مکان های تاریخی که برای همیشه از بین رفته اند


سنگ سنگاپور

شاید تا به حال درباره ی روزتا استون و یا سنگ روزتا شنیده باشید سنگ‌نبشته‌ای متعلق به دوران مصر باستان که تاثیر به سزایی در  در پیشرفت معاصر داشته و یکی از مهمترین کشفیات دنیای باستان‌شناسی به حساب می آید.
 سنگ سنگاپور برادر کوچک سنگ روزتا به حساب می آید. عرض و طول این سنگ ۳ متر می باشد و این گونه تصور می شود که متعلق به قرن های ۱۰ تا ۱۴ میلادی باشد. در سال ۱۸۱۹ بود که مردم محوطه ای باستانی را در سنگاپور پیدا کردند که پر بود از این نوع سنگ ها و بر روی همه ی آن ها نوشته هایی به چشم می خورد.
برای مردم آن زمان این خط ها کاملا ناشناخته بودند و برای همین زیاد مورد توجه قرار نمی گرفتند.
ارتش بریتانیا بعد ها به دنبال این سنگ ها آمد ولی به دلایلی از سنگ ها برای ساخته ساختمان ها و جاده ها و … استفاده شده بود. بله درست حدس زدید تمام سنگ ها تکه تکه شده بود و از بین رفته بودند.
امروزه تعدادی از همین سنگ ها باقی مانده اند و در موزه ی ملی سنگاپور نگهداری می شوند.درخت سناتور

به دلایلی نامعلوم حدود ۳۵۰۰ سال پیش بذر درخت سرو در منطقه ای که امروز فلوریدا نام دارد  به زمین افتاد و درختی را بوجود آورد که عمری به درازای تاریخ دارد ؛ روزهای زیادی را به چشم دیده مثل تولد عیسی مسیح ، سقوط وال استریت و حتی سقوط دیوار برلین.
ارتفاع این درخت زیبا قبل از نابودی برابر با ۳۶ متر بوده است و قطری در حدود ۵ متر دارد  و از اهمیت تاریخی و زیست محیطی زیادی هم برخوردار بود.
این درخت حتی توسط رئیس جمهور Coolidge نیز مورد احترام قرار گرفته است.
در سال ۲۰۱۲ فردی معتاد به نام Sara Barnes اقدام به بالا رفتن از آن کرد. او زمانی که به بالای درخت رسید دید که همه جا تاریک شده و به همین دلیل فندک خود را در آورد و روشن کرد. همین کار او باعث شد تا درخت دچار حریق شود و بعد از گذشت مدتی درخت در آتش می سوخت.
پلیس این شخص را بعد از خاموش کردن آتش دستگیر کرد و روانه ی زندان شد او از کاری که کرده بود به شدت متعجب بود و می گفت نمی تواند باور کند که درختی را آتش زده که قبل از تولد عیسی مسیح می زیسته است.بهشت نائورو

جزیره ی کوچک نائورو را امروزه می توان مقصدی نزدیک به کشور استرالیا دانست. یک قرن پیش و شاید کمی بیشتر این جزیره به مانند بهشتی بود بر روی زمین. زمانی که اروپایی ها در قرن ۱۸ میلادی پا بر روی این جزیره نهادند با منظره ای زیبا و پوشیده از گیاهانی جالب مواجه شدند. حتی امروزه بعد از از بین رفتان همه ی این زیبایی ها زمانی که به ساحل نگاه می کنید گویی تصاویر واقعی نیستند.
اگر امروزه به این جزیره نگاه کنید تنها سطوحی سنگی می بینید و دلیل آن استفاده از معادن در این جزیره می باشد.
دیگر زیبایی هایی که اولین مسافران به این جزیره شاهد آن بودند وجود ندارد.سایت های باستان شناسی کویر آتاکاما

کویر آتاکاما خشک ترین مکان بر روی زمین به حساب می آید. به همین دلیل نقاشی های بزرگی که سالیان سال است بر روی زمین نقش بسته اند بدون کوچک ترین تغییری هنوز پا برجا هستند. از ۱۸ هزار سال پیش تاکنون این نقاشی ها با بادهای منطقه ای سالم مانده اند ولی جالب است که بدانید مسابقات رالی داکار در سال ۲۰۰۹ همه چیز را خراب کرد.
به دلیل خطرات حملات تروریستی این مسابقات از آفریقا به آمریکای جنوبی انتقال یافت ولی متاسفانه مسئولین برگزاری این مسابقه مسیر ها را به خوبی بررسی نکردند و این شد که ماشین های مسابقه از روی این نقاشی ها عبور کردند.
بسیاری از این محوطه های باستانی از بین رفتند و یا آسیب های غیر قابل جبرانی متوجه آن ها شد.آرامگاه یونس

آرامگاه یونس پیامبری که توسط وال بلعیده شد و نزد مسلمانان و مسیحیان مورد احترام بود توسط تروریست های داعش در موصل از بین رفت. این آرامگاه که برای بسیاری از باستان شناسان مهم بود و تحقیات زیادی بر روی آن انجام داده بودند منفجر شد و کاملا از بین رفت.
در جولای سال ۲۰۱۴ نیروهای داعش وارد مسجد شدند و کسانی را که در حال نماز خواندن بودند را به بیرون راندند و شروع به قرار دادن مواد منفجره در قسمت های مختلف این بنای تاریخی کردند.
بعد از انفجار همه چیز از بین رفت و با خاک یکسان شد، حتی خانه های اطراف نیز آسیب دیدند.
بعدها نیز مکان های دیگری بدست این افراد از بین رفت، مانند دیوار باستانی ۲۷۰۰ ساله ی نینوا که در فبریه ی سال ۲۰۱۵ از بین رفت.شهر بنین

تا قرن ۱۹ میلادی شهر بنین در دنیا قدیمی ترین سایت باستانی به حساب می آمد. بازرگانان پرتغالی شهری بزرگ تر از Lisbon یافتند که خیابان هایی بسیار  مستقیم داشت و خانه های شهر بزرگ بودند.
در سال ۱۸۹۲ بریتانیایی ها خواستند تا به این منطقه بیایند و تحقیقاتی را انجام دهند ولی دولت های محلی با این درخواست موافقت نکردند. به همین دلیل بریتانیایی ها ۱۰ سرباز را فرستادند تا دولت های محلی را متقاعد سازند ولی هر ۱۰ نفر کشته شدند.
این اتفاق باعث شد تا بریتانیا ارتشی تا دندان مسلح را به جنگ بفرستد و این گونه شد که شهر بنین با خاک یکسان شد و همه چیز از بین رفت و در آتش سوخت.
این اتفاق مانند این است که در دنیای امروز پاریس و یا آتن در آتش بسوزد و از بین برود و کسی هیچ توجهی نکند.دریاچه ارومیه

در سال های ۱۹۹۰ دریاچه ی ارومیه بهشت گردشگران به حساب می آمد. از ویژگی های این دریاچه می توان به آب آبی لاجوردی و زیبایی های محیطی و جانوری آن اشاره کرد و به همین دلیل از سرتاسر دنیا برای دیدن این دریاچه به ایران سفر می کردند.
بسیاری از گِل این دریاچه برای خواص دارویی اش استفاده می کردند.
از دریاچه ی ارومیه به عنوان عجایب طبیعی جهان نیز یاد می شود.
در سال های اخیر این دریاچه در خطر خشک شدن و از بین رفت قرار گرفته است و زندگی بسیاری از جانوران داخل آب های دریاچه به نابودی کشیده شده است. البته با اقداماتی که صورت گرفته شاهد بهبود وضعیت دریاچه هستیم و اتفاق های خوبی برای حیات دریاچه رخ داده است.غار Mayrieres

۱۵ هزار سال پیش در نزدیکی فرانسه انسان هایی غارنشین درون یک غار زندگی می کردند و بر روی دیواره ها نقاشی هایی کرده بودند. این نقاشی ها متشکل از حیوانات و طبیعت بود که از نظر تاریخی می توانستند بسیار مهم تلقی شوند.
بعد از گذشت مدتی تعدادی جوان تصمیم گرفتند تا به غار بروند و نقاشی ها را از نو بسازند.
این کارشان باعث شد تا تمامی نقاشی ها از بین برود و این افراد به اشتباه خود پی بردند.
سازمان های فرانسوی تمام تلاش خود را کردند تا نقاشی ها را به حالت اولیه بازگردانند ولی موفق نشدند.محوطه های تاریخی سوریه

به دلیل وجود جنگ در کشور سوریه بسیاری از محوطه های تاریخی این کشور با خطر نابودی دست و پنجه نرم می کنند. همانطور که می دانید در منطقه ای که کشور سوریه قرار گرفته از نظر تاریخی بسیار مهم می باشد و بناهای تاریخی زیادی در این کشور وجود دارد.
بسیاری از این بناها به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده اند ولی می دانید که چه اتفاقی برای بسیاری از آن ها افتاده است.
اگر شاهد منفجر شدن و یا تخریب محوطه ای باستانی هستیم به این معنا است که برای همیشه از بین می روند.همه چیز در عربستان سعودی

کشور عربستان سعودی با توجه به تغییراتی که در شهرهای خود می دهد بسیاری از بافت های قدیمی و تاریخی شهرها را نیز از بین می برد. به عنوان مثال شهر مکه شاهد تغییرات گسترده ای شده و روز به روز نسبت به گذشته بیشتر عوض می شود.
ساخت خیابان های جدید، هتل ها و … همگی باعث شده اند تا مکه به مانند قبل نباشد.
بسیاری از سازمان های جهانی و عربستانی در حال انجام فعالیت هایی برای متوقف کردن این ساخت و سازها هستند.
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور ترکیبی قشم 13 مهر 99
4 شب
قطار ... قطار رجا
آتا آتا
گردشگر زمان
13 مهر - 18 مهر

تور کیش 4 مهر 99
2 شب
وارش وارش
وارش وارش
سلام پرواز
4 مهر - 7 مهر

شیراز 3 مهر 99
2 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
آذربال ایرانیان
3 مهر - 5 مهر

قشم 25 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
آذربال ایرانیان
25 مهر - 28 مهر

تور کیش 4 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
وارش وارش
ندا پرواز
4 مهر - 6 مهر

تور زمینی قشم 12 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار 4 تخته سروش
قطار ... قطار 4 تخته سروش
معراج گشت
12 مهر - 15 مهر

تور کیش 5 و 6 و 7 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
5 مهر - 10 مهر

تور کیش از تبریز 7 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
7 مهر - 10 مهر

تور قشم 9 و 10 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
معراج معراج
آرشین پرواز
10 مهر - 13 مهر

تور قشم 8 و 9 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
افق بال فرشتگان
8 مهر - 12 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما