قلعه بلوگرادچیک

در این قسمت از سایت قصد داریم مطلبی در رابطه با یکی از جاذبه های توریستی کشور بلغارستان برای شما شرح دهیم، قلعه بلوگرادچیک یکی از قدیمی ترین و پر بازدید ترین جاذبه های این کشور به حساب می آید. بلغارستان کشوری است پر از جاذبه های گردشگری فراوان اما قلعه بلوگرادچیک یکی از پر بازدید ترین آن ها به شمار می آید. قلعه بلوگرادچیک (Belogradchik Kale) در بلغارستان قرار دارد که به دلیل وجود صخره های عجیب و متفاوتی که دارد در میان گردشگران شهرت زیادی دارد، همچنین این قلعه از نظر تاریخی و فرهنگی دارای شهرت بسیاری است و به همین دلیل به یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار در بلغارستان تبدیل شده است. قلعه بلوگرادچیک در زبان ترکی به بلوگرادچیک کاله (Belogradchik Kale) شهرت دارد که لازم به ذکر است بدانید، کاله در زبان ترکی به معنی قلعه می باشد. قلعه بلوگرادچیک در نزدیکی شهر بلوگرادچیک و در دامنه کوه های بالکان و همچنین در قسمت شمال غربی کشور بلغارستان قرار دارد که به قلعه کالتو نیز شهرت دارد. این دژ بر روی صخره های بلند که از جنس ماسه های سنگی و به شکل های مختلف می باشد، ساخته شده است که ارتفاع بعضی از این صخره ها به حدود 200 متر هم می رسد و همچنین آن هایی که در پس زمینه قلعه قرار گرفته اند، ارتفاع آن ها حدود 70 متر نیز می باشد.

قدمت قلعه بلوگرادچیک به دوران روم باستان باز می گردد در قرن اول تا سوم پس از میلاد که رومی ها در مناطق جدید دست به ساخت جاده های جدید زدند و قلعه های مختلفی برای نگهبانی ساختند که هدف از ساخت قلعه بلوگرادچیک نیز کنترل جاده ها بوده است. رومی ها مرتفع ترین قسمت قلعه را که سیتادل نام داشت با صخره های طبیعی محافظت کردند، همچنین دیوار های شمال غربی و جنوب شرقی قلعه بلوگرادچیک از دیوار های مستحکم ساخته شده است و بخش های دیگر به واسطه صخره ها احاطه شده است. تاریخ دانان معتقدند که ساخت قلعه بلوگرادچیک در زمان امپراطوری رم اتفاق افتاده است. رمی ها به اندازه کافی باهوش بودند تا موقعیتی را انتخاب کنند که ساخت این بنا ساده و نیازی به مصالح بسیار زیادی نداشته باشد. دیواره های سنگی این منطقه، به این معنی بودند، نیازی به ساخت دیوار دو طرفه قلعه نبود و سنگ ها حکم دیوار را داشتند، یعنی از شمال غرب تا جنوب شرقی، لازم به ساخت دیوار مجزایی نبود.

در این بخش قصد داریم به طور مختصر تاریخی از این بنا باستانی برای شما شرح دهیم.
در طول حکومت تزار ایوان استراتسیمیر (Tsar Ivan Sratsimir) در قرن 14 میلادی، این قلعه کاربرد جدی تری نسبت به سال های قبل داشت و به عنوان جایگاهی نظامی مورد استفاده قرار می گرفت. در آن زمان، امپراطور عثمانی در حال فتح مناطق بیشتری در اروپا بود و بسیاری از مستعمره های خود را نظیر بلغارستان مجبور کرد که سیستم دفاعی خود را بهبود بخشند تا با خیالی آسوده تر بتواند به کشور کشایی ادامه دهد. به همین خاطر، علاوه بر اینکه بلغارستان سیستم دفاعی خود را تقویت کرد، مکان هایی مانند قلعه بلوگرادچیک را برای کاربردی نظامی به کار گرفت. در آن زمان، قلعه بلوگرادچیک بغارستان به عنوان دومین دژ مهم دفاعی در ایالت ایوان استراتسیمیر محسوب می شد و جالب است بدانید اولین مکان مهم، قلعه ویدین (Vidin Fortress) بود. سنگر های قلعه بلوگرادچیک، نقش مهمی در سرکوب نیرو های عثمانی ها توسط بلغارستانی ها داشتند که در سال 1850 میلادی اتفاق افتاد. این قلعه برای مدت ها بعد از جنگ هم نقش نظامی و دفاعی داشت. آخرین باری که از قلعه بلوگرادچیک بلغارستان به عنوان یک پایگاه نظامی و دفاعی استفاده شد، مربوط به جنگ صربستان و بلغارستان در سال 1885 میلادی بود. این جنگ، بین پادشاهی صربستان و قلمرو بلغارستان صورت گرفت که از 14 نوامبر 1885 میلادی شروع و تا 28 نوامبر 1885 ادامه یافت. صلحی که بین آن ها صورت گرفت در 3 مارچ 1886 میلادی در شهر بخارست، امضاء شد. اروپایی ها در نتیجه جنگ، قدرت ‌های اروپایی و یگانگی اتحادیه بلغارستان را که در 18 سپتامبر 1885 میلادی اتفاق افتاد، تایید کردند. در قرن 19 میلادی تغییراتی بر روی قلعه بلوگرادچیک اتفاق افتاد، تغییراتی که به سبک معماری قلعه های عثمانی در دوره قبل انجام گرفت، تغییراتی که باعث شد که این قلعه کامل تر و همچنین وسیع تر شود. علاوه بر آن، ابزار و اقلام اروپایی توسط مهندسین فرانسوی و ایتالیایی به این قلعه اضافه شدند و بدین صورت این قلعه کامل تر گشت.

