جزیره دوون

جزیره دوون یکی از عجایب دنیا می باشد که ویژگی های آن بسیار شبیه به مریخ است به گونه ای که آن را جزیره مریخِ زمین می نامند.

 

جزیره دوون

 

جزیره دوون با مساحت 55247 کیلومترمربع بزرگترین جزیره غیر مسکونی جهان می باشد. خاک این جزیره همانند مریخ به رنگ قرمز است. شرایط آب و هوایی در این مکان ناپایدار است ولی به طور کلی آب و هوایی بسیار سرد دارد و متوسط درجه حرارت در آن منفی 16 درجه سانتی گراد می باشد؛ بخش شرقی این جزیره را لایه ای 700 متری از برف و یخ پوشانده است. بارش های فراوان برف و هوای فوق العاده سردی که در منطقه حکمفرما می باشد، امکان رشد و حیات را از گیاهان و جانوران گرفته است. همزمان با شروع فصل تابستان که گرمای هوا در این منطقه به بیشترین حد خود می رسد (8 درجه) اندکی از این یخ ها آب می شوند.

 

مریخ روی زمین

 

این جزیره از سال 2001 میلادی تاکنون مورد توجه محققان فضایی قرار گرفته و در واقع آن ها جزیره دوون را ایستگاه آزمایشی قرار داده اند و بر روی پروژه Haughton Mars فعالیت می کنند. پژوهشگران ناسا بخش قابل توجهی از آزمایشات خود را در این مکان انجام می دهند. گروه تحقیقاتی هم اکنون در حال بررسی های لازم در نزدیکی آتشفشان هوتون هستند. این آتشفشان 23 میلیون سال قبل بر اثر برخورد شهاب سنگ ایجاد شده است.

 

جزیره دوون

 

آدرس: کانادا/ غرب خلیج بافین


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز جزیره دوون
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.