کرونا چه بر سر موزه های جهان آورده است ؟

بازدید از موزه ها و آثار تاریخی و فرهنگی متنوع که مطابق با فرهنگ هر کشوری می باشد، یکی از محبوب ترین بخش های سفر است که اغلب گردشگران به آن علاقه دارند. اما این روزها به دلیل شیوع کرونا ویروس علاوه بر لغو سفرها، موزه ها نیز به تعطیلی کشیده شده است. اما این تعطیلی ها سبب شده برخی از موزه های دنیا به ازای هر یک هفته صدها هزار دلار خسارت ببینند که این میزان رقم قابل توجهی می باشد و بیانگر آن است که این مکان ها از بخش های مهم گردشگری به حساب می آیند. 

 

تاثیر کرونا بر موزه ها


شبکه سازمان موزه های اروپایی، تحقیقاتی در این زمینه انجام داده است و در آن 650 موزه را مورد بررسی قرار داده است. این پژوهش ها بر روی موزه های کشورهای عضو اتحادیه اروپا، فرانسه، ایران، فیلیپین، ایالات متحده و مالزی صورت گرفته و بیانگر آن است که موزه های پربازدید در طول روز تا 80 درصد خسارت دیده اند. به جز تعداد محدودی از موزه ها که در سوئد، آلبانی و اتریش هنوز به کار خود ادامه می دهند، سایر موزه های مورد بررسی فعالیت خود را متوقف کردند . برخی از این موسسات آمار زیان های وارده را اعلام نموده اند برای مثال موزه ملی آمستردام، موزه تاریخ هنر وین و موزه اشتدلیک آمستردام اعلام کرده اند که به ازای هر هفته تعطیلی متحمل صدها هزار یورو خسارت می شوند؛ پیش بینی می شود با ادامه پیدا کردن این روند دو سوم موزه ها هر هفته بیش از هزار یورو تاوان مالی می بینند. موزه های خصوصی هم شرایط مناسبی ندارند و اعلام نموده اند که در صورت تداوم شرایط موجود، تمام بودجه خود را از دست می دهند؛ با این وجود زمان بازگشایی این موزه ها احتمالا اواخر فروردین یا اوایل مهر می باشد. افزون بر موزه ها، نمایشگاه های بین المللی هم خسارات زیادی را متحمل شده اند. برخی از موزه ها خواستار کمک مالی دولت و اختصاص بودجه ملی فرهنگی شده اند. 

 

تاثیر کرونا بر موزه ها


اما با وجود شرایط پیش آمده، تعداد موزه هایی که حضور آنلاین دارند و خدمات آنلاین ارائه می دهند رو به افزایش است و بازدید از وبسایت این موزه ها رشد چشمگیری (تا 500 درصد) داشته است. سایر موزه ها نیز می توانند از این طریق توجه گردشگران را به خود جلب نمایند و حضوری فعال در زمینه فرهنگی داشته باشند؛ همچنین آن ها می توانند با ارائه راهکارهای جذاب، مشارکت روزافزون کاربران را مشاهده کنند.
 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما