پرونده «بادگیرها» از دستور کار یونسکو خارج شد

 «پرونده "بادگیرها" از دستور کار یونسکو خارج شد تا به پیشنهاد این نهاد بین‌المللی ایران آن را به صورت فرا ملی تهیه کند.»

به نقل از ایسنا، دو سال پیش پس از زنگ خطرهایی که برای «بادگیرها»ی ایرانی احساس می‌شد، پرونده‌ای تهیه شد تا چهار روز دیگر در اجلاس میراث ناملموس جهانی یونسکو 2015 در کشور نامیبیا بررسی و رای جهانی شدن آن در صورت تائید اعلام شود، اما چند روز قبل این پرونده به پیشنهاد یونسکو از دستور کار اجلاس ۲۰۱۵ خارج شد.

«فرهاد نظری»، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا‌ توضیح داد: پرونده بادگیرها چند روز پیش از دستور کار اجلاس 2015 این موسسه بین‌المللی خارج و به دنبال آن به ایران پیشنهاد شد تا این پرونده به صورت فراملی و در سطحی گسترده تهیه شود.

او با بیان این نکته که پرونده بادگیرها دو سال قبل به صورت «میراثِ در خطر و نیازمند پاسداری فوری» به یونسکو فرستاده شده بود، افزود: از سوی دیگر در آن زمان این پرونده بیشتر روی بادگیرهای یزد متمرکز شده بود، بنابراین یونسکو پیشنهاد داد که سراسر ایران در این پرونده مدنظر قرار گیرند و امکان پیوستن کشورهای دیگر به آن نیز بررسی شود.

او اطمینان خاطر داد که از دستور کار خارج شدن پرونده یونسکو هیچ احتمالی را برای دست‌اندازی کشورهای دیگر ندارد، چون پرونده‌ی «بادگیرها» با نام ایران در سایت یونسکو ثبت شده است.

نظری همچنین با بیان اینکه برای اجلاس سال 2015 ایران هیچ سهمیه‌ای در ثبت جهانی میراث ناملموس ندارد، تاکید کرد: تلاش می‌کنیم پرونده‌ی «بادگیرها» را در سطحی گسترده‌تر برای سال 2017 به یونسکو بفرستیم و همه موارد پیشنهادی یونسکو را در آن مدنظر قرار دهیم.

به گفته او، اجلاس سال 2016 ایران دو پرونده چند ملیتی «نوروز» که درخواست سهیم شدن پنج کشور دیگر در آن بررسی می‌شود و پرونده‌ی «پخت نان‌های تخت» مانند لواش با چهار کشور آذربایجان،‌ ترکیه‌، قزاقستان و قرقیزستان به صورت چند ملیتی در سال 2016 را در دستور کار یونسکو دارد.

وی ذکر این توضیح را ضروری دانست که براساس قوانین یونسکو، هر کشوری که تا کنون 10 پرونده یا بیشتر را در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسانده، سهمیه‌ ثبت جهانی آن از سالی یک پرونده به هر سه سال دو سهمیه تغییر پیدا کرده است، به همین دلیل ایران امسال سهمیه ندارد.

منبع:ایسنا
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 13 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
13 مهر - 15 مهر

تور کیش 8 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
ساها ساها
ندا پرواز
8 مهر - 11 مهر

کیش 11 مهر 99
2 شب
ساها ساها
زاگرس زاگرس
آذربال ایرانیان
11 مهر - 13 مهر

تور کیش 11 مهر 99
6 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
11 مهر - 17 مهر

تور کیش 15 مهر ویژه تعطیلات 99
3 شب
تابان تابان
معراج معراج
آرشین پرواز
15 مهر - 18 مهر

تور کیش 13 و 14 مهر 99
3 شب
وارش وارش
کیش ا ... کیش ایر
قصر شایان
13 مهر - 17 مهر

قشم 25 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
آذربال ایرانیان
25 مهر - 28 مهر

تور زمینی مشهد 16 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار نورالرضا
قطار ... قطار نورالرضا
سیف گشت
16 مهر - 19 مهر

تور کیش 11 مهر 99
5 شب
آتا آتا
معراج معراج
گردشگر زمان
11 مهر - 16 مهر

تور کیش 13 و 14 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
13 مهر - 17 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما