سوغات باکو

📅 بروزرسانی : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ بازدید : 273
شهر باکو یکی از شهر های توریستی و زیبای جمهوری آذربایجان می باشد که همواره ‏مورد توجه گردشگران ایرانی بوده است و سالانه افراد زیادی با تور باکو به این شهر سفر ‏می کنند اگر شما نیز قصد سفر به باکو را دارید در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با ‏سوغات باکو آشنا کنیم. 
آهن ربا های تزئینی: 
آهن ربا های تزئینی یکی از بهترین سوغات باکو محسوب می شوند چرا که این آهن ربا ‏ها به نماد ها و تصاویر جاذبه های گردشگری تور باکو مزین شده اند و بهترین گزینه ‏برای هدیه به دوستان و همچنین یادگاری از شهر باکو می باشد. 
گردشگران می توانند این آهن ربا ها را در شکل های مختلف از فروشگاه های سوغات ‏باکو تهیه کرده و با خود به عنوان سوغاتی به ایران بیاورند.‏
کلاه و روسری های باکو: 
از دیگر سوغات باکو می توان به کلاه ها و روسری های باکویی اشاره کرد اگر از ‏علاقمندان به صنایع دستی و اجناس سنتی هستید خرید کلاه و روسری از شهر باکو ‏بهترین انتخاب برای شما می باشد. در شهر باکو می توانید انواع مختلفی از روسری های ‏ابریشمی و منقش به طرح های رنگارنگ را تهیه کنید خوب است بدانید نام این روسری ‏ها کلاقیی (‏kelagayi‏) می باشد. 
گردشگران تور باکو باید توجه داشته باشند اغلب این روسری ها با نقش بوته تزئین ‏شده است چرا که بوته نماد آتش در آذربایجان می باشد و آتش برای مردم این کشور ‏بسیار ارزشمند و نشان محافظت از ارواح شیطانی است. 
به طور کلی اگر می خواهید از بین سوغات باکو اصیل ترین آن ها را انتخاب کنید ‏روسری و کلاه های ابریشمی بهترین گزینه برای شما می باشد. 
ظروف سفالی: 
یکی از بهترین و زیبا ترین سوغات باکو ظروف سفالی می باشند. در تمام خانه های شهر ‏باکو حتما یک ظرف سفالی منقش به طرح ها زیبا وجود دارد و نماد خانه باکویی به ‏حساب می آید. 
اگر به فروشگاه های سوغات باکو بروید از دیدن زیبایی ظروف سفالی حیرت زده شده و ‏حتما تعدادی از آن ها را خریداری کرده و با خود به عنوان سوغاتی به ایران می آورید. 
نقاشی های نفتی (‏neft painting‏): 
نفت یکی از مهمترین منابع طبیعی موجود در کشور جمهوری آذربایجان می باشد به ‏طوری که محل اصلی در آمد این کشور محسوب می شود. این محصول علاوه بر صنعت ‏اقتصاد در صنعت هنر هم وارد شده است و تعدادی از هنرمندان باکویی سبکی جالب و ‏جدید را در نقاشی ابداع کرده اند که نقاشی روی بوم با نفت خام می باشد البته خوب ‏است بدانید که از ترکیب رنگ های گیاهی نیز در این نقاشی های خاص استفاده می ‏شود  
اگر قصد سفر به این شهر و تهیه سوغات باکو را دارید نقاشی های نفتی یکی از منحصر ‏به فرد ترین گزینه ها می باشد چرا که این تابلو ها را تنها در باکو می توان یافت. 
استکان های رنگی (‏Armudu Glass‏): 
به عقیده بسیاری از گردشگران یکی از بهترین و زیبا ترین سوغات باکو استکان های ‏رنگی می باشند. این استکان های زیبا از ارزشمند ترین صنایع دستی شهر باکو به شمار ‏می آیند و نمادی از فرهنگ غنی این کشور هستند. 
استکان های رنگی باکو در جنس های مختلف نظیر شیشه، چینی و یا حتی نقره ساخته ‏می شوند و به همین جهت قیمت های بسیار متفاوتی دارند. 
بسیاری از گردشگران تور باکو در سفر خود به این شهر از این استکان ها خریداری کرده و ‏به عنوان یادگاری با خود به ایران می آورند. 
فرش دست باف: 
اگر از اهالی شهر باکو در رابطه با سوغات باکو سوال کنید اولین موردی که به شما ‏پیشنهاد می کنند فرش های دست بافت می باشد. 
فرش های دست باف از قدیمی ترین سوغات باکو به شمار می آیند و گردشگران تور باکو ‏می توانند فرش های بسیار زیبایی را با قیمتی ارزان تر از سایر شهر ها از فروشگاه های ‏متعدد موجود در سطح شهر باکو خریداری کنند. 
البته اگر از میان تمامی سوغات باکو فرش دست باف را انتخاب کرده اید خوب است ‏بدانید بهترین و معروف ترین برند فرش در آذربایجان آذرخاچا (‏azerkhalcha‏) نام دارد. 
تخته نرد: 
یکی دیگر از بهترین سوغات باکو تخته نرد می باشد. اگر از علاقمندان به بازی تخته نرد ‏هستید باید بدانید که بهترین تخته نرد های دست ساز جهان را می توانید از شهر باکو ‏خریداری کنید. 
تخته نرد های باکو همگی با طرح های سنتی باکو تزئین شده اند و زیبایی آن ها نظر ‏هر بیننده ای را به خود جلب می کند. 
گردشگران تور باکو هنگام خرید سوغات باکو باید توجه داشته باشند که فروشگاه های ‏متعددی در این شهر برای خرید سوغاتی وجود دارد و اجناس هر یک از آن ها از نظر ‏کیفیت و قیمت با یکدیگر متفاوت اند و لازم به ذکر است که بهترین سوغاتی فروشی ‏های این شهر در قسمت ایچری شهر (‏Icheri sheher‏) ارگ باکو قرار دارند. 
امیدواریم این مقاله در سفر با تور باکو و خرید سوغات باکو برایتان مفید واقع شود. 
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره سوغات باکو

حسین آبان 1396
16 نفر پسندیدند
کل سوغات باکو بی نظیر هست
مینا آبان 1396
12 نفر پسندیدند
من از سوغات باکو لیوان کمر باریک خریدم خیلی قشنگن هر کی دیده خوشش اومده

lahzeakhar.com/news/22119-%D8%B3%D9%88%D8%BA%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88

امتیاز 5 از 5 | از بین 107 کاربران به سوغات باکو