبارک آلویسیوس استفیناک اعمال دین مسیحیت را اجرا کرد.

 

سبک معماری کلیسای جامع زاگرب

 

سبک معماری کلیسای زاگرب

هرمان بوله (Hermann Bollé)، معمار سرشناس آن زمان کلیسا را به سبک گوتیک بازسازی کرد.

دوست داران معماری در داخل کلیسای جامع و خزانه داری زاگرب از سبک معماری آن بسیار لذت خواهند برد. کلیسای جامع بزرگ ترین و مهم ترین بنا به سبک نئوگوتیک در جنوب شرقی کوه های آلپ می باشد. این بنای مقدس دارای طاق های باریک و آج دار با پنجره های باریک است که شما را به یاد معماری فرانسوی خواهد انداخت.

برخی از جزئیات کلیسای زاگرب نیز شبیه الگوهای معماری آلمانی می باشد. این واقعاً یک ساختار باشکوه است. به علاو این که بتوانید به داخل آن بروید تجربه یک زندگی بسیار تکرار نشدنی  خواهد بود. همچنین ارگ بادی کلیسای جامع زاگرب نیز قابل توجه است چرا که نواهای عاشقانه زیبایی تولید می کند. این یکی از بهترین ارگ های کلیساهای جهان محسوب می شود.

اطلاعات بازدید از کلیسای زاگرب

کلیسای جامع و خزانه داری زاگرب از میدان بان ژلاچیچ قابل دسترسی است. می توانید با اتوبوس که به سمت شمال زاگرب می رود به این کلیسا بروید.

بازدید از کلیسای جامع هر روز ، 10 صبح تا 5 بعد از ظهر است. همچنین ساعت 1 تا 5 بعد از ظهر روز های یک شنبه و روز های تعطیل نیز انجام می شود. مراسم ترحیم در روز های دوشنبه ساعت 7، 8، 9 صبح و 6 بعد از ظهر و همچنین در روزهای یکشنبه در ساعت 10 و 11:30 صبح برگزار می شود. هزینه ورودی به کلیسای جامع زاگرب 30 کن و هزینه ورودی خزانه کلیسای جامع زاگرب رایگان است.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.8 از 5 | از 100 کاربر