نگاهی بی‌پرده به کثیف‌ترین قسمت‌های هواپیما

هواپیماها کثیف هستند اما این حقیقت نباید برای آنهایی که هر روز شاهد سفر هزاران نفر با یک قوطی فلزی هستند و ساعت‌ها پرواز به مقاصد مختلف را تجربه می‌کنند تعجب‌آور باشد. آیا می‌دانید هواپیماها چقدر کثیف هستند و کدام قسمت‌ها از همه کثیف‌تر است؟ وب‌سایت Travelmath به تازگی یک میکروبیولوژیست را به داخل هواپیما فرستاد تا کثیف‌ترین چیزها را کشف کند. نتایج چندان خوشایند نیست و احتمالاً بعد از خواندن این مقاله، پا به داخل هر هواپیمایی که بگذارید قبل از آن لباس محافظ بر تن خواهید کرد یا حداقل دستمال آنتی
هواپیماها کثیف هستند اما این حقیقت نباید برای آنهایی که هر روز شاهد سفر هزاران نفر با یک قوطی فلزی هستند و ساعت‌ها پرواز به مقاصد مختلف را تجربه می‌کنند تعجب‌آور باشد. آیا می‌دانید هواپیماها چقدر کثیف هستند و کدام قسمت‌ها از همه کثیف‌تر است؟
 
 
کف زمین
بار دیگر که سوار هواپیما شدید به واکنش خدمه هواپیما در مواجهه با شخصی که با پای برهنه داخل هواپیما قدم می‌زند خوب نگاه کنید. کف هواپیما خیلی کثیف است. لازم نیست دیگر فکر کنید که چه چیزهایی با زمین تماس داشته است؛ پوشک بچه کثیف، چمدان‌هایی که به گل و لجن مالیده شده‌اند، استفراغ، کثیفی کفش‌های مردم، غذا و خیلی چیزهای دیگری که خودتان بهتر می‌دانید. کفش‌هایتان را از پایتان در نیاورید و اگر خوراکی‌تان روی زمین افتاد برندارید و بخورید. اگر دست شما با زمین تماس داشت، حتماً مایع ضدعفونی‌کننده همراه خود داشته باشید.
 
 
بالش و پتو
حتی اگر خطوط هوایی که با آن سفر می‌کنید بالش و پتو را بازیافت می‌کند، باز هم به شما پیشنهاد می‌کنیم به دلایل بهداشتی از آنها استفاده نکنید. با وجود تمام این دلایل باز هم در سر تا سر جهان مردمی هستند که از بالش و پتوی داخل هواپیما استفاده می‌کنند. وقتی شما بالش را لمس کنید با انواع خطرات ناشی از سرایت بیماری مواجه خواهید بود. شپش، تبخال، سرماخوردگی، آنفولانزا تنها چند نوع از بیماری‌هایی هستند که می‌توانند روی اجسام جامد زندگی کنند. خیلی از خطوط هوایی پتوها را دوباره تا می‌کنند و در قفسه‌های بالای صندلی‌ها قرار می‌دهند و بین پرواز‌ها اصلاً آنها را نمی‌شویند.

 
سایه‌بان پنجره
دو نوع مسافر در هواپیما هستند: مسافران راهرو و مسافران کنار پنجره. اگر کنار پنجره بنشینید، می‌توانید هم سرتان را به پنجره تکیه دهید و چرت بزنید و هم بیرون را تماشا کنید. یک حقیقت تلخ این است که سایه‌بان‌های پنجره به ندرت تمیز می‌شوند و وقتی صورت خود را به آن تکیه می‌دهید یادتان باشد که قبل از شما هم کسی صورتش را به آن تکیه داده است. این سایه‌بان‌ها محل تجمع میکروب و باکتری است که می‌توانند ۱۲۰ ساعت روی همین وسایل زنده بمانند. به دست و صورت نشُسته‌ای فکر کنید که قبل از شما سایه‌بان را بالا و پایین کشیده‌اند. به آب دهان و بینی مسافران قبل از خودتان فکر کنید. بر عکس توالت و سرویس بهداشتی که روزی چند بار شسته می‌شوند، حتماً در طول سفر خود، یا حتی بعد از پرواز، نخواهید دید که کسی این سایه‌بان‌ها را باز کند و بشوید.
 
 
جیب پشتی صندلی
آیا تا به حال کتابتان در جیب پشتی صندلی جلوی شما گیر کرده است؟ بسته‌بندی غذا چطور؟ آیا تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید که جیب‌های پشت صندلی چطور تمیز می‌شوند؟ ساده‌ترین پاسخ این است که اصلاً تمیز نمی‌شوند. به همین دلیل لانه انواع میکروب و باکتری هستند. بار دیگر که در هواپیما هوازده شدید و دستتان را تا انتهای جیب صندلی فرو بردید، تمام کثیفی درون آن را حس خواهید کرد و فوراً دست‌هایتان را می‌شویید و ضدعفونی می‌کنید. و ما شرط می‌بندیم که هیچ چیزی را از این به بعد داخل این جیب‌ها نخواهید گذاشت زیرا احتمالاً قبل از شما کسی پوشک کثیف بچه یا باقیمانده غذا و نوشیدنی یا حتی دستمال کاغذی استفاده شده را داخل آن انداخته است.
 
 
کمربند ایمنی
این یکی را نمی‌توانید لمس نکنید و مجبورید برای ایمنی خودتان هم که شده به آن دست بزنید اما باید بعد از استفاده حتماً ماده ضدعفونی کننده بزنید. زیرا کمربند هم یکی از کثیف‌ترین چیزهای داخل هواپیماست نه تنها سگک و قلاب بلکه بند آن نیز که از جنس پارچه است پر ازکثیفی و باکتری است. کمربندهای ایمنی به ندرت تمیز می‌شوند و اگر بخواهیم رک و راست بگوییم و با شما صادق باشیم تا وقتی خراب نشوند تعمیر یا تعویض نمی‌شوند. به کودک نوپایی فکر کنید که در حال خوردن تنقلات است و دست‌های کثیفش را به کمربند می‌مالد. به آنهایی فکر کنید که کمربند با پوستشان در تماس است یا زیر بینی‌شان قرار می‌گیرد یا بدون شستن دست‌هایشان، کمر بند را لمس می‌کنند. یادتان نرود که بعد از استفاده از کمربند ایمنی، حتماً دست‌هایتان را بشویید و ضدعفونی کنید.
 
 
سرویس بهداشتی
شاید برای خیلی از شما جای تعجب باشد که سرویس بهداشتی جزو کثیف‌ترین چیزهای هواپیما نیست و در رتبه دوم از نظر کثیفی قرار دارد. پس کثیف‌ترین قسمت توالت کجاست؟ کلید تخلیه فلاش توالت در واقع کثیف‌ترین بخش است و جای تعجب نیست که ببینیم مردم بدون شستن دست به آن دست می‌زنند. قفل توالت نیز کثیف‌ترین جای توالت است و اغلب توسط خدمه هواپیما زیاد استفاده می‌شوند. به این علت سرویس بهداشتی کثیف‌ترین جا نیست که چندین بار در روز شسته‌می‌شوند و بر خلاف صندلی‌ها و سینی غذا، همیشه شست‌وشوی این محل در اولویت است. به شما توصیه می‌کنیم قبل و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی هوایپما، دست‌هایتان را شسته و ضدعفونی کنید.
 
 
سینی غذا
الان دیگر باید با کثیف‌ترین قسمت هواپیما آشنا شوید؛ جایی که روی آن غذا می‌خورید و وسایلتان را رویش می‌گذارید و فکرش را هم نمی‌کنید که باکتری روی آن لانه گزیده است. جالب است بدانید که میکروبیولوژیست‌ها از این یافته‌ها خیلی متعجب نشدند زیرا باکتری عاشق چسبیدن به پلاستیک است. به پوشک بچه و چیزهای کثیف دیگری فکر کنید که والدین روی آن می‌گذارند، دست‌های کثیفی که چندین ساعت شسته نمی‌شوند و با میز در تماس هستند. خدمه هم مدام با این وسایل در ارتباط هستند. همیشه قبل از اینکه سیب خود را روی میز بگذارید، اول به این فکر کنید که قبل از آن چه چیز دیگری روی آن بوده است.
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 11 مهر 99
3 شب
آتا آتا
وارش وارش
گردشگر زمان
11 مهر - 14 مهر

تور کیش 7 مهر 99
2 شب
معراج معراج
وارش وارش
معراج گشت
7 مهر - 9 مهر

تور کیش 11 مهر 99
4 شب
تابان تابان
ماهان ماهان
معراج گشت
11 مهر - 15 مهر

تور قشم 25 مهر 99
4 شب
آتا آتا
معراج معراج
دانیار سفر پارسیان
25 مهر - 29 مهر

تور کیش 11 و 12 مهر 99
4 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
قصر شایان
11 مهر - 16 مهر

تور شیراز 12 مهر 99 (اقساطی)
3 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
پیام توسعه صبا
12 مهر - 15 مهر

تور کیش 11 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
سیف گشت
11 مهر - 14 مهر

تور قشم 25 مهر 99 ویژه تعطیلات
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
ندا پرواز
25 مهر - 28 مهر

تور مشهد 27 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
27 مهر - 30 مهر

تور چابهار 11 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
آذربال ایرانیان
11 مهر - 14 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما