امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به ستاره میشلن

ستاره میشلن

کمتر کسی پیدا می شود که لاستیک سازی فرانسوی میشلن را نشانشد. این شرکت از بزرگرین تولیدکننده های لاستیک در جهان است که یکی از دیگر از کارهایش، امتیاز دادن به برترین رستوران های جهان می باشد و با نام ستاره میشلن شناخته می شود. این شرکت کتابی دارد که در آن می توان با تمامی رستوران های برتر جهان و دارای ستاره میشلن آشنا شد.اما چرا باید یک شرکت لاستیک سازی به رستوران ها امتیاز دهد؟
شرکت لاستیک سازی میشلن در سال 1889 تاسیس شد و در سال 1990، برای ارزیابی رستوران های بین راهی در فرانسه و افزایش کیفیت آن ها، به صورت ناشناس افرادی را می فرستاد تا کیفیت غذاها را ارزیابی کنند. این کار از سال 1926 و پس از پایان جنگ جهانی با سه ستاره میشلن آغاز شد.
میشلن کتابی به رنگ قرمز دارد که در آن، علاوه راهنمای عوض کردن تایر خودرو، تعمیر خودرو و راهنماهای مختلف درباره قطعات خودرو، اطلاعات مختلفی راجع به رستوران ها، ایستگاه های پمپ بنزین، هتل ها و غیره را ارائه می دهد. جالب است بدانید این کتاب در ابتدا تنها رستوران ها، هتل های و مکان های مختلف فرانسه را ارائه می داد که بعد از محبوبیتش، اقدام به معرفی اماکن کشورهای دیگر کرد و آن ها هم با استقبال خوبی مواجه شدند.کتاب راهنمای میشلن در اولین تیراژ خود توانست 35000 جلد بفروشد و جالب است بدانید امروزه، سالانه بیش از یک میلیون جلد از کتاب راهنمای میشلن فروخته می شود. ارزیابی رستوران ها برای میشلن و مردم به قدری مهم و ارزشمند بود که هیچگاه اطلاعات بازرس های میشلن به بیرون درز نکرد. بازرسان همواره به صورت مشتریان عادی به رستوران ها می رفتند تا رستوران هیچگاه منتظر آمدنشان نباشد.
ستاره میشلن برای رستوران ها به قدری مهم است که اگر رستورانی بتواند یک ستاره میشلن را دریافت کند، بسیار محبوب شده و در رسانه حضور خواهد یافت. این موضوع می تواند کسب و کار و درآمد رستوران را بطور محسوسی تغییر دهد و جالب است بدانید رستوران پس از دریافت اولین ستاره میشلن، تمام توان خود را برای حفظ آن ستاره صرف می کند.
اما رستوران های دیگری هم هستند که پس از دریافت یک ستاره میشلن تمام تلاش خود را می کنند تا ستاره های بعدی را کسب می کنند که ممکن است چندین ماه یا چندین سال طول بکشد.
میشلن بطورکلی 3 ستاره دارد:
1 ستاره: غذای رستوران بسیار خوشمزه است.
2 ستاره: طعم غذا بی نظیر بوده و ارزش آن را دارد که از مسیر خود بخاطرش خارج شوید.
3 ستاره: غذایی استثنایی بوده و حتی ارزش این را دارد که بخاطرش سفر کنید.همانطور که گفتیم، بازرسان به صورت مخفیانه وارد رستوران ها می شوند و تمام عوامل مانند سرویس دهی، محیط، خدمات و از همه مهم تر، فاکتورهای مختلف غذایی را بررسی می کنند هرچند ستاره میشلن تنها به کیفیت غذایی مربوط می شود و عوامل دیگر اهمیت ندارد. جالب است بدانید تقریبا تمام رستوران ها هنگامی که موفق به دریافت یک ستاره میشلن می شوند، برای ارائه خدمات و سرویس دهی بهتر، حقوق کارکنان خود را به شدت افزایش می دهند و همچنین، سرآشپزان رستوران دارای ستاره میشلن، پس از دریافت اولین ستاره هیچگاه به خود اجازه نمی دهند که کیفیت غذاها را پایین آورده و ستاره میشلن را از دست بدهند.
میشلن در کتابی که سال 2016 منتشر کرد، 54 رستوران موفق به کسب ستاره میشلن را در آن قرار داده بود و لازم به ذکر است، میشلن تمام نقاط دنیا را پوشش نمی دهد و تنها رستوران های چند شهر را زیر ذره بین قرار داده و ممکن است رستوران در خارج از محدوده میشلن باشد اما به راحتی بتواند ستاره میشلن را کسب کند.در ادامه خوب است در میان رستوران های دارای ستاره میشلن با سه رستوران برتر آشنا شوید:
رتبه یک مربوط به رستوران Azurmendi واقع در اسپانیا است. این رستوران در کنار محیطی بسیار لوکس و زیبا، دارای یکی از بهترین آشپزهای دنیا با نام Chef Eneko Atxa می باشد. Chef Eneko Atxa تنها کسی است که توانسته با ارائه بهترین غذاها، مشتریان خود را هیجان زده کند و سه ستاره میشلن را برای رستوران کسب کند.
رتبه دوم مربوط به رستوران Per Se Restaurant است. رستوران در شهر نیویورک قرار داشته و چشم انداز بی نظیری از شهر را ارائه می دهد. آشپز Thomas Keller کسی است که توانسته سه ستاره میشلن برای این رستوران بدست آورد و جالب است بدانید این آشپز در کنار رستوران Per Se Restaurant، دو رستوران دیگر هم دارد که هرکدام دو ستاره میشلن دارد.
رستوران Robuchon Au Dome رتبه سوم برترین رستوران های میشلن در سال 2019 را دارد. این رستوران در شهر ماکائو قرار داشته آشپز آن، Chef Joel Robuchon است که از محبوب ترین و بهترین آشپزهای دنیا می باشد. جالب است بدانید با اینکه رستوران Robuchon Au Dome سومین رستوران برتر دارای میشلن برتر جهان است، بهترین رستوران شهر ماکائو می باشد و در هتل Grand Lisboa واقع شده است.

درج نظر