امتیاز 5 از 5 | از بین 109 امتیاز دهنده به هانتا ویروس

هانتا ویروس

چند ماهی از شیوع ویروس کرونا در جهان گذشته و همانطور که میدانید این ویروس از کشور چین به دیگر کشور ها منتقل شد، این ویروس تا به امروز جان هزاران نفر را گرفته است، اما طی خبری که امروز منتشر شد مردی چینی بر اثر ابتلا به ویروسی متفاوت به نام هانتا جان خون را از دست داد و طبق شایعات احتمال شیوع این ویروس وجود دارد، در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی این ویروس کشنده بپردازیم.

 

هانتا ویروس


مرگ مرد چینی

این مرد اهل یوننان واقع در کشور چین که در روز 4 فروردین 99 برای سفر کاری با اتوبوس به استان شاندوگ می رفت، به طور کاملا ناگهانی جان خود را از دست داد، مرگ ناگهانی او باعث تعجب افراد و همچنین پزشکان شد و به همین دلیل از این مرد آزمایشات مختلفی گرفته شد و پزشکان پس از بررسی نتایج آزمایشات، علت بیماری را ویروس هانتا اعلام کردند. لازم به ذکر است که این آزمایش بر روی مسافران دیگر نیز انجام شده و نتایج آن در حال بررسی می باشد.

 

هانتا ویروس


هانتا ویروس چیست

مرگ این مرد سبب شد که شایعات بسیاری در رابطه با ویروس کشنده جدید که محل شیوع آن کشور چین است منتشر شود، اما هانتا ویروس جدیدی نیست و از سال ها پیش آن را شناسایی کرده بوده اند، جالب است بدانید احتمال ابتلا افراد به این ویروس در هر 13 میلیون نفر، 1 نفر می باشد به همین علت نام آن را کمتر از هر ویروس دیگری شنیده ایم. افراد باید بدانند که منشاء این ویروس عجیب، مدفوع موش و دیگر جوندگان می باشد. شایع ترین نوع ویروس هانتا در قاره آسیا و اروپا سبب ایجاد سندروم کلیوی HFRS می شود در حالی که در قاره آمریکا نوع دیگری وجود دارد که سندروم ریوی HPS را ایجاد می کند.

 

هانتا ویروس
 

راه های انتقال هانتا ویروس

همانطور که گفته شد منشاء ویروس از مدفوع جوندگان بوده و تنها زمانی منتقل می شود که به طور اتفاقی مدفوع، ادرار و یا بزاق این حیوانات با انسان تماس پیدا کند، لازم است بدانید که مرسوم ترین راه انتقال آن تماس مدفوع جوندگان با چشم انسان است.  Hantavirus در بدن جوندگان مختلف تکثیر می شود و همان گونه که اشاره کردیم از طریق بزاق آن ها نیز انتقال پیدا می کند در نتیجه در صورتی که جونده ای آلوده به این ویروس باشد و شخصی را مورد نیش زدن قرار دهد نیز امکان ابتلای فرد به این ویروس کشنده وجود دارد. ویروس هانتا مسری نبوده و امکان انتقال آن از راه هوا و همچنین از انسان به انسان وجود ندارد، همین امر سبب می شود که امکان همه گیر شدن آن بسیار پایین باشد، پس نیازی به نگرانی در رابطه با آن نیست.
به طور کلی افرادی که جنگل بان هستند یا در مراتع و جنگل ها حضور پررنگی دارند، به میزان بیشتری در معرض ویروس هانتا قرار دارند.


علائم ویروس هانتا 

این بیماری در ابتدا با تب، خستگی و دردهای عضلانی در قسمت های کمر، ران ها، باسن و در مواردی شانه ها نمایان می شود و در مراحل بعدی ممکن است سردرد، سرگیجه، لرز و استفراغ نیز در فرد مبتلا دیده شود. اما بعد از گذشت 4 الی 10 روز سرفه و تنگی نفس به سراغ فرد آمده که در موارد حاد منجر به مرگ می شود. نرخ مرگ و میر در این ویروس  38 درصد می باشد.


تفاوت هانتا ویروس و کرونا ویروس

غذاهای عجیب چینی باعث به وجود آمدن بیماری های بسیاری می شود، کرونا و هانتا از بارز ترین مثال های این بیماری ها می باشند، اما به طور کلی این دو ویروس تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند، هانتا مانند کرونا کشنده بوده اما به دلیل آنکه شیوع آن از راه هوا و انسان امکان پذیر نیست به هیچ وجه همه گیر نشده و مرگ این مرد چینی یکی از نمونه های نادر ابتلا به این بیماری می باشد، همچنین منشاء کرونا طبق گفته محققین خفاش بوده اما منشاء اصلی هانتا موش می باشد. از طرفی گفته می شود احتمال ابتلای کودکان به کرونا ویروس بسیار کم است ولی در هانتا ویروس کودکان هم در معرض خطر قرار دارند به گونه ای که در سال 2016 یک کودک هندی بر اثر ابتلا به آن جان باخت.

 

هانتا ویروس

شباهت هانتا ویروس و کرونا ویروس

با وجود تفاوت هایی که بین این دو ویروس وجود دارد، شباهت هایی نیز در نوع انتقال آن ها دیده می شود. برای مثال Hantavirus نیز همچون کوید 19 بر روی سطوح باقی می ماند و در صورتی که دست فردی با آن سطح تماس داشته باشد و سپس بینی یا دهان خود را لمس نماید احتمال آلوده شدن به ویروس وجود دارد. همچنین غذای آلوده نیز راه دیگری برای ابتلای انسان ها به شمار می رود. هر دو ویروس دوره نهفتگی دارند.

 

هانتا ویروس


با توجه به شرایطی که در جهان حاکم شده و رعب و وحشت زیادی در دل مردم ایجاد گشته، توجه به توصیه های بهداشتی مهم ترین عامل پیشگیری بوده که تمامی افراد باید مدنظر داشته باشند.
 

درج نظر