امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به کلیسای فرشته های آسمانی

کلیسای فرشته های آسمانی

در کشور ارمنستان جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که در این بین کلیساها نقش به سزایی دارند. مردم ارمنستان اهمیت زیادی به دین خود می دهند و به همین دلیل در نقاط مختلف آن کلیساهای زیبایی را می توان مشاهده کرد. در این کشور یک کلیسا به نام کلیسای جامع زوارتنوتس وجود دارد که به عبادتگاه جرج مقدس نیز شهرت دارد.
 
زوارتنوتس در زبان ارمنی به معنای فرشته های آسمانی است و از این رو به آن کلیسای فرشته های آسمانی نیز می گویند. کلیسای فرشته های آسمانی در شهر واغارشاپات و در مسیر ایروان به اجمیادزین قرار دارد و اهمیت و ارزش خاصی نزد مردم ارمنستان دارد. طراحی و ساخت کلیسای فرشته های آسمانی برگرفته از معماری ارمنی می باشد و عملیات ساخت آن در سال 643 به دستور "جاثلیق نرسس سوم" شروع شد و در سال 652 به پایان رسید و در همین سال نیز وقف شد.
کاخ اصلی کلیسای فرشته های آسمانی به شکل پلکانی بنا شده تا تمامی قسمت های آن از نور طبیعی بهره مند شود. در بخش شرقی این مجموعه انبار و حمام وجود داشته و در قسمت جنوبی آن یک کارخانه موجود بوده که در آن نوشیدنی جاثلیق تولید می شد. امروزه تنها خرابه هایی از این بنای تاریخی باقی مانده است. قسمت های باقی مانده از این کلیسا تا اوایل قرن بیستم در زیر خاک مدفون بود و سرانجام در سال 1901 مورد حفاری قرار گرفت و بخش های فعلی آن پیدا شد که امروزه مورد توجه گردشگران تور ارمنستان قرار گرفته است.
گفته می شود کلیسای جامع زوارتنوتس به دلیل زلزله در پایان قرن دهم ویران شد ولی هنوز هم بخش های ارزشمندی از آن باقی مانده که سبب شده تا این بنا در سازمان جهانی یونسکو ثبت شود. گردشگران تور ارمنستان در هر زمانی و هر فصلی می توانند از این مکان بازدید کنند. 

نظرات مردم درباره کلیسای فرشته های آسمانی

کیانا معماری 31 تیر 97
2
من کلیسای فرشته های آسمانی رفتم واقعا زیباست خیلی خوشم اومد کلی اعکس ازش دارم اگر مایل باشید واستون ارسال می کنم
درج نظر