با تمامی این تفسیر در حال حاضر، مساحت زمینی که این قلعه روی آن واقع شده است، بیش از 10 هزار متر مربع می باشد و به عنوان یکی از مهم ترین و بزرگترین جاذبه های بلغارستان به حساب می آید. معماری این قلعه به گونه ای است دیوار های آن در پایه حدود 2 متر ضخامت دارند و ارتفاع آن ها چیزی حدود 12 متر می باشد. صخره های حیرت انگیزی که در اطراف این قلعه وجود دارند، در حال حاضر به صخره های بلوگرادچیک معروف اند و تاریخ پیدایش آن ها به بیش از 200 میلیون سال پیش باز می گردد. قلعه بلوگرادچیک 3 حیاط بزرگ داشت که با فاصله از هم قرار گرفته بودند. حتی امروزه نیز می توان جایگاه توپ های نظامی روی دیوار ها، سنگر ها و استحکامات نظامی را در قلعه مشاهده کرد و حسی که در آن زمان در آنجا حکم فرما بود را می توان با کمی قدم زدن در میان قلعه تداعی کرد. بالاترین نقطه قلعه که با نام اولین لوحه (First Slab) شناخته می شود، منظره خوبی را از بالکان به نمایش می گذارد که برای عکاسی بسیار مناسب است، به همین خاطر هر ساله میزبان گردشگران فراوانی است که با تور بلغارستان به این منطقه سفر می کنند. همانطور که گفته شد این منطقه هم به دلیل ارزش تاریخی و هم صخره و تخته سنگ های بسیار عجیبی که در آن وجود دارد، در میان گردشگران تور بلغارستان بسیار محبوب است.

در نزدیکی قلعه بلوگرادچیک غاری باستانی به نام ماگورا (Magura) وجود دارد که در این غار می توانید نقاشی های باستانی و جالبی را مشاهده کنید که قدمت آن ها به دوره های تاریخی مختلفی باز می گردد. قلعه بلوگرادچیک بلغارستان درست خارج از شهر بلوگرادچیک در شمال غربی کشور بلغارستان واقع شده است. برای رسیدن به این روستا از پایتخت کشور یعنی صوفیه، حدودا 3 ساعت توسط ماشین زمان را باید سپری کنید تا به مقصد برسید. از بخش مرکزی روستای بلوگرادچیک که یو ال تی سولو تودوروو (ul. Tsolo Todorov) نام دارد را باید دنبال کنید و سر بالایی این منطقه را تقریبا 1 کیلومتر ادامه دهید تا به انتهای خیابان برسید. در آنجا قلعه مشخص است و می توانید برای بازدید به داخل آن وارد شوید. ساعت کاری این قلعه هر روزه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر می باشد و هزینه ورود به این قلعه حدودا 3 لوای بلغارستان است. قلعه بلوگرادچیک در فاصله از مرکز شهر قرار دارد که گردشگران تور بلغارستان به راحتی با تاکسی ها و یا اتوبوس های موجود در شهر در عرض 3 ساعت می توانند به این قلعه زیبا و باستانی بی نظیر برسند و نیمی از روز خود را در آن منطقه زیبا سپری کنند.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره قلعه بلوگرادچیک

اردبیلی 23 تیر 97
3
من عید قلعه بلوگرادچیک رو دیدم خیلی زیباست
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر