مسجد قل شریف


شهر دوست داشتنی کازان بعد از برگزاری رقابت های جام جهانی مورد توجه بسیاری از توریست های ایرانی قرار گرفته است. این شهر زیبا دارای جاذبه های گردشگری جذابی است که سبب جلب توجه سفر دوستان گشته است. "مسجد قل شریف" که بزرگترین مسجد روسیه به شمار می رود در این شهر واقع شده و معماری چشم نواز آن چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. نامگذاری این مسجد زیبا برای ارج نهادن به مقام سید قل شریف که آخرین امام جماعت آن بود و در راه دفاع از شهر کشته شد، انتخاب شده است.
ساخت این مسجد به قرن 16 میلادی باز می گردد و نقش مهمی در آموزش های مذهبی  مردم روسیه داشته است. مسجد قل شریف در قرون وسطی اهمیت ویژه ای داشت و از آن برای توسعه علوم و مقاصد اجتماعی جامعه بهره می بردند. در این مسجد کتابخانه ای بزرگ و جامع وجود دارد که مرجع بسیار خوبی برای مردم روسیه و حتی گردشگران تور کازان محسوب می شود.
مسجد قل شریف دارای دو طبقه می باشد که یکی از این طبقات به برگزاری نماز و مراسمات مذهبی اختصاص دارد و در طبقه دیگر موزه اسلامی برپا شده است. در موزه مسجد که در بخش زیرزمین آن قرار دارد، کتاب های آسمانی مانند انجیل و تورات وجود دارد و گردشگران تور کازان می توانند اطلاعاتی در رابطه با ادیان مختلف الهی را در این بخش کسب کنند.
قسمت اعظمی از هزینه های ساخت مسجد قل شریف را مسلمانان تاتار پرداخت کرده اند. سبک معماری این مسجد چشم نواز ایرانی و عثمانی می باشد و به رنگ های سفید و آبی طراحی گشته که آرامشی وصف ناپذیر را گردشگران تور روسیه القا می کند. این مسجد زیبا دارای یک گنبد مرکزی و 4 مناره می باشد که با ظرافت و دقت خاصی طراحی شده است. 
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر