سنت های عید نوروز در شهرها

📅 بروزرسانی : ۲۳ دی ۱۳۹۸ بازدید : 942

عید نوروز کهن ترین و مهم ترین جشن ایرانیان و فارسی زبانان است که از زمان باستان تا کنون پابرجا مانده و تکه ای از فرهنگ و سنت این مرز و بوم می باشد، عید نوروز نیز که در آغاز فصل بهار صورت می پذیرد دارای آداب و رسوم و سنت های گوناگونی بوده که در هر منطقه و شهری به یک شکل متفاوت انجام می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با سنت های مناطق مختلف در عید نوروز آشنا سازیم. 

 


در ترکمن صحرا نیز پس از خانه تکتانی که در معمولا تمام نقاط ایران مرسوم است، یک نخ سفید و یک نخ سیاه را به هم گره زده و در میانه آن اسپند، نظر چشم، نمک و ... میریزند و به نشانه برکت بالای خانه های خود آویزان می کنند. همچنین تراشیدن موهای پسرها در آخرین چهارشنبه سال نیز یکی دیگر از سنت های قدیمی آنها می باشد.

 


در شهر بانه مراسمی به نام کوسه گردی وجود دارد، به گونه ای که شخصی با لباس کوسه در جمع ها و نقاط مختلف ظاهر شده و باعث سرگرمی و تفریح و خنده مردم می شود همچنین برخی مواقع در قالب طنز نیز از مشکلات و آرزوهای جامعه نیز سخن می گویند.

 


در همدان نیز یکی از سنت های عجیب آن سبزه انداختن است، به گونه ای که معتقداند که دانه های سبزه را حتما باید از یک فروشنده مومن خریداری کنند تا رشد سبزه بهتر باشد، همچنین بهنگام تحویل سال نیز دست خود را درون تنگ ماهی می کنند و ماهی را میگیرند، آرزو می کنند و سپس ماهی را رها می سازند.

 


در ماسال یکی از مهم ترین کارها پخت حلوای عید است که با وسواس و سلیقه های مختلفی درست می شود. همچنین اگر تا به حال با تور شمال سفر کرده باشید نیز حتما حلواهای معروف ماسال را مشاهده کرده باشید.


گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/cultureContent/1017-%D8%B3%D9%86%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به سنت های عید نوروز در شهرها