مکانی برای کنجکاوان نجوم جیپور

شهر جیپور به جهت داشتن ساختمان ها و کاخ های صورتی رنگ به شهر صورتی کشور هند معروف است و همین موضوع این شهر را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری هند بین جهانگردان تبدیل کرده است. یکی از جاذبه های معروف این شهر رصد خانه جانتار مانتار است که امروزه به مکانی برای کنجکاوان نجوم جیپور تبدیل شده است. در ادامه اطلاعات دقیق تری در رابطه با مکانی برای کنجکاوان نجوم جیپور در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.
رصد خانه جانتار مانتار در سال 1726 میلادی به دستور مهاراجه هند (در زبان سانسکریتی به معنی پادشاه بزرگ)، جی سینگ دوم در شهر جیپور ساخته شده است. ساخت این رصد خانه در سال 1734 میلادی یعنی پس از 8 سال به پایان رسیده و به مکانی برای کنجکاوان نجوم و همچنین گردشگران تور هند تبدیل شد. جانتار مانتار یک کلمه به زبان سانسکریت بوده و به معنی وسیله محاسبه می باشد. همان طور که از نام این رصد خانه پیداست، درون این مجموعه می توان انواع وسایل نجوم و محاسباتی در ابعاد بسیار بزرگ و از جنس سنگ مرمر مشاهده کرد. این رصد خانه علاوه بر آن که مکانی برای کنجکاوان نجوم جیپور است، موزه ای برای علاقمندان به تاریخ ستاره شناسی نیز به شمار می رود و گردشگران تور جیپور می توانند ساعاتی را به مشاهده سازه های نجومی غول پیکر موجود در آن بپردازند. 
در واقع در رصد خانه جانتار مانتار حدود 14 عدد ابزار هندسی ساخته شده که برای محاسبه زمان، پیش بینی و مشاهده خسوف و کسوف، تعیین زوال سیاره ها، گرفتن رد پای ستارگان در مدار هایشان و دیگر کاربرد های تخصصی مربوط به علم نجوم، استفاده می شده است. یکی از معروف ترین سازه های این مجموعه، Samrat Yantra نام دارد. این سازه در واقع یک مثلث بزرگ است که کار ساعت آفتابی را انجام می دهد و به عنوان بزرگ ترین ساعت آفتابی جهان شناخته شده است. گردشگران تور جیپور جالب است بدانید که این مثلث حدود 70 فوت ارتفاع دارد.
هم اکنون نمونه های دیگری از این مجموعه در شهر های دیگر هند مثل دهلی ساخته شده است اما بزرگ ترین آن ها تا کنون رصد خانه جانتار مانتار است.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره مکانی برای کنجکاوان نجوم جیپور

یاسر 30 آبان 97
1
وااای من آرزومه مکانی برای کنجکاوان نجوم جیپور رو برم فکر می کنم عاشقش بشم
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما