گورستان قدیمی یهودیان

📅 بروزرسانی : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ بازدید : 1565
گورستان قدیمی یهودیان در پراگ واقع در کشور جمهوری چک به صورت لایه لایه می باشد. دارای 12 لایه قبر بوده که در گذشته به دلیل کمبود فضا و اضافه شدن خاک به این گورستان وضعیت آن به این شکل تبدیل شده است. نام دیگر این مکان باغ یهودیان می باشد.در دوره پادشاهی ولادیسلاف در سال 1478 میلادی، این قبرستان به دلیل درخواست مردم و شکایت پی در پی آن ها بسته شد و به مرور زمان در بین ساخت و ساز خیابان ها در این شهر به فراموشی سپرده شد. در اواخر قرن 15، دوباره از گورستان قدیمی یهودیان استفاده شد و پس از آن که دیگر جایی برای دفن مردگان جدید نبود و مجبور شدند لایه ای از نمک و خاک بر روی سطح این گورستان اضافه کنند. در آن زمان به دلیل کمبود جا برای حفر قبر جدید، یک لایه خاک بر روی قبر های قدیمی اضافه می کردند و سپس قبر های جدید حفر می کردند. این اتفاق برای گورستان قدیمی یهودیان 12 بار تکرار شده است. هم اکنون این گورستان 12 لایه دارد که باعث جالب بودن آن برای گردشگران تور پراگ می باشد. در برخی نقاط این گورستان شواهدی از لایه های قدیمی تر قابل مشاهده است. طبح شواهد و تحقیقات، افرادی که در لایه های زیرین دفن شده اند به دلیل کمبود اکسیژن، سالم تر مانده اند.
 
 
گورستان یهودیان
 
قدیمی ترین مکان دفن یهودیان، گورستان قدیمی یهودیان پراگ است که قدیمی ترین قبر آن متعلق به رابی و پوئت آویگادور، در سال 1439 میلادی  حفر شده است. همچنین آخرین قبری که در این گورستان حفر شده است متعلق به سال 1787 میلادی می باشد. به طور کلی می توان گفت در طول 350 سال، حدود صد هزار یهودی در 12 لایه خاک دفن شده اند.  طبق شواهد موجود، این قبرستان در قرن 15 میلادی ساخته شده است، اما این زمان دقیق نیست و ممکن زمان ساخت آن قبل تر از قرن 15 باشد. تنها مدرک موجود برای زمان ساخت این گورستان قدیمی ترین قبر آن است که در ابتدای متن به آن اشاره کرده ایم. در زمان قدیم یهودیان این شهر اجازه خاک سپاری مرده های خود را در گورستان های دیگر یهودیان نداشتند و باید مردگان خود را در گورستان قدیمی یهودیان به خاک می سپردند. همچنین اجازه تغییر مکان سنگ قبر ها وجود نداشت و سنگ قبر ها را نیز بر روی لایه جدید می آوردند. امروزه تعداد بالای سنگ قبر های این مکان و معماری آنها باعث شده این گورستان به مکانی دیدنی برای گردشگران تور پراگ تبدیل شود. جنس سنگ قبر های این گورستان در ابتدا از چوب و اواخر به استفاده از سنگ برای ساخت سنگ قبر ها روی آوردند.
 

عجیب ترین گورستان تاریخی اردبیل - اگر برایتان جالب است که بدانید عجیب ترین گورستان تاریخی کجاست روی لینک کلیک کنید

 
 
از افراد معروفی که در گورستان قدیمی یهودیان دفن شده اند می توان به دیوید اوپنهایم، نویسنده معروف آن زمان و دیوید گانس ستاره شناس، اشاره کرد. یکی دیگر از قدیمی ترین سنگ قبرها در این گورستان متعلق به موردکای مایسل می باشد، که در سال 1601 به خاک سپرده شده است.در زمان جنگ جهانی دوم این منطقه توسط نازی ها اشغال شد اما به دلیل اینکه هیتلر قصد داشت پس از جنگ و کشتن تمام یهودی ها، این گورستان را به موزه تبدیل کند، این مکان دست نخورده باقی ماند.
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/news/22246-%DA%AF%D9%88%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%AF%DB%8C%D9%85%DB%8C-%DB%8C%D9%87%D9%88%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به گورستان قدیمی یهودیان