کاخ ملی پنا پرتغال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/10/17
بازدید: 1082
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

همیشه از کشور پرتغال، به عنوان یکی از کشور های پر رفاه قاره  اروپا یاد می شود؛ کیفیت زندگی مردم در این کشور در سطح بالاای قرار دارد و شاخص امید به زندگی و رفاه اجتماعی پرتغال، جزو یکی از بهترین شاخص های دنیا می باشد. وجود مناظر جذاب طبیعی که اکثرا همه ی آن ها به قرون وسطی بر می گردند، یکی از جاذبه های توریستی این کشور تاریخی می باشد. از پرتغال که نوع حکومت جمهوری نیز دارد به عنوان جمهوری پرتغال نیز یاد می شود؛ گفتنی است که زبان مردم این کشور، زبان پرتغالی است. پرتغال آب و هوای معتدل و خوبی دارد و موقعیت قرار گیری جغرافیایی این کشور در بخش های شمالی قاره اروپا، باعث شده است تا این کشور در بخش هایی آب و هوای معتدل و در بخش های دیگر، آب و هوای خشک داشته باشد؛ روی هم رفته از پرتغال به عنوان یک کشور با هوایی نسبتا گرم و البته معتدل یاد می شود.

تصاویر کاخ و صومعه پنا پرتغال


پایتخت این کشور، شهر لیسبون است؛ لیسبون به عنوان یکی از بزرگ ترین و البته شلوغ ترین شهر کشور پرتغال، سالانه گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند. این شهر که در جنوب کشور پرتغال قرار گرفته است، جاذبه های توریستی و گردشگری زیادی درون خود دارد. کاخ موزه ملّی پنا، یکی از همین بنا های با شکوهی است که در شهر لیسبون و در کشور پرتغال قرار گرفته است. این کاخ موزه که در بالای تپه ای در شهر سینترای پرتغال واقع شده است، تجلی زیبایی از سبک معماری رمانتیسیم می باشد که در قرن 19 میلادی ساخته و بنا شده است. کاخ موزه ملی پنا، جزو میراث جهانی یونسکو بوده و یکی از عجایب هفتگانه کشور پرتغال نیز می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این کاخ موزه ملی بپردازیم و قسمت های مختلف آن، اطلاعات بازدید از آن و همچنین قیمت بلیط و دیگر موارد مرتبط با آن را شرح دهیم؛ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

معرفی کاخ ملی پنا در پرتغال 

در این بخش قصد داریم به معرفی کلی کاخ ملی پنا در پرتغال بپردازیم؛ این عنوان را تقسیم به چند زیر عنوان می کنیم و برای هر عنوان موضوعات خاص خود را ارائه می دهیم؛ متاسفانه به دلیل زیاد بودن مطالب موجود در رابطه با هر زیر عنوان، تنها به گفتن مهم ترین موارد بسنده می کنیم.

تاریخچه کاخ و صومعه پنا 

شروع دوره تاریخی این کاخ زیبا، از زمانی بود که کلیسا، به بانو پنای پرتغال اهدا شد؛ عملیات ساخت و ساز این کاخ که در قرون وسطی و بر روی تپه های شهر سینترای پرتغال استارت خوده است، به دلیل سنت ها و باور های مذهبی، بعد از جشن مریم مقدس شروع شد. دستور ساخت صومعه ی این کاخ زیبا، توسط جان دوم و ملکه لئونور و در سال 1493 میلادی داده شد؛ آن ها قصد داشتن با صدور دستور ساخت این مکان، صومعه ای برای محل عبادت خود داشته باشند. مدت ها بعد، جانشین جان دوم جان، یعنی شاهزاده مانوئل اول که به این صومعه علاقه ی زیادی داشت، دستور به بازسازی و ساخت مجدد بنا داد. بعد از مانوئل اول، این کاخ به سنت جروم اهدا شد.
شاید دانستنش برای شما نیز جالب باشد، کاخی که هم اکنون از این مقدار شهرت و معروفیت در کشور پرتغال برخوردار است، زمانی برای قرن های طولانی، مکانی ساکت و دور افتاده بوده و ساختمانی کوچک داشته است! در تمام این سال ها که این کاخ از بازدید مردم به دور بود، حدود 18 هزار راهبه در آن سکونت داشتند. بنای این کاخ متاسفانه در قرن هجدهم میلادی با اصابت صاعقه به آن، آسیب جدی و زیادی دید و بعد ها با رخ دادن زلزله ای شدید در کشور پرتغال، باعث شد تا تلفات سنگینی در این مکان به وجود بیاید. با وجود تمام حادثه هایی که برای این ساختمان به وجود آمد، اما این بنا به طور کامل از بین نرفت و امروز بعد از گذشت صد ها سال از آن وقایع، خوشبختانه هنوز قسمت های مهمی از این کاخ پا بر جا می باشد. اما شاید برای شما سوال شده باشد که اگر این مکان در ابتدا یک صومعه ی معمولی بوده است و از آن تنها برای محل عبادت استفاده می شده است، پس چگونه امروز به جای یک صومعه ی معمولی، شاهد یک کاخ مجلل در این مکان هستیم!

