کرونای دلتا خطرناک تر است یا لامبادا

📅 بروزرسانی : ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ بازدید : 325

در حالی که این روزها شاهد قدرت نمایی کرونای دلتا در جهان هستیم، نوع دیگری از کرونا با نام لامبادا در حال شیوع است که کمتر کسی به آن توجه می کند. لحظه آخر قصد دارد در این مقاله به بررسی علائم و میزان خطرناک بودن این گونه بپردازد پس حتما تا انتها ما را همراهی کنید تا شناخت درستی نسبت به نوع لامبادا کرونا ویروس پیدا کنید و از ابتلا به آن جلوگیری نمایید. 

سویه لامبادا چیست؟

همان طور که انسان ها به دنبال بقای نسل هستند، ویروس ها نیز به دنبال گستردگی و انتشار در میان افراد مختلف هستند، از همین رو زمانی که در بدن افراد زیادی تکثیر می شوند، جهش پیدا می کنند تا بتوانند مدت بیشتری زنده بمانند. کرونای لامبادا که با نام c.37 نیز شناخته می شود، نخستین بار در دسامبر 2020 (آذر 99) در شهر پرو شناسایی شد که در مدت کوتاهی منجر به بالا رفتن میزان مرگ و میر در این شهر شد با این حال سازمان بهداشت جهانی (WHO) این گونه را سبک جدید یونانی نامیده است. این ویروس در مدت کوتاهی بین 32 کشور دنیا مشاهده شد، بررسی ها نشان می دهد که عفونت نوع لامبادا ممکن است شباهت هایی به نوع دلتا داشته باشد و احتمالا در مقابل آنتی بادی های خنثی کننده هم مقاوم باشد. با این وجود نوع دلتا که نخستین بار در کشور هند مشاهده شد سرعت سرایت بالاتری دارد و برای جهانیان خطرناک تر است، این سویه (دلتا) دو برابر نوع آلفا که منشاء آن انگلستان بوده عفونی تر می باشد. 

 

کرونا لامبادا

 

سویه ها و جهش های جدید کووید 19 نگرانی های سازمان جهانی بهداشت را دوچندان کرده، ضمن این که محاسبات نشان می دهد احتمالا در سال 2027 دنیا به ایمنی جمعی می رسد چراکه برخی از کشورها تا سال 2023 امکان آغاز واکسیناسیون را ندارند و این یعنی فاجعه! در حالی که کشورهای ثروتمند با تامین واکسن ها و داروهای موثر به دنبال قرارگیری در دوران پساکرونا هستند، کشورهای فقیر همچنان منتظر برنامه های سازمان جهانی بهداشت برای تامین واکسن های اولیه می باشند! 

علائم کرونا لامبادا چیست؟

با وجود درگیری های زیادی که این روزها با کرونا داریم، محال است که از علائم اصلی کرونا ویروس بی اطلاع باشید، بدن درد و خستگی، تب و سرفه های خشکِ مکرر از شایع ترین علائم این ویروس منحوس می باشد. نشانه های بیماران مبتلا به نوع لامبادا هم دقیقا همین موارد است ضمن اینکه ممکن است علائم دیگری چون از دست دادن حس بویایی و چشایی، گلو درد، اسهال، سر درد، تغییر رنگ انگشتان دست و پا در این افراد دیده شود. 

اثربخشی واکسن ها بر روی کرونا لامبادا گونه است؟

با مطالعه ای که محققان بر روی افراد واکسینه شده انجام دادند (دریافت کنندگان واکسن چینی CoronaVac) مشخص شده است که این ویروس در مقایسه با نوع آلفا و گاما عفونی تر بوده و به عبارت دیگر لامبادا بهتر می تواند آنتی بادی های تولید شده از واکسیناسیون را دور بزند. همچنین در طی آزمایشی مشخص شده است که واکسن مدرنا در برابر نوع لامبادا ویروس کرونا موثر می باشد. به طور کلی هر میزان که تعدد جهش در این ویروس مشاهده کنیم، اثربخشی واکسن ها پایین می آید و تنها راه حل آن سرعت واکسیناسیون در سطح جهانی می باشد. 

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/news/23963-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%84%D8%AA%D8%A7-%D8%AE%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%A7%DA%A9-%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DB%8C%D8%A7-%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D8%A7

امتیاز 5 از 5 | از بین 112 کاربران به کرونای دلتا خطرناک تر است یا لامبادا