جزیره دوون

📅 بروزرسانی : ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ بازدید : 247

جزیره دوون یکی از عجایب دنیا می باشد که ویژگی های آن بسیار شبیه به مریخ است به گونه ای که آن را جزیره مریخ زمین می نامند.

 

جزیره دوون

 

جزیره دوون با مساحت 55247 کیلومترمربع بزرگترین جزیره غیر مسکونی جهان می باشد. خاک این جزیره همانند مریخ به رنگ قرمز است. شرایط آب و هوایی در این مکان ناپایدار است ولی به طور کلی آب و هوایی بسیار سرد دارد و متوسط درجه حرارت در آن منفی 16 درجه سانتی گراد می باشد؛ بخش شرقی این جزیره را لایه ای 700 متری از برف و یخ پوشانده است. بارش های فراوان برف و هوای فوق العاده سردی که در منطقه حکم فرما می باشد، امکان رشد و حیات را از گیاهان و جانوران گرفته است. همزمان با شروع فصل تابستان که گرمای هوا در این منطقه به بیشترین حد خود می رسد (8 درجه) اندکی از این یخ ها آب می شوند.

 

مریخ روی زمین

 

این جزیره از سال 2001 میلادی تاکنون مورد توجه محققان فضایی قرار گرفته و در واقع آن ها جزیره دوون را ایستگاه آزمایشی قرار داده اند و بر روی پروژه Haughton Mars فعالیت می کنند. پژوهشگران ناسا بخش قابل توجهی از آزمایشات خود را در این مکان انجام می دهند. گروه تحقیقاتی هم اکنون در حال بررسی های لازم در نزدیکی آتشفشان هوتون هستند. این آتشفشان 23 میلیون سال قبل بر اثر برخورد شهاب سنگ ایجاد شده است.

 

جزیره دوون

جزیره دوون

آدرس: کانادا/ غرب خلیج بافین

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/24893-%D8%AC%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%88%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به جزیره دوون