 

عکسهای کاخ و صومعه پنا شهر سینترا


در جواب باید بگوییم که سال ها بعد از امانوئل و شاهزاده جان، شاهزاده جوانی به نام فردیناند، تحت تاثیر معماری همان صومعه بدون بازسازی قرار گرفت؛ او در سال 1838 میلادی، به منظور در درست گرفتن صومعه و نام زدن آن جزو املاک خودش، اقدام به خریدن تمام زمین های اطراف این صومعه کرد. بعد از خرید تمام این زمین ها، او دستور داد تا در این مکان کاخی ساخته شود که او بتواند از آن به عنوان محلی برای خانه تابستانی دربار استفاده کند؛ همان طور که گفته شد، مهم ترین دلیل اشتیاق فردیناند برای ساخت خانه ی تابستانی در این مکان، نزدیکی ساختمان او با ساختمان همین صومعه پنا بود!

مرحله ساخت کاخ پنا 

عملیات ساخت این کاخ، در میان سال ها 1842 تا 1854 میلادی انجام گرفت. البته لازم به ذکر است که در سال 1847، تقریبا عملیات ساخت این کاخ تمام شده بود، اما به دلیل دخالت شاه و ملکه برای تصمیم گیری در نوع دکوراسیون و تزئینات بنا، چند سال بعد از سال 1847، عملیات ساخت به طور کامل انجام شد و سرانجام در سال 1854، کاخ تبدیل به مکانی قابل سکونت شد.
معماری این کاخ از سال 1910 که پادشاه پرتغال برای فرار از انقلاب کشورش به برزیل گریخت، بدون تغییر باقی مانده است. اتاق ها و عمارت های این کاخ از همان سال 1910 در حال نگهداری هستند؛ در حال حاضر نگهداری این کاخ موزه ی ملّی، توسط دولت پرتغال انجام می شود و مقامات دولتی این کشور مانند رییس جمهور پرتغال می توانند از بنای کاخ استفاده کنند.

طراحی و معماری کاخ ملی پنا پرتغال 

عملیات ساخت این کاخ که توسط شاهزاده فردیناند دستور داده شد، بر عهده مهندس معدن و معمار پرتغالی، بارون ویلهلم لودویگ فون اشوگه بوده است. در فضای داخلی این کاخ، علاوه بر وجود ستون ها در طرح های مختلف، گچ‌ کاری‌ های عظیم و پر ابهتی وجود دارند که چشم هر گردشگری به آن ها جذب می شود. بر روی سقفی قوسی کاخ پنا که به سبک شمال افریقایی طراحی شده است، طرح ‌های بسیار زیبای قرون وسطایی وجود دارد. کنده کاری های موجود بر روی نمای خارجی این کاخ، بیانگر داستان های کتاب تورات و نماد های مذهبی مسیحی می باشد. 

بخش های مختلف کاخ پنا پرتغال 

این کاخ موزه از دو بخش اصلی ساخته شده است؛ بخش اول که شامل ساختمان کاخ و بخش های داخلی می شود، و بخش دیگر که فضای باغ را درون خود جای داده است.

 الف) ساختمان کاخ و بخش های داخلی بنا 

همان طور که گفته شد، این بخش شامل ساختمان ها و بنا های داخلی کاخ است؛ از جمله ی این بنا ها می توان به اتاق ناهار خوری، تراس ملکه، برج ساعت و صومعه پنا اشاره کرد. اگر به این کاخ سفر کردید، می توانید برای داشتن کامل ترین دید به منظره اطراف کاخ و باغ این مجموعه، به بالکن ملکه بروید! در ادامه و در بخش قیمت بلیط های این کاخ، قیمت بازدید از تراس ملکه و ساعات بازدید آن را برای شما قرار داده ایم.

 

عکس های کاخ ملی پنا لیسبون

 

ب) بخش دوم؛ باغ و فضاهای باز مجموعه 

مسلما بازدید از باغ و درختان سرسبز کاخ پنای پرتغال، هر گردشگری را حیرت زده خواهد کرد؛ درون این پارک که مساحتی نزدیک به 200 هکتار دارد، گیاهان و درختان مختلفی وجود دارد که می توانید از دیدن مناظر چشم نواز آن ها لذت ببرید.

اطلاعات بازدید از کاخ ملی پنا لیسبون 

در دو بخش بعدی، قیمت بلیط و ساعات بازدید از قسمت های مختلف این کاخ ملی را آورده ایم؛ در این قسمت سعی داریم به بررسی راه های دسترسی به این مکان تاریخی بپردازیم. اگر عازم کشور پرتغال هستید و تصمیم خود را برای بازدید از این مکان باستانی گرفته اید، می توانید از راه های زیر برای رسیدن به کاخ ملی پنای لیسبون استفاده کنید:

حمل و نقل عمومی:  استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی که آسان تر هستند . به این منظور، ابتدا باید خود را به شهر لیسبون برسانید و سپس به سینترا بروید؛ شما می توانید برای رسیدن به شهر سینترا، از خطوط قطار شهری لیسبون استفاده کنید؛ در مرحله بعدی بعد از رسیدن به سینترا، باید سوار اتوبوس شوید و با استفاده از اتوبوس اسکات تراب شماره  434، خودتان را به کاخ موزه ملی پنا برسانید.

ماشین سواری شخصی: شما همچنین می توانید با استفاده از کرایه کردن یک ماشین سواری، از شهر لیسبون به طرف شهر سینترا بروید؛ برای این کار باید از بزرگراه  19IC استفاده کنید؛ اگر هم که قصد دارید از شهر مافرا و نه از لیسبون به سمت سینترا بروید، باید از بزرگراه 30IC به جای بزرگراه 19IC استفاده کنید. این کاخ در کشور پرتغال، شهر سینترا و بالای تپه های این شهر بنا شده است.

قیمت بلیط کاخ ملی پنا لیسبون

این کاخ به دلیل داشتن قسمت های مختلف، بلیط های مختلف نیز دارد. برای مثال اگر بخواهید کاخ و باغ را با هم ببینید یا فقط از باغ دیدن کنید، قیمت بلیط ها مختلف خواهد بود. در ادامه به طور کامل قیمت بلیط ها را برای بخش های مختلف آورده ایم :

  • بلیط بازدید از کاخ و باغ با هم :  برای بزرگسالان که افراد 18 تا 64 سال را شامل می شود، قیمت این بلیط 14 یورو، برای جوانان 6 تا 17 سال، 12 و نیم یورو و برای افراد کهنسالان بالای 65 سال نیز 12 و نیم یورو است.
  • بلیط بازدید از باغ : قیمت بلیط بزرگسالان 7.5 یورو، جوانان 6 و نیم یورو و کهنسالان نیز 6 و نیم یورو است.
  • بلیط بازدید از تراس و باغ : قیمت بلیط این قسمت برای بزرگسالان 10.5 یورو و برای جوانان و کهنسالان نیز 9 یورو می باشد.

ساعات بازدید از قسمت های مختلف کاخ 

ساعات بازدید از بنای کاخ این مجموعه، ساعت 19 الی 19:45 می باشد؛ لازم به ذکر است که آخرین مهلت خرید بلیط برای بازدید از کاخ، ساعت 18:15 می باشد. برای بازدید از تراس این کاخ، تنها می توانید در میان ساعت های 9 تا 19 اقدام کنید؛ آخرین مهلت خرید بلیط این قسمت نیز مانند بازدید از کاخ، ساعت 18:45 می باشد. برای بازدید از باغ پنا می توانید در ساعت ها 9 صبح الی 20، اقدام کنید؛ گفتنی است که آخرین ساعت فروش بلیط برای این قسمت، ساعت 19 است.
 

 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.8 از 5 | از 100 کاربر