تنها مسجد چوبی در جهان

شهر نیشابور یک شهر کاملا فرهنگی می باشد که آرامگاه هنرمندان بزرگی از قبیل کمال الملک، عطار و خیام در آن جا قرار دارد. دلیل دیگری که این شهر را نزد ایرانیان محبوب و خاص کرده است، وجود قدمگاه در آن است. در این قسمت از سایت لحظه آخر قصد داریم تا تنها مسجد چوبی در جهان را برای شما معرفی کنیم.
علاوه بر آثار فرهنگی و تاریخی موجود در شهر نیشابور، یک جاذبه توریستی خاص نیز در این شهر وجود دارد که با وجود جذابیت فراوان هنوز کاملا شناخته نشده و حتی بسیاری از اهالی بومی که در نزدیکی آن زندگی می کنند تاکنون آن را ندیده اند، این جاذبه ی بی همتا و فوق العاده یک مسجد چوبی می باشد. تنها مسجد چوبی در جهان، ابتدا در سال 1325 با ظاهری کاه گلی و چوبی در همین مکان فعلی بنا گردید ولی بعد از مدتی تخریب شده و در نهایت در سال 1378 مورد بازسازی قرار گرفت و در همان مکان سابق با شکل و ظاهری جدید تر دوباره ساخته شد.
این مسجد تنها مسجد چوبی در جهان می باشد که در برابر حوادث طبیعی و زلزله مقاوم است و تا 8 ریشتر زلزله را تحمل می کند. وسعت کلی این مسجد حدود 200 متر بوده و شکل ظاهری آن مانند یک کشتی می باشد که به صورت وارونه روی زمین قرار گرفته است. سقف مسجد به صورت شیروانی بوده که در صورت بارش فراوان مشکل خاصی پیش نیاید. این مسجد دارای 2 مناره است که ارتفاع هر کدام حدود سیزده متر می باشد و به گونه ای قرار گرفتند که در داخل مسجد هیچ ستونی به کار نرفته است. نورپردازی هایی که در این مسجد صورت گرفته جلوه ی بسیار زیبایی به آن بخشیده که توجه گردشگران و توریست ها را به خود جلب می کند.
تنها مسجد چوبی در جهان در دهکده چوبین نیشابور قرار دارد که توجه گردشگران تور داخلی را به خود جلب کرده است. این جاذبه ی خاص و منحصر به فرد با کمک سازمان میراث فرهنگی نیشابور می تواند این امکان را فراهم کند که سالانه هزاران گردشگر و توریست از این منطقه بازدید کنند و منطقه مورد نظر رونق اقتصادی پیدا کند. این دهکده چوبین توسط مهندس حمید مجتهدی ساخته شد و مکانی بی نظیر برای یک تفریح به دور از هیاهو می باشد. نام دهکده چوبین به این دلیل برای این مکان انتخاب شده که تمامی سازه های آن از چوب ساخته شده است.
در مراحل ساخت این مسجد حدود 40 تن چوب استفاده شده و احداث آن تقریبا 2 سال به طول انجامید. مسجد چوبی نیشابور دارای 3 درب و 5 پنجره می باشد و بنای آن به صورت کاملا مقاوم ساخته شده است. آبدارخانه مسجد نیز امکانات کاملی از قبیل: کابینت و ظروف و یخچال دارد که در صورت نیاز، گردشگران تور داخلی می توانند از آن بهره مند شوند. برای ساخت خود بنا و تزئینات داخلی آن از چوب انوع درختانی مانند درخت گیلاس، کاج، گردو، توت و اشن استفاده شده است. این مسجد نه تنها در ایران بلکه در جهان بی همتا است و نمونه ی آن در هیچ کجا وجود ندارد.
تنها مسجد چوبی در جهان با شهر نیشابور 7 کیلومتر فاصله دارد. این مسجد دارای امکاناتی از قبیل: نانوایی، کتابخانه، فضای سبز، رستوران، موزه و فروشگاه می باشد و سوئیت هایی نیز دارد که گردشگران می توانند از آن ها برای اقامت در این منطقه زیبا استفاده کنند. در این مکان آلاچیق هایی نیز وجود دارد که گردشگران می توانند در فضایی باز به خوردن غذا و مشاهده ی مناظر اقدام کنند. در این مکان مردم به صنعت کشاورزی و دامپروی مشغول هستند و از این طریق زندگی می گذرانند.
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور قشم 11 و 18 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
معراج معراج
قصر شایان
11 مهر - 22 مهر

تور قشم 6 و 7 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
معراج معراج
قصر شایان
7 مهر - 10 مهر

تور کیش 2 مهر 99
3 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر
افق بال فرشتگان
2 مهر - 5 مهر

تور کیش 4 و 5 مهر 99
4 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
5 مهر - 9 مهر

تور کیش 5 مهر 99
3 شب
معراج معراج
معراج معراج
معراج گشت
5 مهر - 8 مهر

تور مشهد از تبریز 4 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
4 مهر - 7 شهریور

تور زمینی مشهد 6 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
معراج گشت
6 مهر - 10 مهر

تور کیش 9 و 10 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
آرشین پرواز
10 مهر - 13 مهر

تور کیش 6 شهریور 99
2 شب
ایران ... ایران ایر تور
زاگرس زاگرس
سیف گشت
6 مهر - 8 مهر

تور زمینی قشم 1 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
دانیار سفر پارسیان
1 مهر - 5 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما