اولین هتل ایرانگردشگران تور لحظه آخری مطلع باشند که اولین هتل ایران می گویند در قزوین ساخته شده ، هتلی که همچنان بقایای بنای آن پا بر جا مانده است و اگر به آن کمکی برسد و مرمت گردد می تواند کار خود را از سر بگیرد و رونق خود را پیدا کند.

به نقل از ایسنا ، شاپور پارسی گراند هتل را حدود سال های 1299 تا 1300 ساخته است.اولین هتل ایران از سال 1384 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در شرق خیابان پیغمبریه درست در قسمت غربی ارگ صفوی شهر قزوین قرار گرفته است.جالب بدانید شاید افراد کمی متوجه شوند در این قسمت اولین هتل ساخته شده در ایران باشد زیرا جلوی آن ایرانیت های فلزی گذاشته اند که مبادا آواری بر سر رهگذران بریزد.

در اوایل سلطنت ناصری کاروانسرا های مختلفی وجود داشت که تعداد آن ها در زمان عهد مظفری بیش تر هم شد.زمانی که شاه قاجار به فرنگ رفت از جمله تحفه هایی که با خود آورد هتل بود که به ترتیب اولین آن گراند هتل در قزوین و بعد در بندر انزلی و هتل های زنجیره ای امین السلطان در خیابان جدید قم و تهران بود.

گراند هتل که اولین نمونه هتل به سبک و شیوه اروپایی و مدرن می باشد در اواخر دوران قاجار ساخته شده است.ورودی اصلی هتل در قسمت غربی ساختمان وجود دارد که طرفین آن دارای روکوب چوبی می باشند و به فضای میانی طبقه می رسد.

محمد رضا پوینده در مورد کاربری این هتل پس از مرمت می گوید : کاربری این هتل پذیرایی و اقامتی است اما به دلیل محدودیت در ظرفیت می بایست از ساختمان های اطراف هتل استفاده کرد تا فضای محدودیتی آن را افزایش دهیم و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر