دومین چشمه آب شور جهان

.کشور ما مکان های توریستی بی نظیری را در دل خود جای داده که سبب گشته جهانگردان زیادی از اقصی نقاط جهان ایران را برای سفر گردشگری خود انتخاب نمایند. دومین چشمه آب شور جهان که با نام چشمه های باداب سورت شناخته می شود در روستایی زیبا به نام سورت واقع شده است؛ این روستا در استان مازندران و در جنوب شهر ساری قرار دارد.

کشور ما مکان های توریستی بی نظیری را در دل خود جای داده که سبب گشته جهانگردان زیادی از اقصی نقاط جهان ایران را برای سفر گردشگری خود انتخاب نمایند. دومین چشمه آب شور جهان که با نام چشمه های باداب سورت شناخته می شود در روستایی زیبا به نام سورت واقع شده است؛ این روستا در استان مازندران و در جنوب شهر ساری قرار دارد. خوب است بدانید که نخستین چشمه آب شور جهان "چشمه پاموکاله" در ترکیه می باشد.

 

چشمه باداب سورت

 

دومین اثر طبیعی ملی ایران

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این چشمه های پلکانی چشم نواز پس از کوه دماوند، دومین اثر طبیعی ملی کشورمان به حساب می آید. این جاذبه گردشگری در سال 1387 در مجموعه آثار ملی ثبت گشته است. این چشمه خاصیت درمانی نیز دارد و در فصل تابستان افرادی برای درمان روماتیسم، میگرن و درد های عضلانی در استخرهای آن به شنا می پردازند.

 

چشمه باداب سورت

 

چشمه باداب سورت

باداب سورت به معنای "اثر زیاد آب گازدار" می باشد. این چشمه پلکانی دارای طبقات متعددی است که در میانِ آن ها حوضچه های زیبا پدید آمده است. یکی از نکاتی که توجه گردشگران تور مازندران را به خود جلب نموده، رنگ دل انگیز این چشمه طبیعی می باشد که دلیل آن غلظت رسوبات اکسید آهن است. در واقع 2 چشمه اصلی در این مکان وجود دارد که آب حوضچه ها از طریق آن ها تامین می گردد اما نکته ای که وجود دارد این است که آب هر یک از این 2 چشمه تفاوت های محسوسی در رنگ، مزه و بو دارند! چشمه بالاتر دارای رنگ قرمز و نارنجی بوده و مزه ای ترش دارد در حالی که چشمه تحتانی افزون بر دو رنگ نارنجی و قرمز، به رنگ زرد هم دیده می شود و مزه آن بسیار شور می باشد. شوریِ بسیار بالای این چشمه مانع از یخ زدن آن در فصل زمستان می شود از همین رو توریست ها در این فصل هم می توانند به تماشای جذابیت های این چشمه بپردازند.
وجود درختچه های زرشک وحشی که در اطراف چشمه روییده زیبایی خاصی به آن بخشیده است. مراتع دل انگیزی چشمه باداب سورت را احاطه کرده اند که جلوه ای تماشایی را به وجود آورده است. باداب سورت در ارتفاع حدود 1800 متری از تراز دریا قرار دارد.

 

چشمه باداب سورت

 

آدرس چشمه باداب سورت

ساری/ جاده کیاسر/ سه راه تلمادره/ 3 کیلومتر بعد از روستای اروست

هزینه بازدید

بازدید برای عموم مردم رایگان است. 

 

چشمه باداب سورت


 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما