آداب و رسوم چینی ها

اساسا هر کشور و قومیتی دارای آداب و رسوم مخصوص به خود می باشد و همین موضوع باعث شده تا فرهنگ هر جامعه متمایز از دیگری باشد. کشور چین نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای فرهنگ و آداب رسوم منحصر به فردی می باشد. اگر می خواهید با آداب و رسوم چینی ها آشنا شوید، در این قسمت از سایت لحظه آخر با ما همراه باشید.
کشور بزرگ و پهناور چین با داشتن حدود یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت و بیش از 56 قوم مختلف دارای آداب و رسوم بسیاری است که هر یک به خودی خود می تواند برای گردشگران تور چین جذاب به نظر برسد. در ادامه برخی از آداب و رسوم چینی ها را در حوزه های گوناگون نام برده و مورد بررسی قرار می دهیم.
آداب و رسوم غذا خوردن
آداب غذا خوردن جایگاه ویژه ای در فرهنگ چین دارد به همین دلیل تشریفات خاصی برای آن در نظر گرفته اند. یکی از آداب و رسوم چینی ها سر میز غذاخوری ترتیب نشستن است. به این ترتیب که صندلی رو به روی درب، محل نشستن مهم ترین فرد حاضر در جمع می باشد. صندلی های سمت چپ به ترتیب به مقام های دوم، چهارم، ششم و غیره و صندلی های سمت راست آن به مقام های سوم، پنجم، هفتم و غیره تعلق دارد. در چین معمولا از میز های غذاخوردی گرد استفاده می شود. یکی دیگر از آداب و رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن استفاده از چوب چاپستیک است. گردشگرانی که با تور چین به این کشور سفر می کنند توجه داشته باشند که نباید چاپستیک را به صورت عمودی در ظرف غذا قرار ندهند. همچنین یکی از آداب عجیب غذا خوردن در چین این است که باد گلو یا همان آروغ زدن بعد غذا نشانه تشکر و قدردانی از میزبان بوده و حرکت ناشایستی محسوب نمی شود.
آداب و رسوم هدیه دادن
چینی ها معمولا در سال جدید، تولد ها، عروسی ها و مناسب های دیگر به هم کادو می دهند. اما هر چیزی را مناسب هدیه دادن نمی دانند. به طور مثال غذا هدیه خوبی برای آن ها محسوب می شود اما وسایلی مثل ساعت، صندل حصیری یا دستمال را که به مرگ و مراسم تدفین مربوط می شود، برای هدیه مناسب نمی دانند. همچنین معتقدند اشیایی مثل چاقو، قیچی و غیره نشانه بر هم زدن رابطه هستند. گردشگران تور چین باید بدانند که در چین به راحتی هدیه توسط افراد پذیرفته نمی شود و باید حداقل سه بار به آن ها تعارف کرد تا هدیه را بپذیرند.
آداب و رسوم مهمانی
یکی از آداب و رسوم چینی ها این است که ترجیح می دهند میهمانی های خود را در مکانی غیر از خانه برگزار کنند. پس اگر در چین به خانه کسی دعوت شدید بدانید که ارزش زیادی برای شما قائل بوده اند. همچنین حتما توجه داشته باشید که قبل از رفتن به مهمانی هدیه کوچکی برای میزبان تهیه کنید.
آداب و رسوم جشن ها
از معروف ترین آداب و رسوم مردم چین، برگزاری جشن بهاره یا سال جدید می باشد. همزمان با شروع جشن بهاره در چین، حدود 2 هفته سراسر کشور تعطیل شده و مردم به احترام رسوم اجداد خود، به دید و بازدید پرداخته و در دورهمی های خود غذایی به نام کونگی میل می کنند. همچنین در این جشن مردم به رقص های سنتی، آتش بازی و پوشیدن لباس های اژدها پرداخته و تعطیلات خود را با این تفریحات سپری می کنند. 
از دیگر آداب و رسوم مردم چین می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد: تف کردن در این کشور امری عادی است، اشاره با انگشت عملی بی ادبانه است، انعام دادن در رستوران ها توهین به حساب می آید، پلیس ها به جای سگ نگهبان از غاز های محلی استفاده می کنند، چرت زدن افراد در خیابان های چین عادی است و کسی از دیدن فردی که در خیابان در حال چرت زدن است، تعجب نمی کنند.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره آداب و رسوم چینی ها

راضیه 6 آبان 97
0
آداب و رسوم چینی ها بی نهایت عجیب غریبه واقعا
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما