امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به عظیم ترین معبد بودای جهان

عظیم ترین معبد بودای جهان

همان طور که می دانیم یکی از شگفت انگیز ترین سازه های ساخته شده به دست بشر معابد هستند. در جای جای دنیا معابد گوناگون با معماری های منحصر به فرد وجود دارد که دیدن آن ها برای هر گردشگری جذاب است.

ما در این مقاله قصد داریم معبدی را معرفی کنیم که شاید معروف ترین، محبوب ترین و با توجه به اندازه سازه، عظیم ترین معبد بودای جهان می باشد. معبد بوروبودور که در کشور اندونزی، کشوری در آسیای جنوب شرقی، واقع شده است، از پدیده های بی نظیر  و منحصر به فردی است که به دست بشر ساخته شده و سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. نام این معبد از دو واژه بورو (BORO) به معنای معبد و بودور (BUDUR) به معنای بالای تپه تشکیل شده است. معبد بوروبودور از این حیث که به عظیم ترین معبد بودای جهان شهرت یافته است، در ذهن اغلب افراد این سوال پیش می آید که بزرگی این معبد در چه حد است و به چه دلیل به این نام شهرت یافته است؟

در این قسمت قصد داریم عظیم ترین معبد بودای جهان، معبد بوروبودور اندونزی را برای شما شرح داده و به گوشه ای از ابهامات و سوالات موجود در ذهن شما پاسخ دهیم.
معبد بوروبودور حدودا در بازه زمانی 90 ساله یعنی از سال 750 الی 842 میلادی توسط پادشاه سایلندرا ساخته شده و از آن زمان تا کنون دست خوش بسیاری از وقایع طبیعی و انسانی بوده و با 1200 سال قدمت هنوز سالم مانده است. معبد بوروبودور که در دل جنگل های جزیره جاوه در اندونزی کنونی واقع شده، از حدود 55000 متر مکعب سنگ ساخته شده است و آن را به سازه ای غول پیکر و عظیم الجثه تبدیل کرده است. در این سازه حدود 2700 تخته سنگ تراشیده شده و حدود 504 عدد مجسمه بودا به چشم می خورد. این معبد که گویی سنبل فرهنگ و تمدن چند هزار ساله کشور اندونزی است، از حدود 1460 نقش های حجاری شده بر روی سنگ تشکیل شده است و ماهیت آنان به نمایش گذاشتن زندگی مردمانی است که اسیر شهوت و خواسته های دنیوی شده اند. معبد بوروبودور از چند طبقه تشکیل می شود، به سبک زیگوارت و به شکل ماندالا (جدولی است هندسی مورد استفاده در ادیان بودا) ساخته شده است. 
سازه این معبد هرمی شکل را می توان به سه قسمت مجزا تقسیم کرد که در ادامه مختصر شرحی در این باره در اختیار گردشگران تور اندونزی قرار می دهیم.
پایه، بدنه و سر. 
بدنه سازه از 5 سکو به شکل مربع همانند پله تشکیل شده و در قسمت بالایی آن گنبد اصلی در مرکز قرار گرفته است. گنبد اصلی معبد دارای ارتفاعی حدود 35 متر از سطح زمین می باشد. گفتنی است اطراف صفحه دایره ای شکل معبد، یعنی بالای تراس های پلکانی سازه، حدود 72 گنبد وجود دارد که بر روی هر یک از آنان مجسمه بودا قرار دارد. جالب است بدانید مردم کشور اندونزی بر این باورند که در بوروبودور حدود هزار معبد وجود دارد که همه آن ها در یک شب و توسط جن‌ ها ساخته شده‌ اند. عظیم ترین معبد بودای جهان توسط سازمان یونسکو در فهرست میراث جهانی ثبت شده و تا به امروز دو مرتبه در سال‌ های 1907 تا 1911 و 1973 تا 1983 مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته است.
گردشگران تور اندونزی باید بدانند که معبد بوروبودور در میان جنگل های انبوه که اطراف آن کوه های آتش فشان دیده می شود، واقع شده و این موضوع بر جذابیت های گردشگری این منطقه افزوده است.

نظرات مردم درباره عظیم ترین معبد بودای جهان

هوداد 22 آبان 97
0
خدا قسمت کنه بتونم عظیم ترین معبد بودای جهان رو از نزدیک ببینم
درج نظر