امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به کلیسا های تفلیس

کلیسا های تفلیس

تفلیس بزرگ ترین شهر گرجستان با بیش از دو هزار سال قدمت یکی از تاریخی ترین و دیدنی ترین شهر های توریستی محسوب می شود که در میان کوه های قفقاز واقع شده است و علت ساخت این شهر به دلیل وجود چشمه های معروف آب گرم می باشد.در این قسمت مسافران این تور را با کلیسا های تفلیس بیش تر آشنا خواهیم کرد.
 
 
1. کلیسای جامع تثلیث :
یکی از نمادین ترین کلیسا های تور تفلیس که سامبا هم نام دارد در کنار اهمیت مذهبی که دارد به دلیل نوع معماری و ساخت زیبایش گردشگران زیادی را در طول سال به خود جذب می کند ، درسته که این کلیسا برای پیروان ارتدکس است ولی ورودش برای همگان آزاد و رایگان می باشد.
این کلیسا در سال های 1995 تا 2004 میلادی ساخته شده که از نظر مساحت بزرگ ترین کلیسا ارتدکس و با ارتفاع 97 تا 1011 متر سومین کلیسای بلند دنیا محسوب می شود.این کلیسا یکی از کلیسا های تفلیس است که در هر نقطه از این شهر باشید آن را مشاهده خواهید کرد که فقط به دلیل بلندای آن نیست بلکه به دلیل قرار گیری کلیسا بر روی تپه ی سنت ایلیا نیز می باشد.
 
 
2.کلیسا آنچیسخاتی :
یکی از قدیمی ترین کلیسا های تفلیس ، کلیسا آنچیسخاتی است که در قرن ششم میلادی ساخته شده که وجه تمایز آن با دیگر کلیسا ها معماری بی نظیر و خاصش می باشد.این کلیسا در قسمت تاریخی شهر تفلیس و در کنار رود کر واقع شده است که با ورود به بنا نقاشی های دیواری شما را شگفت زده می کند نقاشی های دیواری که قدمت آن به 400 سال پیش باز می گردد.
 
 
3. کلیسا متخی :
این کلیسا یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس محسوب می شود که در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده است که بر روی صخره ی رود کر قرار و نوعی اقامتگاه تزار های گرجی بوده و در زیر گنبد آن اولین شهید گرجی سنت شوشانیک دفن شده است.
این کلیسا از آن دسته از بنا هایست که در دوره های مختلف بار ها و بار ها تخریب و مرمت شده است که امروزه فقط صومعه ، معبد و قلعه ی آن باقی مانده است.اگر به کلیسا متخی می روید در مقابل این بنا  شمایل شاه واختانگ به عنوان یادبود خواهید دید.
 
 
4. کلیسا کنیسه بزرگ :
این کلیسا در مرکز شهر و نزدیکی میدان آزادی تفلیس قرار دارد که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ساخته شده است و همچنین این مکان محل اجتماعات دینی یهودیا نیز می باشد.این بنا با نام کنیسه گرجسی شناخته شده با ارتفاع 14 متر به دست مهاجران یهودی تفلیسی ساخته شده است و همچنین نمای بیرونی این بنا با موزائیک های قشنگ و فضای داخلی آن هم با نقاشی های دیواری تزئین شده است.
 
 
5. کلیسا کاشوتی :
یکی از دیدنی ترین کلیسا های تفلیس ، کلیسا کاشوتی می باشد که در اوایل قرن بیستم باز می گردد و سبک معماری آن قرون وسطایی می باشد.نام این کلیسا از دو کلمه سنگ و زاییدن است که نام گذاری آن مربوط به افسانه ها و داستان های قدیمی باز می گردد.
 
 
6. مسجد جمعه تفلیس :
در قسمت تاریخی شهر تفلیس مسجدی با شکوه با مناره ی قرمز رنگ و چند وجهی جلوه ای بی نظیر به این منطقه داده است.ای مسجد در قرن نوزدهم میلادی به سبک معماری گوتیک و معماری اسلامی بنا گردید که مسجد مورد توجه مسلمانان شیعه و سنی می باشد.قابل توجه گردشگران تور تفلیس ، اگر قصد بازدید به این کلیسا را دارید توجه داشته باشید نارین قلعه در نزدیکی این بنا قرار دارد و می توانید از آن هم بازدید کنید.

نظرات مردم درباره کلیسا های تفلیس

تاجبخش 14 آبان 97
1
کلیسا های تفلیس فقط یه کلیساش قشنگه بقیه اش اونقدر جالب نیست
درج نظر