جشنی همراه با مردگان

سالانه در کشور مکزیک جشنی همراه با مردگان برگزار شده که در تمام شهر ها و روستا های این کشور به نام جشن روز مردگان شناخته می شود. هر ساله این جشن با توجه به باور های قدیمی و به همان شکل سنتی خود در مکزیک برگزار می شود.
تاریخ برگزاری جشنی همراه با مردگان یا همان جشن روز مردگان در بین روز های 31 اکتبر تا 2 نوامبر می باشد. هدف اصلی این جشن یاد آوری خاطرات گذشتگان و ادای احترام به آنها است. اما به طور کلی این جشن اصلا با غم و اندوه همراه نیست. مردمان مکزیک در جشنی همراه با مردگان روش زندگی گذشتگان خود را گرامی می دارند و در کنار یک دیگر این روز را جشن می گیرند. در طول این چند روز به قبرستان ها سر می زنند و قبر مردگان را تزئین می کنند. همچنین بیشتر وقت خود را در کنار دوستان و آشنایان از دست داده ی خود می گذرانند. دلیل اصلی برگزاری این جشن آن است که مردمان مکزیک باور دارند که ارواح مردگان در این روز به کنار دوستان و خانواده ی خود باز می گردند. سالانه گردشگران بسیاری برای دیدن این جشن به تور مکزیک می آیند.
مکزیکی ها بر این باورند که در نیمه شب 31 اکتبر ارواح نوزادان و کودکان که به آنها فرشته های کوچک گفته می شود به کنار خانواده خود باز می گردند و آن روز را در کنار آنها سپری می کنند و در روز های بعد ارواح بزرگسالان به کنار خانواده خود می آیند.
در زمان گذشته قبل از ورود اسپانیایی ها به این کشور مردگان را در نزدیکی خانه ی خانواده آن شخص و یا در حیاط خانه ی آن ها دفن می کردند. زیرا اعتقاد داشته اند که بدین شکل می توان با در گذشتگان در ارتباط بود و بر این باور بودند که مردگان در جای دیگری به زندگی خود ادامه می دهند. با ورود مردمان اسپانیایی و کاتولیک به این کشور و برگزاری مراسم های قدیسال و استغاثه ارواح و ترکیب آن با مراسم ها و باور های سنتی کشور مکزیک باعث به وجود آمدن جشنی همراه با مردگان شده است.
در این روز غذا های مورد علاقه گذشتگان را آماده می کنند و در میزی به نام اوفرانداس (Ofrendas) همراه با ربان ها و تزئین های زیبا برای پذیرایی از آنها قرار می دهند. باور آنها این است که ارواح از بوی غذا و ماهیت آن تغزیه می کنند و پس از اتمام جشن و بازگشت ارواح، غذا ها را همراه با دوستان و خانواده خود می خورند. از غذا های موجود در این میز می توان به نان مخصوص این فصل و جمجمه ای ساخته شده از قند که نام فردی که از دست داده اند بر روی آن نوشته شده است، اشاره کرد.
جشنی همراه با مردگان در مناطق مختلف کشور مکزیک به شکل های مختلفی برگزار می شود. در مناطق جنوبی فستیوال رنگ و در نواحی روستایی رسمی و تشریفاتی می باشد.
در برخی مناطق این کشور راه خانه تا قبرستان را گلبرگ می ریزند تا روح شخص مورد نظر راه بازگشت به قبرستان را پیدا کند. همچنین برخی از مردم اعتقاد دارند که باید کل شب را در قبرستان بمانند و جشن بگیرند.
جشن روز مردگان در سال 2008 در یونسکو به عنوان میراث فرهنگی ناملموس بشریت ثبت شده است.
گردشگرانی که به این جشن علاقه مند هستند بهتر از تور مکزیک را در لیست سفر های خود قرار دهند.
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما