امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به شهر متروکه

شهر متروکه

چرنوبیل یادآور یکی از ناگوارترین حوادث هسته ای تاریخ می باشد. این اتفاق تلخ که در اردیبهشت ماه سال 1365 رخ داد موجب آسیب دیدن تعداد بی شماری از ساکنان شهر و خالی شدن شهر از سکنه شد.

این شهر را به دلیل تخریب های گسترده ای که رخ داده، می توان شهر متروکه نیز نامید. با لحظه آخر همراه باشید تا ماجرای شهر متروکه را برای شما شرح دهیم. شهر متروکه در کیف، پایتخت اکراین و در حوالی مرز بلاروس واقع شده است. با اینکه بیش از 3 دهه از این حادثه می گذرد اما همچنان آثار دل خراش آن ماندگار است و هنوز جهش های ژنتیکی در مردم آن منطقه به چشم می خورد به طوری که برخی نوزادان تازه متولد شده، بی دست و پا به دنیا می آیند.

شهر متروکه در ساعات اولیه صبح روز 26 آوریل 1986 آزمایشی نادرست در نیروگاه چرنوبیل سبب رخ دادن 2 انفجار مهلک و پراکنده شدن مواد رادیواکتیو در قسمت وسیعی از غرب روسیه و اروپا شد که آتش حاصل از این انفجار تا روزها شعله ور بود. در پی این حادثه ساکنان شهر به سرعت از منطقه خالی شدند. آن ها گمان می کردند که زود به خانه های خود بازمی گردند و به روند قبلی زندگی ادامه می دهند، ولی هیچگاه اینگونه نشد و تمامی لوازم زندگی آن ها آلوده به مواد رادیواکتیو شده بود و قابل استفاده نبود. حتی هتل بلاک که یک مجتمع شیک و لوکس به حساب می آمد و برای میزبانی از گردشگران تور اکراین که برای بازدید این منطقه می آمدند، در نظر گرفته شده بود بعد از این حادثه به شدت تخریب شد. اگر قصد دارید برای دیدن شهر متروکه از نزدیک اقدام کنید، می توانید در سفر با تور اکراین به واسطه تورهای راهنما به این مکان بروید و در پایان بازدید، میزان آلودگی به رادیواکتیو بررسی می شود. گشت و گذار در شهر متروکه مانند این است که شما در طول تاریخ سفر کرده اید و سازه هایی را مشاهده می کنید که 30 سال قبل در آن مردم سکونت داشتند. تعداد زیادی از آپارتمان های شهر با وجود کل لوازم داخلیشان خراب شدند و هر روز در حال تخریب بیشتری هستند. مدتی بعد از حادثه رخ داده در شهر متروکه، دولت اکراین به مدت هفت ماه سعی در بازسازی و پالایش مناطق صدمه دیده نمود، اما با اطلاع از مضرات حاصل از پرتوافکنی رادیواکتیو دست از این ماموریت برداشت.

از نظر خسارات مالی، سانحه چرنوبیل، فجیح ترین حادثه نیروگاه های هسته ای در دنیا به حساب می آید به گونه ای که اتحاد شوروی سابق، هجده میلیارد دلار برای پاکسازی شهر متروکه هزینه کرد اما موفق نشد. این هزینه ها همچنان ادامه دارد و امروزه نیز برای جبران آسیب های وارد شده به بازماندگان این حادثه میلیون ها دلار کنار گذاشته شده است.

مردم اکراین، واقعه چرنوبیل را در نتیجه کم کاری دولت وقت، در جهت ایمن سازی این پروژه می دانند. 

درج نظر