حل مشکل دریاچه ارومیه با تخریب سدها

به نقل از جام جم دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: امروز حل مشکل دریاچه ارومیه با تحمیل هزینه‌های بسیار و بازنگری طرح‌های سدسازی امکان پذیر می‌شود.

پیروز حناچی با اشاره به شرایط دریاچه ارومیه، اظهار داشت: وضعیت کنونی دریاچه ارومیه حاصل چند دهه فعالیت هایی بر خلاف مصلحت این دریاچه است.

وی با بیان اینکه بازگشت شرایط قبلی به این دریاچه به این راحتی امکان پذیر نیست، افزود: از بین بردن مشکلاتی که امروزه برای این دریاچه به وجود آمده، بسیار هزینه بر است اما باید بدانیم که اگر به موقع جلوی برخی اتفاق ها گرفته می شد، الان این مشکلات به وجود نمی آمد.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه عوامل مختلفی در وضعیت کنونی این دریاچه دخیل است، گفت: در گزارش های وزارت نیرو آمده است که در رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه ۴۴ سد زده شده و در برنامه است که این تعداد به ۹۰ سد برسد.

حناچی با اعلام اینکه مابقی این سدها یا در دست اجرا بوده و یا اینکه در نوبت ساخت قرار دارد، ادامه داد: به طور حتم با وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، این طرح ها مورد بازنگری قرار می گیرد اما در حال حاضر شرایط دریاچه ارومیه رو به وخامت رفته است.

وی با تاکید بر اینکه همواره دخالت بی رویه در طبیعت تبعاتی دارد که باید از قبل به آن توجه کرد، گفت: بخشی از این تبعات حتی در طرح های مطالعاتی قابل شناسایی نیست، بنابراین عقل حکم می کند حداقل دخالت را در طبیعت داشته باشیم تا با این مشکلات مواجه نشویم.

حناچی تصریح کرد: امروز حل مشکل دریاچه ارومیه با تحمیل هزینه های بسیار و تخریب سدها امکان پذیر می شود، بنابراین بهتر بود که از همان ابتدا حداقل دخالت در طبیعت انجام می گرفت و این موضوع باید نقشه راه دستگاه های اجرایی در انجام وظایف اجرایی باشد.

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 11 مهر 99
4 شب
تابان تابان
ماهان ماهان
معراج گشت
11 مهر - 15 مهر

تور کیش 7 مهر 99
2 شب
معراج معراج
وارش وارش
معراج گشت
7 مهر - 9 مهر

تور مشهد 10 و 11 مهر 99
2 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
آرشین پرواز
11 مهر - 13 مهر

تور مشهد مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
کاسپین کاسپین
پرواز ایرانیان
7 مهر - 13 مهر

کیش 7 مهر 99
3 شب
معراج معراج
ایران ... ایران ایر
آذربال ایرانیان
7 مهر - 10 مهر

تور قشم 8 و 9 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
افق بال فرشتگان
8 مهر - 12 مهر

تور قشم 25 مهر 99
4 شب
آتا آتا
معراج معراج
دانیار سفر پارسیان
25 مهر - 29 مهر

تور شیراز 12 مهر 99 (اقساطی)
3 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
پیام توسعه صبا
12 مهر - 15 مهر

تور کیش 15 و 16 مهر 99
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
زاگرس زاگرس
قصر شایان
16 مهر - 19 مهر

تور قشم 11 و 12 مهر 99
4 شب
آتا آتا
معراج معراج
قصر شایان
11 مهر - 16 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما