کاخ مسلک استانبول

📅 انتشار : 1399/07/13 📅 بروزرسانی : 1401/11/04 بازدید : 1261
معرفی
تاریخچه
معماری
آدرس

شهر استانبول به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان، مملو از جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی است. شما می توانید در هر نقطه از این شهر زیبا و خاص یک جاذبه گردشگری را مشاهده کنید، همین مسئله سبب شده تا هر ساله گردشگران بسیار زیادی به واسطه حضور در تور استانبول به این شهر وارد شده و از جاذبه های گردشگری آن بازدید کنند.

اگر قصد دارید تا یکی از خاص ترین و جذاب ترین مکان های تاریخی در شهر استانبول را مشاهده کرده و از آن بازدید داشته باشید، به شما پیشنهاد می کنیم تا به سراغ کاخ مسلک استانبول رفته و از این مکان خاص دیدن کنید. با ما همراه باشید تا نگاهی به کاخ مسلک انداخته و این مکان جذاب را به شما معرفی کنیم.

کاخ مسلک

معرفی کاخ مسلک

در زمان امپراطوری های مختلف، همواره ساخت کاخ ها یکی از کارهای پادشاهان به حساب می آمده و امروز این کاخ ها یادگاری از آن دوران به حساب می آیند. شما می توانید در منطقه خاورمیانه کاخ های بسیار زیادی را مشاهده کنید. یکی از جاذبه های تاریخی شهر زیبای استانبول کاخ مسلک است. شما می توانید با بازدید از این کاخ زیبا و خاص سری به دوران عثمانی زده و در دل تاریخ سفر کنید.

در واقع کاخ مسلک یکی از کاخ های ساخته شده در زمان امپراطوری عثمانی به حساب می آید که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می شود و گردشگران بسیار زیادی در طول سال از این کاخ زیبا و عمارت های مختلف آن بازدید می کنند.

تاریخچه کاخ مسلک

در هنگام بازدید از مکان های تاریخی یکی از موضوعات بسیار مهم، بررسی تاریخچه آن مکان است. به همین دلیل در این بخش قصد داریم تا نگاهی به تاریخچه کاخ مسلک استانبول انداخته و در رابطه با این مکان توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

 اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه کاخ مسلک انداخته و این کاخ را از این نظر در مورد بررسی قرار دهیم، می توان گفت کاخ مسلک استانبول در واقع ترکیبی از چندین قصر است که زمان ساخت آن به دوران حکومت سلطان عبدالعزیز باز می گردد و این کاخ در دوره امپراتوری عثمانی ساخته شده است.

تاریخچه کاخ مسلک

این کاخ در تقاطع اوستینیه و ترابیا در خیابان بیوکودره قرار گرفته است. در واقع فرآیند ساخت کاخ مسلک در زمان سلطان محمود آغاز شد و پس از آن که فرآیندهای ساخت این بنا به اتمام رسید، در نهایت در زمان سلطنت عبدالعزیز دوم این کاخ به شکل امروزی افتتاح شد. در آن زمان عبدالعزیز از کاخ مسلک به عنوان شکارگاه و استراحتگاه خود استفاده می کرد.
کاخ مسلک خود شامل چندین بخش مختلف است که در ادامه به بررسی هر یک از این بخش ها خواهیم پرداخت.

معماری کاخ مسلک

اگر به واسطه حضور در تور ترکیه به شهر استانبول سفر کردید و قصد دارید تا از یک مکان تاریخی بازدید کنید، حتماً کاخ مسلک را در برنامه خود قرار دهید، زیرا این کاخ با تاریخچه و معماری فوق العاده خود یکی از بهترین مکان ها برای بازدید به حساب می آید.

معماری

اگر بخواهیم به بررسی بخش های مختلف این عمارت پرداخته و آن را معرفی کنیم باید گفت که به صورت کلی قصر مسلک خود به چهار بخش مختلف تقسیم می شود این ۴ بخش عمارت قصر مسلک عبارتند از :

  • قصر همایون یا قصر امپریالیستی
  • مابین همایون یا دربار امپراطوری 
  • قصر قدیر و پاسالار یا ژنرال 
  • قصر چادر و لیمونلوک یا عمارت لیمو 

در واقع هر یک از این بخش ها معماری منحصر به فردی داشته و شما می توانید بازدید خوبی از هر یک از این عمارت ها داشته باشید. موضوع بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت، این است که معماری عمارت های مختلف قصر مسلک در برابر سایر آثار دوره عثمانی بسیار ساده تر بوده است و در هر یک از بخش ها نگارخانه‌ ای وجود داشته است.

در ضمن در زمان امپراتوری سلطان عبدالحمید دوم، هر یک از بخش های کاخ مسلک مربوط به کاری بوده است. قصر همایون اتاق خواب و اتاق کار سلطان عبدالحمید دوم بوده است، در واقع این بخش از عمارت یک ساختمان دو طبقه با بالکن و در ورودی دو طرفه است و سقف های آن دارای تزئینات خاصی است.

داخل کاح مسلک

بخش دوم عمارت، یعنی مابین همایون، ساختمان خصوصی سلطان بوده است که بسیار کوچک و یک طبقه است و در آن گیاهان ارزشمند، درختان سرخس، موز و همین طور جانورانی نظیر شتر مرغ وجود داشته است. 

قصر قدیر و پاسالار نیز مخصوص حمام شاه بوده و شاهان عثمانی در این بخش مشغول به استحمام می شدند و در نهایت بخش چهارم عمارت مسلک، قصر چادر و لیمونلوک نام دارد که با معماری ۸ ضلعی خود هر بیننده را مجذوب می کند. امروزه کاخ مسلک در نهایت تبدیل به موزه شده است و بازدیدکنندگان و گردشگران بسیار زیادی به سراغ این مکان می آیند و از آن بازدید می کنند.

آدرس کاخ مسلک

کاخ مسلک در ترکیه، استانبول، ناحیه آسیایی سارییر، ناحیه مسلک، خیابان بیوکدره، محله داریوشفاکا واقع شده است و برای بازدید از این مجموعه پیشنهاد می کنیم تا یک الی دو ساعت از زمان خود را به این کار اختصاص دهید. هزینه بازدید از این مجموعه ۵ لیر بوده و شما می توانید در طول هفته هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر به این کاخ جذاب رفته و از آن بازدید کنید.

جاهای دیدنی استانبول - لیستی از جاهای دیدنی استانبول را در لینک مشاهده کنید. 

کاخ

حرف آخر

کاخ مسلک که امروزه به عنوان موزه و کافه مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از آثار باقی مانده از دوره امپراتوری عثمانی بر کشور ترکیه است. در این مطلب کاخ مسلک را به شما معرفی کرده و در رابطه با تاریخچه و معماری این کاخ صحبت کردیم. اگر به شهر استانبول سفر کردید، به شما پیشنهاد می کنیم تا سری به کاخ مسلک زده و از این مکان خاص و جذاب بازدید داشته باشید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.4 از 5 | از 100 کاربران به کاخ مسلک استانبول