امتیاز 5 از 5 | از بین 107 امتیاز دهنده به پنجمین پل قوسی جهان

پنجمین پل قوسی جهان

شهر زیبای سیدنی پایتخت استرالیا است که جاذبه های گردشگری فراوانی را درون خود جای داده که در این میان یکی از جاذبه های اصلی آن پل فلزی بندرگاه سیدنی می باشد که به عنوان پنجمین پل قوسی جهان شناخته شده است.در ادامه گردشگران عزیر را با پنجمین پل قوسی جهان بیش تر آشنا خواهیم کرد.
 
پل بندرگاه سیدنی و یا همان هاربر بریج یکی از پل های فولادی می باشد که با قطعات عظیم الجثه فولاد ساخته شده که با 49 متر عرض عنوان پنجمین پل قوسی جهان را از آن خود کرده است.
پل بندرگاه سیدنی با وجود قوسی بودنش سبب شده ساکنان شهر سیدنی این پل را ، پل چوب رختی بنامند.ساخت این پل عظیم الجثه از سال 1923 میلادی آغاز گردید.این پل در ابتدا قرار بود حومه شمال سیدنی را به منطقه تجاری مرکز شهر متصل نماید.
در سال 1916 میلادی دکتر جان بردفیلد طرح جامعی از این پل را مطرح کرد اما به دلیل به وجود آمدن جنگ جهانی اول ساخت پل به تعویق افتاد.بنا براین ساخت پل از سال 1923 میلادی توسط یک شرکت ایتالیایی و دکتر جان بردفیلد آغاز و بعد از گذشت ده سال در روز 19 مارس سال 1932 میلادی  افتتاح و به بهره برداری رسید.جالب بدانید قبل از بهره برداری از این پل برای اطمینان از استحکام آن 96 لوکوموتیو روی آن قرار دادند و پس از اطمینان آن را به صورت عمومی افتتاح کردند.
یکی از نکات جالب در رابطه با پنجمین پل قوسی جهان به این گونه بود که تا سال 1967 میلادی این پل بلند ترین سازه ی تور سیدنی به شمار می رفت که پس از مدتی سازندگان آن دریافتند پل باویون که در سال 1931 میلادی در ایالات متحده آمریکا افتتاح گردید که 700 میلی متر از پل بندرگاه سیدنی طولانی تری نیز می باشد.
این پل خط ارتباطی با طول 1149 متر و عرض 49 متر نقش اساسی و مهمی در سیستم حمل و نقل این کشور ایفا می کند که روزانه حدود 200 هزار اتومبیل روی این پل تردد می کنند.
 
درج نظر