کفه نمک سیرجان

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1400/06/15
بازدید: 2011
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

شاید کرمان بیشتر به کویر شهداد یا گندم بریانش معروف باشد؛ اما زیبایی های دیگری نیز دارد که چشم را خیره می کنند. یکی از این جاذبه های دیدنی کمتر شناخته شده، کفه نمک سیرجان است. این کفه نمکی در فصول بارانی تبدیل به دریاچه و در فصول گرم، تبدیل به شوره زار می شود. این تضاد شگفت انگیز، هر ساله گردشگران و ایران گردان زیادی را به خود جذب می کند. به گفته مردم محلی، بهترین زمان بازدید از دریاچه کفه نمک سیرجان، در شب چهاردهم هر ماه است؛ چراکه ماه کامل، بلور های نمک را به درخشش وا داشته و منظره ای اعجاب انگیز به وجود می آورد. البته بعضی محلی ها هم گزارشاتی مبنی بر دیدن جن در کفه نمک سیرجان داده اند که راهی برای اثبات آن نیست. در ادامه بیشتر با این کفه نمکی فوق العاده آشنا می شویم.

 

عکس کفه نمک سیرجان

 

آشنایی با دریاچه نمکی سیرجان

دریاچه نمک سیرجان 35 هزار هکتار وسعت داشته و در مسیر بین استان کرمان و شهر شیراز قرار گرفته است. این کفه نمکی در فصول گرم پوشیده از نمک های ورم کرده می باشد و بسیاری این منظره را به سیبری درکشور روسیه تشبیه کرده اند. در این وقت از سال به سادگی می توانید رد موج های خشک شده بر روی نمک های خشک را ببینید. این منطقه زیر مجموعه مناطق نیمه بیابانی دسته بندی شده و آب و هوایی خشک دارد. طبق آمار اخیر هواشناسی، میانگین بارندگی سیرجان، 136 میلی متر در سال می باشد. رودخانه های لاشور، حسین آباد مامان، سرخ، بلورد و تنگوئیه، کفه نمکی سیرجان را تغذیه می کنند. این رودخانه ها فصلی و فقط در مواقع طغیان فعال هستند و به همین دلیل است که کفه نمکی در بعضی زمان ها دریاچه و در بعضی دیگر شوره زار است. شاید این منطقه به عنوان باتلاق نمک و یکی از بزرگ ترین ذخیره های نمک شور، شناخته شده باشد، اما با بارش باران، به سرعت و در عرض چند ساعت تبدیل به دریاچه این مواج و بزرگ می شود. دلیل این امر، محاصره شدن کفه نمک سیرجان توسط کوه ها و پست ترین منطقه استان کرمان بودن است.

پتانسیل دریاچه نمک سیرجان

کفه نمک سیرجان به عنوان یک جاذبه گردشگری پتانسیل بالایی دارد. همانطور که پیش تر گفته شد، در فصول گرم، به دلیل حرارت بالا آب این دریاچه تبخیر شده و نمک ها شبیه لایه ای یخی، متبلور می شوند که در نوع خودش منظره ای کم نظیر است.  در فصول بارانی نیز شوره زار به دریاچه ای دل انگیز تبدیل شده و زیبایی خود را به رخ می کشد.متاسفانه با وجود اینکه کفه نمک سیرجان پتانسیل بالایی دارد، مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته و در حال نابودی است. بسیاری از ایران گردان یا دوستداران کویر، اصلا از وجود این شوره زار اطلاع ندارند و بعضی گردشگران بی توجه آسیب های بسیاری این نعمت خدا دادی زده اند. پیشبینی می شود در صورت مراقبت و سرمایه گذاری مناسب بر روی این دریاچه، کفه نمکی سیرجان به منبع درآمدی پر بار برای استان کرمان تبدیل شود. این سرمایه گذاری می تواند شامل: ساخت اقامتگاه در ابتدای منطقه کویری، ایستگاه های نجوم، طرح پرواز با با پاراگلایدر، تامین آب شیرین برای گردشگران و راهنمای تور برای دوستداران کویر باشد.

بهترین زمان برای بازدید از کفه نمک

اگر قصد بازدید از این جاذبه طبیعی استان کرمان را دارید، بهتر است سفر خود را در بهار، اوایل پاییز یا زمستان برنامه ریزی کنید؛ چرا که در این فصول به  دلیل بارندگی و خنک تر بودن هوا، شوره زار به دریاچه تبدیل شده و منظره جذاب تری را به وجود آورده است. علاوه بر این ها استان کرمان به هوای خشکش معروف می باشد و خنکی هوا دلیلی دیگر برای سفر در این بازه زمانی است.

آدرس کفه نمک سیرجان

برای دسترسی به دریاچه نمک سیرجان دو مسیر وجود دارد. یکی از آن ها جاده خاکی شهر سیرجان به روستای شریف آباد و مسیر دیگر، جاده آسفالت سیرجان به نیریز است که از جنوب کویر عبور می کند. آدرس کفه نمک سیرجان استان کرمان، 27 کیلومتری جنوب غربی شهرستان سیرجان و محور روستای خیرآباد می باشد.
 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.8 از 5 | از 100 کاربر